Armijas pārtikas iepirkumā lērums pārkāpumu, NDP gaida vainīgo noskaidrošanu

Nacionālā drošības padome (NDP) secinājusi, ka līgums 220 miljonus eiro vērtajā iepirkumā par centralizēto pārtikas iegādi Nacionālo bruņoto spēku (NBS) vajadzībām, kurā uzvarēja ēdināšanas uzņēmums “Zītari ZL”, neatbilst NBS pasūtījumam un šādu līgumu slēgšanas kritērijiem, informēja Valsts prezidenta kancelejā.

27. martā 16:05

NDP šā gada vairākās sēdēs ir izskatījusi jautājumu par iepirkumu par centralizēto pārtikas piegādi NBS vajadzībām. Rūpīgi uzklausot un izvērtējot Aizsardzības ministrijas, NBS, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja, Militārās izlūkošanas un drošības dienesta un prokuratūras vadības izsmeļošus ziņojumus, NDP ir nonākusi pie secinājuma, ka šis līgums neatbilst NBS pasūtījumam, kā arī šādu līgumu slēgšanas kritērijiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Iepirkuma plānošanas, īstenošanas un kontroles gaita norāda gan uz individuālām kļūdām un normatīvo aktu pārkāpumiem, gan uz sistēmiskām nepilnībām. Apstākļos, kad Eiropā notiek karš un Latvijas aizsardzībai un drošībai jābūt starp mūsu visaugstākajām prioritātēm, šāda situācija ir nepieņemama,” informēja Valsts prezidenta kancelejā.

NDP pauda atbalstu aizsardzības ministres Ināras Mūrnieces un Aizsardzības ministrijas līdz šim paveiktajam, izmeklējot šo gadījumu un veicot pasākumus, lai novērstu sistēmiskas kļūdas Aizsardzības ministrijas padotības iestāžu un NBS iepirkumos un apgādē.

NDP sagaida, ka tiesībsargajošās iestādes rīkosies ātri un efektīvi, lai noskaidrotu un sauktu pie atbildības amatpersonas, kuras ir pieļāvušas likumpārkāpumus.

Egils Levits
Valsts prezidents

“NDP vārdā esmu vērsies Valsts kontrolē, lūdzot veikt visaptverošu Aizsardzības ministrijas un NBS iepirkumu un apgādes sistēmas lietderības revīziju, lai veiktu nepieciešamos uzlabojumus un izslēgtu līdzīgu gadījumu atkārtošanos. Ir pieņemti arī vairāki citi lēmumi saistībā ar šīs problēmas risināšanu.”

Valsts prezidenta kancelejā uzsvēra, ka Latvijas tauta var paļauties uz saviem karavīriem un zemessargiem. “Viņu profesionalitāte un patriotisms ir augstā līmenī. Atsevišķu personu nolaidība vai godaprāta trūkums nedrīkst mest ēnu uz visiem bruņotajiem spēkiem,” uzsvēra prezidenta kancelejā, piebilstot – laikā, kad tiek palielināts aizsardzības budžets un stiprinātas NBS kaujasspējas, ikvienam sabiedrības loceklim ir jābūt pārliecinātam, ka naudu iegulda pareizi un lietderīgi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

NDP turpinās šī jautājuma kontroli.

Jau ziņots, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) sācis kriminālprocesu par Valsts aizsardzības loģistikas un iepirkumu centra (VALIC) organizētā iepirkuma “Loģistikas pakalpojums par pārtikas piegādi NBS vajadzībām”, ko pēc publiski pieejamās informācijas noslēdza NBS Nodrošinājuma pavēlniecība.

Lai ar kriminālprocesuālām metodēm pārbaudītu, vai iepirkuma procedūras laikā no 2021.gada 18. oktobra līdz šī gada 10. janvārim īstenoti noziedzīgi nodarījumi, KNAB 3. martā sācis kriminālprocesu pēc trīs Krimināllikuma pantiem par nepatiesu ziņu par mantu vai citiem ienākumiem lielā apmērā norādīšanu deklarācijā, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā un neizpaužamu ziņu, kas nav valsts noslēpums, izpaušanu.

Patlaban četrām kriminālprocesā iesaistītajām personām – diviem iepirkuma komisijas locekļiem, uzņēmuma pārstāvim un bijušā aizsardzības ministra Arta Pabrika (LA) padomniekam ir tiesības uz aizstāvību. Nevienai personai šajā kriminālprocesā nav piemēroti drošības līdzekļi. Vienlaikus aizsardzības resorā ir atstādināts iepirkuma komisijas vadītājs, bijušais Nacionālās apvienības (NA) biedrs Ēriks Ezeriņš un kāda NBS amatpersona.

AM saistībā ar 220 miljonus eiro vērto armijas pārtikas iepirkumu sākusi dienesta pārbaudi. Ministrija arī informējusi KNAB, prokuratūru un Valsts kontroli. Pārbaudi prokuratūrā veic Ģenerālprokuratūras Personu un valsts tiesību aizsardzības koordinācijas nodaļa.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm