tv3.lv

Algas pērn augušas visās nozarēs, informē ekonomists

Algas pērn augušas visās nozarēs, bet par vidējo kopā kāpums bijis straujāks izmitināšanas un ēdināšanas nozarē, operācijās ar nekustamo īpašumu, mākslas un izklaides nozarē, iekšzemes tirdzniecībā, apstrādes rūpniecībā un būvniecībā, informē Swedbank ekonomists Andrejs Semjonovs.

2016. gada 5. martā 11:39

Lielā mērā tās ir uz vietējo patēriņu orientētas nozares (ja neskaita apstrādes rūpniecību), un šķiet, ka algu izaugsmi šajās nozarēs pērn palīdzējuši sildīt augoši iedzīvotāju tēriņi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Mājsaimniecību patēriņa groza struktūras dati jau iepriekš uzrādīja, ka līdz ar lētāku degvielu un siltumu daļa iedzīvotāju pērn varēja atļauties lielākus tēriņus pakalpojumiem, piemēram, ēdināšanā un izmitināšanā.

”Nodarbināto pirktspēja pērn augusi vēl nedaudz straujāk par algām – par 7,4%. Tēriņiem labvēlīga pērn bijusi gan zemā patēriņa cenu izaugsme (0,2%), gan iedzīvotāju ienākumu nodokļa likmes samazināšanas par procentpunktu, gan arī minimālās algas paaugstināšana,” piebilst Semjonovs.

Mājsaimniecību tēriņi pērn kopumā gan vēl bijuši salīdzinoši piesardzīgi, tas ir, tie auguši lēnāk (3,6% pirmajos trīs ceturkšņos) par ienākumiem.

Mājsaimniecības arī turpinājušas uzkrāt – noguldījumi bankās pērn bijuši par 6,3% lielāki nekā gadu iepriekš.

”Šeit gan jāatzīmē, ka mājsaimniecību kopējie ienākumi auga nedaudz lēnāk par darba samaksu. Proti, vidējā vecuma pensija aizvadītā gada laikā pieaugusi par 2,7%. Bet, piemēram, ārvalstīs dzīvojošo valsts piederīgo pārskaitījumi, kas arī veido zināmu īpatsvaru no iedzīvotāju kopējiem ienākumiem, pat nedaudz samazinājušies salīdzinājumā ar 2014. gadu,” informē Swedbank ekonomists.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pakāpeniska bezdarba līmeņa samazināšanās un tā pietuvošanās strukturālajam līmenim,  sarūkošs darba spēka piedāvājums, kā arī emigrācijas riski dēļ būtiski zemāka ienākuma līmeņa nekā turīgākajās

”Eiropas valstīs turpinās balstīt algu izaugsmi, un tā šogad un nākamgad saglabāsies samērā spēja. Prognozējam, ka vidējā bruto alga šogad un nākamgad augs par aptuveni 6%. Tas ir krietni straujāk, nekā šobrīd aug darba samaksa uz nodarbināto vidēji eirozonā.”

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm