Aktīvisti guļas deputātiem zem kājām! Pirms balsojuma par CETA gaisotne EP nokaitēta

Kanādieši turpmāk varēs ēst mūsu šokolādes sieriņus, uzdzert “Melno balzamu” un, ja tik viņiem garšos, uzkost pa šprotei. Eiropas Parlaments (EP) atbalstījis septiņus gadus gatavoto brīvās tirdzniecības nolīgumu ar Kanādu (CETA).

2017. gada 15. februārī 19:34

Nav jau gluži tā, ka līdz šim mūsu preces Kanādas tirgū bija aizliegtas. Tās piegādāt bija dārgi un sarežģīti. Taču nolīgumam ir arī liela pretestība. To šorīt pie Parlamenta ēkas piedzīvoja arī mūsu filmēšanas grupa.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lai iekļūtu EP, deputātiem un žurnālistiem bija jālaužas cauri blīvai protestētāju rindai. Solītie protesti pret brīvās tirdzniecības nolīgumu ar Kanādu, un pie viena – ar ASV – bija tiešām iespaidīgi.

Antiglobālisti un nolīguma pretinieki brīvo tirgošanos ar Kanādu jeb CETA kopš sākta gala saukuši par Trojas zirgu – it kā piesegu īstajam nolūkam noslēgt līdzīgu līgumu ar Amerikas Savienotajām Valstīm (TTIP). Tāpēc pie Parlamenta ēkas šodien bija uzstādīts prāvs piepūšamais zirgs un ierīkota vieta, kur parakstīties pret abiem līgumiem.

Taču lielākais pārbaudījums sekoja, darbiniekiem cenšoties iekļūt ēkā. Teritorija līdz vārtiem ir publiska, tā nu apsargi bezspēcīgi noskatījās, kā protestētāji arvien blīvāk saguļas zemē, lai viņiem neuzkāpt kļūtu gandrīz neiespējami.

Pūlim iekarstot, vārti bija gandrīz ciet, un rūpīgi tika pārbaudīti katra ienākušā dokumenti, lai protestētāji netiktu Parlamentā. Paredzot sadursmes, bija nodrošināti prāvi policijas spēki.

Tomēr aktīvistiem bija izdevies iekļūt arī iekšienē. Viņi pavadīja deputātus uz balsojumu, un daži pat bija ielavījušies pašā zālē, taču no turienes gan apsardze viņus ar spēku izsvieda ārā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Par spīti tramīgajam rītam, Parlaments tomēr pārliecinoši atbalstīja nolīgumu.

Darbs pie muitas nodokļu atcelšanas starp Eiropas Savienību un Kanādu ildzis septiņus gadus. Doma ir, – ja prece atzīta par ēdamu, mugurā velkamu vai lietojamu pie mums, tad tāda tā automātiski kļūst arī Kanādā. Un muitas atcelšana salētina produktu par vidēji 8 – 12%.

Galvenais atbildīgais par līguma virzību EP ir Latvijas deputāts Artis Pabriks, kurš saredz iespējas mūsu uzņēmējiem. Jau šobrīd uz Kanādu vairāk eksportējam nekā importējam, un īpatsvars varot vēl pieaugt.

No Latvijas deputātiem Iveta Grigule izvēlējās nebalsot vispār, bet pret brīvu tirgošanos ar Kanādu nobalsoja Tatjana Ždanoka un pat Andrejs Mamikins, kura pārstāvētā “Saskaņa” pagājušajā nedēļā Saeimā pārliecinoši atbalstīja CETU.

Nolīgumu līdz galam vēl jāratificē gan Kanādai, gan nacionālajiem valstu parlamentiem. Saeima to plāno paveikt jau nākamnedēļ. Tālākā Eiropas ambīcija, tā kā Donalds Tramps TTIP līgumu ar ASV nolicis “uz pauzes”, esot līdzīgi atvērt Āzijas tirgus – Singapūru, Ķīnu un Jaunzēlandi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm