Aicina mīkstināt Krievijas pilsoņu uzturēšanās nosacījumus

Iekšlietu ministrs Māris Kučinskis Saeimu aicinās mīkstināt Krievijas pilsoņu uzturēšanās nosacījumus – atteikties no 1. septembra termiņa, līdz kuram obligāti jāapliecina latviešu valodas zināšanas, lai saglabātu iespēju turpināt dzīvot Latvijā, vēsta TV3 Ziņas.

Bijušajiem Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem, kuriem tagad ir Krievijas pase, līdz 1. septembrim ir jānokārto latviešu valodas pārbaudījums. Pretējā gadījumā pastāvīgās uzturēšanās atļauju anulēs un Latvija būs jāpamet.

Regulējumu, kas attiecas uz nepilniem 18 000 iedzīvotāju, ieviesa iepriekšējā Saeima pērn rudenī, īsi pirms vēlēšanām. Jaunais iekšlietu ministrs Māris Kučinskis rosina to būtiski mainīt. Viņš piedāvā atteikties no pirmā septembra termiņa, un tā vietā ļaut valodas pārbaudes kārtot pakāpeniski. Dokuments, kas apliecina latviešu valodas zināšanas, būtu jāiesniedz tikai tad, kad pienāks laiks pārreģistrēt pastāvīgās uzturēšanās atļauju. Tās izsniedz uz pieciem gadiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Māris Kučinskis
iekšlietu ministrs (“Apvienotais saraksts”)

“Mūsu priekšlikums paredz, ka nevis beidzas 1. septembrī visiem, bet, ja kādam tas beidzas novembrī, ja kādam tas beidzas nākamā gada pavasarī, tad tas ir laiks, kurā tev ir latviešu valodā eksāmens jānoliek, jāsaņem atļauja un tad tiek kārtoti dokumenti. Tāda pakāpeniska pieeja, kas mums noņemtu to draudošo 17 000 rindu uz 1. septembri.”

Kučinskis lēš, ka saskaņā ar jaunajiem nosacījumiem process noslēgtos kādu trīs gadu laikā. Ar savu piedāvājumu viņš pirmdien iepazīstinās koalīcijas partnerus.

“Jaunā Vienotība” pieļauj iespēju mīkstināt regulējumu, vispirms uzklausot Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi.

Ainars Latkovskis
“Jaunās Vienotības” Saeimas frakcijas vadītājs

“Mēs zinām, situācija ar pasu izsniegšanu, ar identifikācijas karšu izsniegšanu parāda, ka viņi jau ar šo apjomu netiek galā. Uzklausīsim Aizsardzības komisijā, un tad kopīgi ar visiem deputātiem arī lemsim. Ja būs kārtīgs un pamatīgs pamatojums, skatīsimies, ko var atbalstīt no tā.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Turpretī “Nacionālā apvienība” nav gatava pat diskutēt par izmaiņām. “Protams, ka ne,” uz jautājumu par iespējamām izmaiņām norādīja Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītājs Jānis Dombrava (“Nacionālā apvienība”).

Kā norāda Dombrava, apspriežams varētu būt tikai tas, cik mēnešu laikā pēc 1. septembra Latvija jāpamet Krievijas pilsoņiem bez latviešu valodas zināšanām.

Jānis Dombrava
Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītājs (“Nacionālā apvienība”)

“Tie, kas būs sakārtojuši dokumentus līdz 1. septembrim, tie varēs arī turpmāk dzīvot Latvijas Republikā. Attiecībā uz citiem, līdzīgi kā tas ir attiecībā uz trešvalstniekiem, kuriem nav legālu uzturēšanās dokumentu Latvijas Repubikā, tad viņiem diemžēl ir jāizceļo.”

Iekšlietu ministrs ir gatavs meklēt arī opozīcijas atbalstu.

“Jā, šajā gadījumā, es domāju, tiek iesaistīti visi parlamentā esošie spēki,” sacīja Kučinskis.

“Zaļo un zemnieku savienība”, kas ir lielākā opozīcijas partija, skeptiski vērtē ierosinājumu par vairākiem gadiem pagarināt valodas pārbaudes procesu.

“Ja mēs to pārceļam uz kaut kādu nākotnes laiku – termiņu vēl diviem, trīs gadiem, kad nu kuram tas pienāks, tad mēs nonāksim tādā pat situācijā, kā šodien mēs esam, pēc diviem trim gadiem. Un tas pēc būtības neko neizmainīs.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Viktors Valainis
ZZS Saeimas frakcijas vadītājs

Lai nodrošinātu balsu vairākumu, Kučinska pārstāvētajam “Apvienotajam sarakstam”, iespējams, būs jāsadarbojas ar pārējo opozīciju – “Progresīvajiem”, partiju “Latvija pirmajā vietā” un “Stabilitātei!”, ko vada Aleksejs Rosļikovs.

“Tas būtu, manuprāt, ļoti nesmuks signāls, ja Iekšlietu ministrija paļautos uz “rosļikoviešu” balsīm šajā jautājumā,” pauda Dombrava.

Ar kādu atbalstu iekšlietu ministrs var rēķināties parlamentā, varētu kļūt zināms nākamnedēļ, kad piedāvātās izmaiņās plāno vērtēt Saeimas komisijā.

Ir apritējusi nedēļa, kopš Latvijā mītošie Krievijas pilsoņi var reģistrēties latviešu valodas pārbaudījumiem. Un līdz šim saņemts nepilns pusotrs tūkstotis pieteikumu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm