50% atlaide sodam. Kuri dienesti to piemēro visbiežāk?

Sešu mēnešu laikā teju septiņi tūkstoši pārkāpēju ir saņēmuši daļēju atbrīvošanu no uzliktā naudas soda. Visbiežāk 50% atlaidi sodam piemēro Valsts policija (VP), Valsts ieņēmumu dienests (VID) un Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP), savukārt daudzas citas iestādes atlaides sodiem piemērojušas daudz retāk.

Tieslietu ministrija nākotnē atlaides paredzēs, iespējams, arī fotoradaru un nepareizi novietotu automobiļu sodiem.

Daļēja atbrīvošana no naudas soda administratīvo pārkāpumu kodeksā stājās spēkā 2016. gada 1. septembrī.

Atlaižu piemērošanas līderi ir Valsts policija, Valsts ieņēmumu dienests, pilsonības un migrācijas lietu pārvalde, tad ar krietni mazāku atlaižu skaitu seko ugunsdzēsēji, pārtikas un veterinārais dienests.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

VID ir viens no līderiem, dienestā teju 800 gadījumos ir piemērota 50% atlaide. Ieņēmumu dienesta inspektoriem ir izstrādātas vadlīnijas – persona atzīst savu vainu, lietā nav paredzēts administratīvais arests, gada laikā jau nav bijusi daļēja atbrīvošana no soda. Inspektori vadoties pēc vadlīnijām vērtē arī pārkāpēja attieksmi pret notikušo.

Sanita Nemmika, VID nodokļu pārvaldes saistību izpildes daļas pārstāve

Tiek ņemta vērā cilvēka personība un viņa attieksme pret izdarīto, tas arī kodeksā ir noteikts, ka savu vainu atzīst un izdarīto nožēlo.

Tāpat iespējamā soda uzlikšanas brīdī pārkāpumam jābūt novērstam un visbiežāk iespēju soda atlaidi piemēro maznozīmīgiem pārkāpumiem.

Gatis Rudzītis, VID administratīvo strīdu daļas vadītājs

Tas nenotiek automātiski, jo pārkāpums ir būtisks, tad pārkāpējs nevar gribēt, ka viņam tiks automātiski samazināts, jo šāda iespēja tiek pieļauta.

  • Salīdzinoši reti daļēju sodu piemērošanu izmantojuši Patērētāju tiesību aizsardzības centrs, Iepirkumu uzraudzības birojs un Veselības inspekcija. Veselības inspekcijā skaidro, ka viņiem parasti ir darīšana, kas saistīta ar cilvēku veselību un dzīvību, tāpēc maznozīmīgi pārkāpumi, kuriem varētu piemērot daļēju sodu ir salīdzinoši reti.

Andrejs Viļuks, VP jurists

Viens ir, kad policija piemēro konkrētu sodu par konkrētu nodarījumu, kur nav cietušais, tas ir kāds sabiedrisks pārkāpums vai kas, bet veselības jomā šīs sekas ir diezgan nopietnas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Arī pašvaldību iestādes daļēju atbrīvošanu no administratīvā naudas soda piemēro salīdzinoši reti. Rīgas pašvaldības policijas pārstāvis skaidro, ka pašvaldības policistiem jau pirms daļējā naudas soda ieviešanas bija pietiekami plašs sodu klāsts.

Toms Sadovskis, RPP pārstāvis

Lielākā daļa šo sodu paredz no brīdinājuma līdz kādai summai, līdz ar to jau sākotnēji tas diapazons, ko var piemērot, ir pietiekami plašs, ja tas pārkāpums ir formāls, tad var izteikt brīdinājumu, ja nopietnāks, tad noteikt naudas sodu.

  • Pusgada laikā kopš iespējas daļēji atbrīvot no soda dažādas valsts un pašvaldību iestādes ir piemērojušas vairāk nekā 85 tūkstošus naudas sodus, taču samaksāti no tiem ir mazāk nekā puse. Tieslietu ministrijas pārstāve norāda, ka pašlaik pāragri spriest, taču iecerēts, ka daļējais sods, kas ir jāsamaksā 15 dienu laikā, veicināt soda izpildi.

Anda Smiltēna, TM valsts tiesību departamenta direktore

Jaunās kārtības fokuss ir tas, ka mēs vēlamies, lai soda izpilde notiktu pēc iespējas ātrāk un lai taupītu resursus, kas tiek tērēti pārsūdzībās. Tas, ka daudzām iestādēm jau ir iespēja piemērot brīdinājumu, tā tas ir, bet jaunajai kārtībai ir citi mērķi.

Pašlaik daļējie sodi tiek piemēroti mazāk nekā 10% gadījumu, pusgada laikā tie bija nepilni 7 tūkstoši, taču to nomaksa gan ir krietni augstāka nekā vidēji, tiek samaksāti teju visi uzliktie sodi. Vairāku iestāžu inspektori minēja, ka daļējo sodu bieži vien neizdodas piemērot, jo pārkāpējs nav ieradies uz lietas izskatīšanu. Tieslietu ministrijā paredz, ka nākotnē arī fotoradaru un nepareizi novietotu auto sodiem varētu piemērot iespējamo 50% atlaidi.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm