tv3.lv

Korupcijas indekss: Latvijas rādītājs pērn nav jūtami uzlabojies un ir zem ES vidējā līmeņa

2021. gada 28. janvārī 20:23

Korupcijas uztveres indekss Latvijā neuzlabojas, un šajā rādītājā esam zem Eiropas Savienības (ES) vidējā līmeņa. Korupcijas uztveres indeksu veido pētnieki no starptautiskās pretkorupcijas organizācijas “Transparency International”, un to īpaši ņem vērā, piemēram, ārvalstu investori, pirms ieguldīt naudu Latvijā. Kas ir galvenie iemesli, kāpēc Latvija stagnē?

Korupcijas uztveres indeksā viens no galvenajiem rādītājiem, kur Latvijai vērtējums pērn pat samazināts, ir prokuroru un tiesnešu problēmas tikt galā ar apsūdzībām korupcijā, nelegāli iegūtas naudas atmazgāšanā un spējā pēc būtības uzsākt šādas tiesvedības. Kritika arī par ieilgušajām tiesvedībām.

“Problēma, ka tās lietas notiek lēni, ilgstoši, ne rezultatīvi. [..] Iesaka veikt reformas, lai uzlabotu prokuroru kompetenci un stiprinātu prokuroru kapacitāti, lai veicinātu šo lietu izskatīšanu. Kavēšanās tiesu procesos, kuros iesaistītas augsta līmeņa amatpersonas, ir kritiska. Un tas ietekmē arī sabiedrības uzticēšanos tiesām,” saka biedrības ”Sabiedrība par atklātību – Delna” vadītāja Inese Tauriņa.

Korupcijas pētnieks Valsts Kalniņš par problēmu sauc, ka dažādajās izmeklēšanās iestādēs, prokuratūrā un tiesās ir pārāk lielas atšķirības izpratnei par korupciju un interešu konfliktiem.

“Izpratnes atšķirības acīmredzot sasniedz tādu izkliedi, ka tā apkarošanas joma ir pilna ar neveiksmīgiem gadījumiem. Gadu gaitā ir sakrājies. Nozīmīgās krimināllietās, izmeklēšanās mums ir bijušas tik daudzas izgāšanās, ka tā viedokļu izkliede, kā kaut kas jāpierāda, kā kaut kas ir kvalificējams, ir tik liela, ka noved pie izteiktas neefektivitātes,” norāda korupcijas pētnieks Valts Kalniņš.

Starptautiskie pretkorupcijas eksperti negatīvu vērtējumu Latvijai likuši arī par politiskās korupcijas un interešu konfliktu riskiem. Latvijas rādītājs ir Eiropas lejasgalā kopā ar Rumāniju un Grieķiju. 41 punkts. Taču viss, kas zem 55 punktiem, norāda uz lieliem riskiem. Latvijas korupcijas uztveres indeksu sabojājušas vēl arī uzņēmēju liecības. Pārāk daudz uzņēmēji pieredzējuši, ka no viņiem pašvaldību un valsts iestādēs prasa kukuļus. Korupcijas uztvere indekss ir viens no pirmajiem rādītājiem, kuram ārvalstu investori pievēršot uzmanību, pirms uzsākt savu biznesu kādā valstī vai ne.

“Viņi tomēr runā par to, ka ir kādas problēmas iepirkumu procedūrās, un tiešām vēlas cīnīties pret šo,” pauž biedrības ”Sabiedrība par atklātību – Delna” vadītāja.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Situācijas uzlabošanai cerības tiek liktas uz jaunveidojamo specializēto ekonomisko lietu tiesu.

“Kuras kompetencē tieši būtu skatīt šīs sarežģītās pretkorupcijas lietas, naudas atmazgāšanas, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas lietas, kas līdz šim izmeklētas gausi. Šī ekonomisko lietu tiesa varētu būt tieši tā, kas nodrošinātu ātru, kvalitatīvu lietu iztiesāšanu,” teic Saeimas deputāts Juris Jurašs (JKP).

Sabiedrība par atklātību “Delna” tuvākajās divās nedēļās informēs visas iesaistītās un atbildīgās iestādes, kā starptautiskie pretkorupcijas eksperti rekomendē uzlabot situāciju Latvijā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm