Infektologs: Brīvas dzīvošanas prognozes vasarai nebūs labas

Situācijā, kad Latvijā dominē Covid-19 britu celms, bija pilnīgi prognozējami un likumsakarīgi, ka ierobežojumu atvieglošanai seko epidemioloģiskās situācijas pasliktināšanās, šādu nostāju paudis Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas infektologs un Latvijas Universitātes profesors Uga Dumpis.

2021. gada 10. maijā 16:37

Lūgts vērtēt, vai šobrīd Latvijā varētu būt vērojams strauja saslimstības kāpuma sākums, līdzīgi kā martā tas bija Igaunijā, profesors tomēr apšaubīja šādu iespēju, atzīmējot, ka ziemeļu kaimiņvalstī tad bija mazāk ierobežojumu nekā šobrīd Latvijā. “Taču ir skaidrs, ka, nepieņemot mērus un ļaujot situācijai attīstīties nekontrolēti, saslimstība noteikti augs. Tas nozīmē, ka brīvas dzīvošanas prognozes vasarai nebūs labas,” sacīja Dumpis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lasi vēl – Infektologs Dumpis: Lēmumu pieņemšanā mūsu nozare netiek uzklausīta vispār

Eksperts uzskata, ka Igaunijā atšķirībā no Latvijas veselības aprūpes sistēma un slimnīcas ir daudz augstākā gatavības pakāpē veiksmīgi cīnīties ar saslimstību, jo tur kopš 2009. gada esot veiktas lielas un sistēmiskas investīcijas.

Runājot par potenciālo “lokdauna” ieviešanu, kuru pagājušajā nedēļā aktualizēja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP), infektologs norādīja, ka vispirms būtu jāmēģina cilvēkiem skaidrot, ka esošo ierobežojumu neievērošana epidemioloģisko situāciju tikai pasliktinās, kā rezultātā stingrāku ierobežojumu ieviešana būs neizbēgama.

“Manuprāt, vismaz mēnesi vajadzētu vēl izturēt bez plašas pulcēšanās un kontaktēšanās, vienlaikus ejot ļoti strauji uz priekšu ar plašu vakcināciju. Tādas valstis kā Norvēģija un Somija ar pandēmiju tiek galā ar daudz mazākiem ierobežojumiem, jo cilvēki sadarbojas un ierobežojumus ievēro,” uzskata profesors, uzsverot, ka vakcinācija vien vīrusa izplatību nesamazinās.

Lai saslimstība kristos tikai vakcinācijas aptveres dēļ, Dumpja ieskatā, būtu jāvakcinē vismaz 60% iedzīvotāju, taču viņš šaubās, vai tas notiks tuvākajos mēnešos un vai šāda vakcinācijas aptvere vispār tiks sasniegta. Tāpēc ir nepieciešams samazināt saslimstību līdz minimumam, jo tad infekcijas izplatību var veiksmīgi kontrolēt ar testēšanu un kontaktu meklēšanu, uzskata infektologs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jau ziņots, ka Latvijā šobrīd jau vairāk nekā mēnesi pieaug saslimstība ar Covid-19, un kopš sestdienas divu nedēļu kumulatīvais rādītājs uz 100 000 iedzīvotāju ir pārsniedzis 450 gadījumus.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm