tv3.lv

Vitenbergs: Energoresursu izmaksu jautājums šobrīd ir galvenais valdības dienaskārtībā

17. janvārī 8:10

Diez vai atradīsies kāds, kurš priecātos par jaunāko apkures un elektrības rēķinu. Turklāt skarbākie ziemas mēneši vēl tikai priekšā. Iepriekš tika lemts PVN elektrībai un gāzei nesamazināt un cenu griestus nenoteikt. Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (NA) TV3 raidījumā “900 sekundes” norāda, ka piedāvātais risinājums būtisku ietekmi uz valsts budžetu neatstātu.

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (NA) atkārtoti aicinās koalīcijas partnerus atbalstīt samazinātu pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi elektroenerģijai, dabasgāzei, siltumenerģijai un kurināmajai koksnei.

Piedāvājums, ko koalīcijas sadarbības sanāksmē varētu izskatīt šodien, 17. janvārī, paredzētu esošā 21% vietā noteikt konkrētajiem energoresursiem PVN likmi 5% apmērā laikā no šā gada 1. janvāra līdz 30. aprīlim.

Tāpat mājsaimniecībām tarifu pieauguma mazināšanai Ekonomikas ministrija (EM) ir izstrādājusi kompensējošu priekšlikumu – apkures sezonas laikā, no 1. janvāra līdz 30. aprīlim, ieviest atbalsta mehānismu, izmantojot maksimāli pieļaujamās cenas griestu noteikšanas metodi centralizētai siltumapgādei un gāzes apkurei.

“Situācija ar šā brīža elektrības, gāzes un siltuma rēķiniem gan mājsaimniecībām, gan uzņēmējiem ir dramatiska. Ieviestie atbalsta mehānismi elektrības rēķiniem situāciju risina tikai daļēji. Patērētājus satrauc galarēķins, kas šajā apkures sezonā ir nepieredzēti liels. Katra maksājuma kaut neliela samazināšana ir būtisks nosacījums iedzīvotāju maksātspējas saglabāšanai,” uzsver ekonomikas ministrs.

Vaicāts, cik liela iespēja ir sagaidīt arī koalīcijas atbalstu EM piedāvātajam plānam, ministrs norāda, ka viņam šobrīd prātā nav “politisko spēlīšu spēlēšana” un ikvienam ir jānāk ar saviem priekšlikumiem un jāapzinās situācijas nopietnība.

PVN samazināšana un cenu griestu noteikšana ministra ieskatā neatstās fiskālu ietekmi uz valsts budžetu.

EM sagatavotos priekšlikumus energoresursu izmaksu mazināšanai atbalsta arī Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) un Latvijas Lielo pilsētu asociācija (LLPA). Tikšanās laikā piektdien, 14. janvārī, Vitenbergs, kopā ar LPS priekšsēdētāju Gintu Kaminski, LLPA izpilddirektoru Viktoru Valaini (ZZS) un labklājības ministru Gati Eglīti (JKP) pārrunāja jautājumus enerģētiskās nabadzības risku mazināšanai.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm