tv3.lv

Tiesnese un maksātnespējas administrators, iespējams, rīkojas  parādnieka interesēs

Uzņēmumam ”Dobeles dzirnavnieks” radušās aizdomas par maksātnespējas administratora un tiesneses  darbību saskaņošanu. Kāda zemnieku saimniecība palikusi  lielajam graudu pārstrādātajam parādā ievērojamus līdzekļus, taču tā vietā, lai parādu atdotu, uzņēmēji izmantojuši  shēmu ar valsts amatpersonu līdzdalību, lai nauda nebūtu jāatdod, uzskata” Dobeles dzirnavnieks”. Par konkrētās tiesneses un maksātnespējas procesa administratoru darbībām arī iepriekš bijušas sūdzības, taču abi turpina savu darbu. ”Dobeles dzirnavnieks” uzskata, ka Tieslietu ministrijai jādara viss iespējamais, lai šādi  pakalpojumi  vairs nebūtu iespējami, jo tie grauj uzņēmējdarbības vidi.

2014. gada 14. septembrī 20:10

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Tā sajūta ir tāda, ka cilvēkam ir jābūt ar stingru morāli, brīdī, kad redzi, ka top tāds, jā , rupji sakot, ”metiens”,” situāciju vērtē ”Dobeles dzirnavnieks” valdes priekšsēdētājs Kristaps Amsils.

”Dobeles dzirnavnieka”  produkciju   zina  visā Latvijā .  Vidzemē  to tirgoja    zemnieku saimniecība ”Zemzari”. Sadarbība ilga 3 gadus. Taču saimniecība  ”Dzirnavniekam”palika parādā vairāk nekā  163  tūkstošus  eiro. ”Zemzari” grasījās sākt ārpustiesas tiesiskās aizsardzības procesu un ”Dobeles dzirnavnieks” paļāvās, ka ”Zemzari” parādus nokārtos. Tomēr tagad lielais graudu pārstrādes uzņēmums atklājis, ka  ir piemānīts – zemnieku saimniecība iztukšota un nekas no tās nav palicis pāri, bet ”Dobeles dzirnavnieks”, kā arī citi ”Rīgas dzirnavnieks” un ”Saldus labība” palikuši ar garu degunu. ”Zemzaru”  īpašnieks Kaspars Liepiņš no uzņēmuma aizgājis, bet vērtīgākā ”Zemzaru” manta dīvainā kārtā nonākusi Liepiņa  un viņa radinieku  firmām

Liepiņš uz ”Nekā personīga” zvaniem neatsaucas. Viņš izvairās atbildēt, kāpēc ”Zemzaru” viens no  lielākajiem aktīviem  – zeme  un ēkas  Siguldā  zem tirgus vērtības pārdotas SIA ”Vidzeme lauks”. Tā īpašniece un vienīgā valdes locekle ir Kaspara  Liepiņa dzīvesbiedre  Ilvija  Liepiņa.

 “Liepiņa kungs piemirsa, ka pirms 2 gadiem viņš man piedāvāja iegādāties šo te īpašumu, un bija atsūtījis tā laika 2011.gada Latio vērtējumu, kur tas  bija novērtēts par pusotru miljonu eiro. Tad man ir jautājums, salīdzinot ar šodienas vērtējumu, kurā ir novērtēts par 200 tūkstošiem eiro, tad redzam, ka šajā shēmā  iesaistīti  daudzi cilvēki no savām nozarēm, kuri katrs ir pildījuši savu uzdevumu, lai šo te shēmu izpildītu līdz galam,” tā K. Amsils.

”Dobeles dzirnavnieks” sūdzējās maksātnespējas administrācijā. Jo uzskatīja, ka negodīgais plāns jau no sākta gala īstenots ar administratora Andris Bērziņa ziņu.  Bērziņš nav ”Dobeles dzirnavniekam” rādījis ”Zemzaru” glābšanas plānu. ”Dzirnavniekam” ir arī aizdomas kāpēc – iekļauti pieci jauni lieli kreditori, kuri pēc ”Dobeles dzirnavnieka” domām nemaz reāli nav. Šādas shēmas ar uzzīmētiem patiesībā neeksistējošiem kreditoriem izmanto, lai īstie kreditori nepiekļūtu uzņēmuma mantai. Bērziņš to noliedz.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

 

“Atliek pateikt, ka tā nav. Un, ja šādi fakti, tad tie tiek konstatēti likumā noteiktā kārtībā, ar kompetentu iestāžu lēmumiem. Kad es tādus redzēšu, tad es varēšu Jums sīkāk atbildēt,” uzskata Maksātnespējas procesa administrators Andris Bērziņš

Bija jāpapūlas, lai ”Zemzaru” lieta nonāktu tieši Siguldas tiesā. Tika mainīta saimniecības juridiskā adrese. Siguldā lietas skata tikai 3 tiesneses,  nejaušības princips  lietas iedala Valijai Grebežniecei, jo viņa vienīgā specializējas maksātnespējas lietās. 3.jūnijā Grebežniece pieņem lēmumu, ar kuru  ”Dobeles dzirnavnieks” zaudē iespēju atgūt naudu.  Maksātnespējas administrācija saskata Bērziņa rīcībā pārkāpumus.

Šie fakti un argumenti liek uzdot jautājumu, vai, ja es pirms procesa pārdotu savu mantu, atsavinu savus transporta līdzekļus, nekustamo īpašumu, ja es nomainu atbildīgo amatpersonu, vai es tiešām gribu atjaunot saimniecisko darbību un pilnībā nokārtot parādus vai gluži vienkārši šis ir instruments, kā iespējams novilkt laiku vai iespējams iegūtu sev vēlamu administratoru,” norāda Maksātnespējas administrācijas Uzraudzības departamenta direktora vietnieks Edgars Stafeckis.

Andra Bērziņa atzinumā tiesai  par ”Zemzariem”, nekas  neesot minēts par patiesajiem apstākļiem. “Maksātnespējas administrācijas ieskatā minētie pārkāpumi ir tādi, kas liek apšaubīt maksātnespējas administratora objektivitāti procesā un neobjektīvs administrators ir smagākais pārkāpums pēc būtības, ko maksātnespējas administratoram var konstatēt,” uzskata E. Stafeckis.

Arī tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš, kurš pats nāk no maksātnespējas administratoru cunftes, kritizē Andri Bērziņu . Tas, kas as notiks ar šādu administratoru varētu nozīmēt atsaukšanu no amata, tas savukārt nozīmē zināmu kvalifikācijas mīnusu iegūšanu attiecīgos sertifikācijas procesos,” situāciju raksturo Tieslietu ministrs ( Nacionālā apvienība”) Gaidis Bērziņš.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Andris Bērziņš kļūdījies vairākkārt. Policijā  ierosināts kriminālprocess,  tiesa atcēlusi viņu no kādas maksātnespējas lietas. Tomēr amata brāļu veidotā asociācija viņu sargā. Tā  ir Bērziņu resertificējusi un viņš darbu turpina. Andris Bērziņš  nāk  no zvērināta advokāta, maksātnespējas administratora Aigara Lūša komandas, kurš vēl līdz pagājušā gada nogalei bija Nacionālās apvienības ģenerālsekretārs un ilgu laiku Tieslietu ministrijas parlamentārais sekretārs. Kā Bērziņa prakses vieta joprojām norādīts nams, kur darbojas arī Lūsis – Rīgā Antonijas ielā 7. Šeit praktizējoši administratori bijuši nacionālās apvienības finansētāju un lēmuma pieņēmēju vidū. Lai gan par sistemātisku krāpniecību maksātnespējas procesos atklāti runājušas vairākas bankas, Tieslietu ministra Jāņa Bordāna iesniegtos grozījumus administratoru stingrākai uzraudzībai Gaida Bērziņa priekštece Baiba Broka no Saeimas atsauca. Uz likuma nepilnībām atsaucas arī tiesnese Grebežniece, tomēr izskatās, ka ar savu jaunāko 8.septembra lēmumu, ierosināt ”Zemzariem” maksātnespēju viņa pasteidzās.

Tā kā Ģenerālprokuratūra noprotestēja Grebežnieces iepriekšējo lēmumu, ”Zemzaru”  lieta nonāca Augstākā tiesā Tomēr pirms dažām dienām Grebežniece izskatījusi lietu bez pašas lietas, un ierosinājusi ”Zemzaru” maksārnespēju. Šādi amatu automātiski saglabājot arī administratoram Andrim Bērziņam.

Nekā Personīga:  Tad faktiski šis  pēdējais lēmums ir taisīts bez lietas?
Augstākās tiesas preses sekretāre Baiba Kataja: Bez lietas. Lieta ir augstākajā tiesā.

 

Nekā Personīga: Tiesnese Grebežniece! Vai jums ir kādas īpašas attiecības ar maksātnespējas administratoriem no Rīgas, Antonijas ielā 7?
Siguldas tiesas tiesnese Valija Grebežniece: Es nekomentēšu šo te visu!
NP: Ģenerālprokuratūra ir iesniegusi protestu, saistībā ar zemnieku saimniecību ”Zemzari”. Vai jūs kā tiesnese pildījāt pienākumus un noskaidrojāt taisnību?
V.G: Ļoti godprātīgi pildu savus pienākumus un man par šo jautājumu nav ko jums teikt, jo likumdošana ir tāda, kāda viņa ir un es neko šajā jautājumā nevaru pateikt. Es godprātīgi pildu savus pienākumus!

 Pēc ”Nekā personīga” intereses Siguldas tiesas priekšsēdētāja pienākumu izpildītāja Maija Andersone informēja, ka, lietai neatrodoties tiesā, Grebežniece nevarēja pieņemt lēmumu par ”Zemzaru” maksātnespēju. Viņa vērsīšoties tiesnešu disciplinārkolēģijā pret Grebežnieci.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Ja Augstākā tiesa atzīs, ka tā ir smalka shēma, kā, neatdodot  darbību, izceļot ārā aktīvus, kādu mācību tā būtu citiem uzņēmējiem Kreditoriem, īstenojot savas tiesības, ir jāseko līdzi parādnieku saimnieciskajai darbībai, arī gadījumā, ja pārādiekam ir ĀTAP, precīzi jāīsteno savas tiesības, kas noteiktas likumā un nav jāpaļaujas uz apgalvojumiem!,” norāda G. Bērziņš

“Uzņēmējiem ir jāseko līdzi saviem parādniekiem, pilnīgi piekrītu ministra kungam, bet nepiekrītu, ka man jākļūst par izmeklētāju. Tieslietu ministrijai ir jārūpējas par to, lai tirgū nebūtu iespējami šādi pakalpojumi. Un visbeidzot mēs sagaidītu grozījumus maksātnespējas likumā, jo savādāk par kādu  uzņēmējdarbības vides uzlabošanu mēs varam runāt?,” uzskata K. Amsils.

Siguldas tiesneses Valijas Grebežnieces iepriekšējos dīvainos lēmumus maksātnespējas procesos sīki aprakstīja kolēģi no žurnāla ”Ir”. Pret žurnālu tiesā par goda un cieņas aizskaršanu vērsies maksātnespējas procesa administrators Māris Sprūds, kuram tiek piedēvēta liela ietekme nacionālās apvienības lēmumu pieņemšanā. Sprūds tiesai prasīja apķīlāt žurnāla izdevēja aktīvus, un Rīgas pilsētas Centra  rajona  tiesas tiesnese  Una Melomeda šonedēļ apmierināja Sprūda prasību. Interesanti, ka Sprūds iesaistījies komisijā, kam būtu jāpilnveido maksātnespējas likums. Līdz šim Saeimai pietrūcis politiskās gribas palielināt  maksātnesepējas administratoru atbildību un uzraudzību, taču jaunais parlaments no tā nevarēs izvairīties, jo uzņēmēju neapmierinātība ar sižetā minēto shēmu atkārtošanos, var vienā brīdī kļūt arī sprādzienbīstama.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm