tv3.lv

“Swedbank” tests: lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju zināšanās par finansēm ir “robi”

Lai gan dažādi ar finansēm saistīti jautājumi teju ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir jārisina ik dienu, zināšanās un izpratnē par dažādiem finanšu aspektiem, kas tieši vai pakārtoti ietekmē ģimenes rocību, novērojami “robi”, noskaidrots “Swedbank Finanšu institūta” veiktajā Finanšu IQ testā.

23. maijā 11:45

Lielākajai daļai iedzīvotāju grūtības sagādā atbildēt uz būtiskiem jautājumiem, piemēram, cik procentu no darba algas katru mēnesi tiek novirzīti pensijai un kur iemaksas tiek ieguldītas, kā noteikt ieguldīšanas iespēju ienesīgumu un tamlīdzīgi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jautājums par pensiju iemaksu apmēru Finanšu IQ testa dalībniekiem sagādājis vislielākās grūtības, proti, tikai piektā daļa (20%) atbildējuši pareizi, norādot, ka ik mēnesi 20% no bruto algas tiek novirzīti pensiju 1. un 2. līmeņa iemaksām. Vairums jeb 53% dalībnieku pauduši pārliecību, ka pensijai katru mēnesi tiek novirzīts krietni mazāks naudas apjoms – vien 6%, kas atbilst iemaksas apmēram tikai 2. pensiju līmenī. Tāpat tikai 35% Latvijas iedzīvotāju zina, ka valsts pensiju 1. līmeņa kapitālu neiegulda finanšu tirgos, bet gan veiktās iemaksas tiek uzskaitītas, indeksētas un no tām veic šī brīža pensiju izmaksu.

Vēl viens jautājums, kas Finanšu IQ testa dalībniekiem sagādājis īpaši lielas grūtības, ir bijis par ieguldījumu tēmu. Uz vaicājumu, vai gadījumā, ja viņiem piedāvātu naudas ieguldīšanas iespējas ar garantētu ienesīgumu 15%, viņi piekristu šādam darījumam, 74% atbildējuši apstiprinoši, neapzinoties, ka tik lielu ieguldījumu peļņu būtībā neviens nevar garantēt, jo to ietekmē virkne dažādu apstākļu.

Analizējot Finanšu IQ testa rezultātus, redzami arī pāris jautājumi, uz kuriem gandrīz visi testa dalībnieki atbildējuši pareizi. Piemēram, teju vienbalsīgi pareizi atbildēts uz jautājumu par to, kādi ir ieguvumi no nodokļu maksāšanas – 96% atbildējuši, ka nodokļi nodrošina gan veselības aprūpi un izglītību, gan palīdz attīstīt infrastruktūru un justies drošāk) un kādas – efektīvākās metodes bērna kabatas naudas apmēra noteikšanai (91% norāda, ka kabatas naudas apmērs jāpielāgo bērna vecumam.

Interesanti, ka saskaņā ar Finanšu IQ testa rezultātiem sievietes demonstrē nedaudz labākas zināšanas finanšu jautājumos nekā vīrieši. Vislielākā viedokļu atšķirība vērojama jautājumā par bērna kabatas naudas apmēra noteikšanu. Tāpat jāpiebilst, ka testa dalībnieki vecuma grupā no 40 gadiem demonstrējuši ievērojami labākas zināšanas jautājumos, kas skar ģimenes tēriņus, bet vienlaikus sliktāk izprot jautājumus par vērtspapīriem un biežāk nekā citi auto uzturēšanu uztver drīzāk kā neparedzētus izdevumus.

Swedbank Finanšu institūta radītais Finanšu IQ tests šogad tika veikts jau otro reizi. Tests sastāv no 18 jautājumiem, kas skar dažādus finanšu aspektus – uzkrājumus, ieguldījumus, finanšu plānošanu, nodokļus, krāpniecības atpazīšanas prasmes u. c. 2022. gadā testā piedalījās 1300 iedzīvotāju vecumā no 16 gadiem. Tests tika veikts tiešsaistē.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm