tv3.lv

Strauji samazinājies Latvijā izsniegto kredītu apjoms

Ātro kredītu nozari valsts jau ilgstoši cenšas ielikt daudz stigrākos kontroles rāmjos. Statistika tagad liecina, ka arī pandēmija šo biznesu sašaurinājusi.

2020. gada 19. novembrī 20:33

Covid-19 krīzes dēļ šogad izsniegti par 20% mazāk “ātro kredītu” nekā pērn. Šogad Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC) arī saņemti vairāki simti sūdzību par finanšu pakalpojumu sniedzējiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šogad Latvijā izsniegti krietni mazāk ātro kredītu nekā iepriekšējā laikā, aizdevēji kļuvuši piesardzīgāki un arvien biežāk klientiem atsaka.

Pēdējos trīs gadus ātrajos kredītos izsniegto summu skaits ir mazinājies, un šis pavasaris ar CoviD-19 krīzes aizsākumu lika vēl piesardzīgākiem kļūt kā pakalpojumu sniedzējiem, tā klientiem.

Šā gada pirmajā pusē nebanku kreditētāji no jauna izsnieguši aizdevumus 233 miljona eiro apmērā, salīdzinot –  2019. gada attiecīgajā laika posmā 294 miljonus, bet 2018. gada pirmajā pusē 309 miljonus eiro.

“Ir acīmredzami, ka samazinājums ir bijis tieši martā un aprīlī, īpaši krītot aprīlī. Tas ir saistīts ar to, ka komersanti rūpīgāk izvērtē maksātspēju un saskata riskus spējā atmaksāt, bet ceru, ka viens no iemesliem ir arī pašu patērētāju atbildība,” norāda PTAC direktore Baiba Vītoliņa.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vēl piesardzīgākas par “ātro kredītu” devējiem šogad izrādījušās tradicionālās bankas, jo visstraujāk no jauna izsniegto kredītu summa samazinājusies līzingam un hipotekārajiem kredītiem. Kā pozitīvu ziņu patērētāju tiesību aizstāvji uzsver to, ka šogad turpināja uzlaboties nebanku kreditētāju kredītportfeļa kvalitāte, jo bez kavējumiem bija 88,7% no kredītiem, bet ar kavējumu līdz 30 dienām – 5,1% no kredītiem.

“Šajā periodā bija ļoti liels atteikumu skaits! Divi efekti – viena lieta, ka patērētāji paši izvērtēja, vai nepieciešams aizdevums, otra – devēji ļoti rūpīgi piešķīra,” norāda Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas vadītājs Gints Āboltiņš.

Tomēr tie klienti, kuri aizvien maksā par savām kredītsaistībām, arvien biežāk sūdzas par neskaidrām pozīcijām, piemēram, komisijas maksām. Daudzi parādnieki palikuši bez darba, vai tiem krietni samazinājušies iztikas līdzekļi, kas vēl sarežģītāku padara iespēju saistības nokārtot laikā.

“Protams, mēs no savas puses vienmēr aicinām komersantus atbalstīt tos cilvēkus, kuriem radušās maksāšanas grūtības, īpaši jau neatkarīgas no viņu pašu iespējām rīkoties,” bilst Vītoliņa.

Savukārt Āboltiņš norāda: “Asociācijas biedri jau martā pieņēma lēmumu par to, ja rodas problēmas ar aizdevuma atmaksu, var vērsties asociācijā vai pie kredītdevēja un lūgt kredītbrīvdienas vai atlikt maksājumu.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Par iespējamo ātro kredītu biznesa pieklusumu liecina arī tas, ka šogad darbību pārtraukuši vai no licences atteikušies astoņi nebanku kreditētāji.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm