tv3.lv

Sarauj dažas Baltijas valstu energosistēmas saites ar Krieviju

Sarautas dažas Baltijas valstu energosistēmas saites ar Krieviju. Ņemot vērā elektroenerģijas biržas lēmumu pārtraukt tirdzniecības operācijas ar sankcionētiem krievu uzņēmumiem, Latvijā, Lietuvā un Igaunijā vairs netiek pārdota Krievijā ražota elektrība, vēsta TV3 Ziņas.

Ņemot vērā savienoto tīkla infrastruktūru, elektroenerģija no Krievijas pastāvīgi plūst arī uz Baltiju, taču pēdējos gados komerciāli importētajai krievu enerģijai ir samazinājuma tendence. Pērn tā veidoja 16% Baltijā patērētās elektroenerģijas, savukārt šogad tikai 10%, tomēr tagad būs jāiztiek arī bez tā.

Eiropas elektroenerģijas birža “Nord Pool”, kurā tirgojas arī Latvija, no vakardienas nolēma pārtraukt tirdzniecības operācijas ar sankcionētās Krievijas enerģētikas kompānijas “Inter RAO” meitasuzņēmumiem. Attiecīgi Baltijas valstīs vairs netiek pārdota Krievijā ražotā elektroenerģija.

Par elektroenerģijas pārvades sistēmu Latvijā atbild uzņēmums “Augstsprieguma tīkls”. Tajā mierina, ka imports no Krievijas nav kritisks Baltijas energoapgādei un iztrūkstošo daļu varam iepirkt citur.

Uzņēmuma vadība skaidro, ka jau kopš 3. marta Baltijas elektroenerģijas importa jauda no Krievijas ir ierobežota 300 megavatu apmērā. Sistēmas operatori to noteica, lai mazinātu iespējamo negatīvo ietekmes risku uz Baltijas elektroenerģijas pārvades tīkla darbības drošumu un stabilitāti.

Gatis Junghāns
“Augstsprieguma tīkla” valdes loceklis

“Baltijas pārvades sistēmas operatori jau vairāku gadu garumā ir pakāpeniski ieviesuši pasākumus, lai Baltijas reģionā būtu ciešāk integrēti Eiropas tirgū. Šie pasākumi mums ir devuši lielāku diversifikāciju, piegādes iespējas no Eiropas. Līdz ar to atkarība no Krievijas un faktiskās piegādes apmēri pakāpeniski mazinājās.”

Arī attiecībā uz cenām jaunumiem liela ietekme uz Latviju nav paredzama, jo Krievijas elektroenerģijas īpatsvars bija neliels, taču īstermiņā iespējamas cenu svārstības.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Gunārs Valdmanis
Latvijas Elektroenerģētiķu un energobūvnieku asociācijas izpilddirektors

“Visvairāk skar Lietuvu, kura ir tiešs saņēmējs elektroenerģijai no Kaļiņingradas apgabala ar ļoti lielu regularitāti un stabilā apjomā, bet katrā ziņā problēmu ar vietējo ražošanu aizstāt šo apjomu nav.”

Vēlreiz jāakcentē, ka šajā stāstā ir runa par komerciālu elektroenerģijas importu no Krievijas. Baltijas energosistēmas joprojām tehniski ir savienotas ar Krievijas energosistēmu un elektroenerģiju vados joprojām plūst. Šīs enerģijas saites paredzēts saraut ar 2025. gadu.

Žurnālists
Medijos darbojas 10 gadus. Iepriekš strādājis ziņu aģentūrās, savukārt ikdienā TV3 Ziņās vēsta par aktuālo ekonomikā un politikā, padziļināti pievēršoties valdības darbam, transportam un enerģētikai.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm