tv3.lv

Radošā nozare nemierā ar iecerētajām izmaiņām autoratlīdzību regulējumā. Neizslēdz prasīt Reira demisiju

Ko darīt ar dažādajiem tā sauktajiem atvieglotajiem nodokļu režīmiem? Šis jautājums nomocījis ne vienu vien valdību. No vienas puses, konkrētajos režīmos strādājošie saņem vairāk naudas uz rokas. No otras puses, tas ir uz sociālā nodrošinājuma rēķina.

Viens no šādiem režīmiem ir autoratlīdzības. Pērn teju 40 000 cilvēku bija reģistrēti par autoratlīdzību saņēmējiem – ne tikai rakstnieki, mūziķi un citi mākslinieki, kuri idejiski atbilst autoratlīdzības saņēmēja statusam, bet arī pārstāvji no tādām jomām kā finanšu pakalpojumi, mazumtirdzniecība, ēdināšana un citas. Nodokļu optimizācijas nolūkos. Tāpēc Finanšu ministrija sākotnēji bija iecerējusi autoratlīdzību režīmu likvidēt vispār. Tas saskārās ar plašu pretestību no radošajām aprindām, un idejas virzībai tika norauts stopkrāns.

Tagad valdības atbalstu guvis un drīzumā ceļu uz Saeimu sāks jauns piedāvājums. Līdz nākamā gada jūlijam viss paliek kā līdz šim, pēc tam sāksies pakāpeniska sagatavošanās autoratlīdzību saņēmēju nodokļu nomaksai, izmantojot tā saukto saimnieciskās darbības kontu. Autoratlīdzības personām, kuras nereģistrējās kā saimnieciskās darbības veicēji, apliks ar 25% nodokļa likmi, ja gada apgrozījums nepārsniedz 25 000 eiro. Lielākam apgrozījumam būs 40% likme. 80% no ieturētā novirzīs valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām, pārējo pamatbudžetā kā iedzīvotāja ienākuma nodokli.

Taču arī šis priekšlikums ar sajūsmu radošajās aprindās nav uztverts, un jau tiek runāts arī par iespējamu finanšu ministra Jāņa Reira (“Jaunā Vienotība”) demisijas pieprasīšanu. Pie piedāvātā regulējuma autoru faktiskie ieņēmumi kritīšot.

“Ļoti nepatīk šīs attiecības, kas valda starp radošajiem un Finanšu ministriju. Principā jau nav nekādas komunikācijas,” saka Latvijas Rakstnieku savienības priekšsēdētājs Arno Jundze.

Rakstnieku savienības vadītājs atzīst, ka piedāvājumā ir arī labas lietas, piemēram, nodokļa pārdale par labu sociālajām iemaksām un saimnieciskais konts, taču jābūt kaut kādiem kompensējošiem mehānismiem, lai nekristu autoru ienākumi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jundze bilst: “Nevar šobrīd šajā neskaidrībā, pandēmijas laikā, pateikt, – tu no rītdienas saņemsi mazāk! Tas ir diezgan apdraudoši arī sabiedrībai kā tādai. Valdība meklē kompensācijas mehānismus mediķiem, policistiem, skolotājiem. Kāpēc autoram ir jāsaņem mazāk?”

Rakstnieku savienība cer, ka izdosies piedāvājumu uzlabot Saeimā. Organizācija sniegšot arī savus priekšlikumus.

“Mums nevajadzētu lauzt politisko vienošanos par budžetu un nodokļu režīmiem, taču mums ir jāveido kompensējošs mehānisms. Mēs saredzam, ka tas jāizstrādā ciešā sasaistē ar radošajām savienībām. Mums ir laiks līdz jūlijam,” norāda kultūras ministrs Nauris Puntulis (NA).

Savukārt Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs Atis Zakatistovs (“KPV LV”) skaidro: “Piedāvātās pārmaiņas – arī autoratlīdzību ziņā – ir zināma veida valdības reveranss, sakot, ka mēs vēlamies, lai katrs Latvijas iedzīvotājs ir nodrošināts vecumdienās.”

Trešdien no rīta, kad Reirs nesīs budžeta portfeli uz Saeimu, mākslinieki rīkos zibakciju “Nesaprašanas siena”.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm