Saturs turpinās pēc reklāmas

Prognozējot bezdarba pieaugumu, LM virza virkni jaunu nodarbinātības atbalsta pasākumus

Beidzoties dīkstāves un dīkstāves palīdzības pabalstam un prognozējot turpmāku bezdarbnieku skaita pieaugumu, ir izstrādāti vairāki nodarbinātības pasākumi, liecina nākamajā valdības sēdē izskatāmais Labklājības ministrijas noteikumu projekts.

2020. gada 12. jūnijā 13:29

Dīkstāves pabalstu izmaksa tiks pārtraukta pēc 30.jūnija.

Plānots veidot algu subsīdijas atbalsta pasākumu, kura laikā darba devējiem tiktu piešķirtas subsīdijas 50% apmērā no darbiniekam noteiktās mēneša darba algas četru mēnešu garumā. Subsīdijas maksimālais apmērs būtu 430 eiro mēnesī.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Tādējādi, ja darbinieka mēneša darba alga ir 860 eiro, subsīdija veidos 430 eiro mēnesī, savukārt, ja darba alga ir 430 eiro, būs iespējams saņemt subsīdiju 215 eiro mēnesī.

Vienlaikus, lai mazinātu finanšu atbalsta negodprātīgas izmantošanas risku, paredzēts, ka pie viena darba devēja kādā no subsidētās nodarbinātības pasākumiem bezdarbnieki varēs iesaistīties tikai vienu reizi. Tāpat plānots, ka darba devējs nevarēs dibināt darba attiecības ar bezdarbnieku, ko iepriekš ir nodarbinājis pēdējo divu mēnešu laikā pirms iesaistes pasākumā.

Tāpat kā to šobrīd paredz subsidētās nodarbinātības pasākuma īstenošanas nosacījumi, lai veicinātu pastāvīgu darba vietu veidošanu, darba devējam paredzēts uzlikt par pienākumu nodarbināt bezdarbnieku ne mazāk kā trīs mēnešus pēc algas subsīdijas atbalsta pasākuma īstenošanās beigām.

Turklāt, lai nodrošinātu sabalansētāku atbalsta sniegšanu, kā arī ievērojot atšķirības dažādu uzņēmumu lielumā un nodarbināto skaitā, paredzēts, ka viens darba devējs varēs iesaistīt algu subsīdijas atbalsta pasākumā līdz 50% no kopējā nodarbināto skaita, bet ne vairāk kā 20 bezdarbniekus.

Ievērojot, ka algas subsīdijas atbalsta pasākuma mērķis ir nodarbinātības veicināšana pēckrīzes periodā, pieteikties dalībai šajā pasākumā darba devēji varēs līdz 2021.gada 31.decembrim.

Lai pieteiktos algas subsīdijas pasākumam, darba devējam ne vēlāk kā desmit dienas iepriekš būtu jāpublicē informācija par brīvo darba vietu Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) vakanču portālā.

Labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV) sociālajā vietnē “Twitter” norādījusi, ka algu subsīdiju mehānismu uzņēmējiem plānots apstiprināt nākamās nedēļas valdības sēdē.

Ministre tostarp atzīmēja, ka minētais pasākums ir tikai viens no Labklājības ministrijas izstrādātā sociālā spilvena, kas veidots, apzinoties Covid-19 krīzes radīto ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību un iedzīvotāju ienākumiem.

Tostarp plānots atbalsts darbu zaudējušajiem studentiem, kā arī plānots ieviest pagaidu sabiedrisko darbu cilvēkiem, kuriem beidzies bezdarbnieka pabalsts. Ministre arī minēja, ka plānots ieviest “ātru un efektīvu apmācību pie darba devēja”.

Projekta anotācijā tiek skaidrots, ka pagaidu sabiedriskajos darbos tiks iesaistīti bezdarbnieki, kuri nesaņem bezdarbnieka pabalstu vai atsakās no tā saņemšanas. Atlīdzības apmērs par dalību būs 200 eiro mēnesī, un tā tiek izmantota patēriņam un pamatvajadzību nodrošināšanai, kā arī nabadzības risku mazināšanai.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Patlaban Ministru kabineta noteikumi nosaka, ka sabiedriskā darba veikšanā iesaista bezdarbniekus ne vairāk kā četrus mēnešus 12 mēnešu periodā, tomēr paredzēts pagarināt šo periodu līdz sešiem mēnešiem, jo, kā skaidrots anotācijā, “tautsaimniecība pēc krīzēm atgūstas pakāpeniski un uzlabojumi darba tirgū vērojami ar zināmu laika nobīdi”.

Algotos pagaidu sabiedriskos darbus īsteno pašvaldības, vietās, kas pašvaldību institūcijās (izņemot pašvaldību komercsabiedrības), biedrībās vai nodibinājumos izveidotas no jauna vai kurās vismaz četrus mēnešus, pirms bezdarbnieks uzsācis dalību pasākumā, nav tikusi nodarbināta neviena cita persona.

Pasākuma laikā par bezdarbniekiem tiek veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas pensiju apdrošināšanai. Patlaban sabiedrisko darbu nodarbinātības pasākums tiek īstenots no valsts budžeta līdzekļiem, tomēr tiek apsvērts šim mērķim izmantot Eiropas Sociālā fonda līdzekļus.

Vienlaikus Labklājības ministrija sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju ir izstrādājusi atbalsta pasākumu, kura mērķis ir palīdzēt bez darba esošiem augstākās izglītības iestāžu studentiem pārvarēt ārkārtējās situācijas izraisītās nelabvēlīgās sekas.

Pasākuma laikā bezdarbnieka statusu ieguvušajiem klātienes studentiem paredzēta iespēja piedalīties prasmju un iemaņu attīstības pasākumā, kas ļautu studējošajiem mācību laikā attīstīt pētnieciskās, organizatoriskās, kā arī IT prasmes, veicot noteiktus uzdevumus savā mācību iestādē.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Pasākumā iesaistītajiem studentiem tiks izmaksāta stipendija – 10 eiro apmērā par katru dalības dienu. Pasākuma ilgums ir līdz sešiem mēnešiem un tas tiks īstenots uz tādiem pašiem nosacījumiem, kā darbam nepieciešamo prasmju attīstība nevalstiskajā sektorā, kas ir viens no NVA pasākumiem.

Paredzēts, ka kopumā minētajā aktivitātē par esošo finansējumu varētu iesaistīties līdz 3000 studējošo bezdarbnieku.

Plānots, ka minētie pasākumi stātos spēkā jau jūnijā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas