Piena lopkopjiem briest krīze: piena iepirkuma cena nodzīta zem pašizmaksas

Piena lopkopībā briest krīze. 1. februāris daudziem zemniekiem sācies ar jauniem līgumiem, kuros iepirkuma cena samazināta vēl par desmit centiem litrā. Jau pirms mēneša piedzīvots līdzīga apmēra samazinājums. Vairāk nekā gadu piena lopkopji dzīvojoši ar rekordaugstām iepirkuma cenām, 50 un pat 60 centiem, bet nu – ļoti straujš kritums.

Govis pārdot, likvidēt piena saimniecību un beigt šo finansiālo stresu – tik drastiskas pārdomas Krimuldas pagasta zemniekam pēc saņemtās ziņas par piena iepirkuma cenas nokrišanu līdz 30 eirocentiem litrā. Nu jau vairs nenosedz pašizmaksu, kas ir 37 centi litrā.

“Tiešām “pakaļā”! Tāda krīze, tāda nav bijusi. Ir bijušas 2008. un 2009. gada krīze, bet ka tādi kritumi… Spēkbarība šodien ir dārgāka par piena litru, tā arī nekad nav bijis. Man jāvelk ārā no kabatas pēdējais grasis, lai varētu lopus pabarot, slaucējai algu samaksāt. Tāds kritums, nu gandrīz tur desmit eirocenti. Iepriekš pa vienu vai trim centiem, bet šitāds kritums. Tur nav kaut kas kārtībā. Varbūt tiešām tie lielie vēlas iedzīvoties,” saka z/s “Kalndunduri” saimnieks Viesturs Liepiņš.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Piena iepircēji, piena pārstrādes uzņēmumi skaidro – maksāt vairāk zemniekiem tagad tiešām nevarot, jo cena atkarīga no notiekošā piena tirgū pasaulē, un 70% Latvijas piena arī aiziet eksportā.

“Šobrīd ir pārprodukcija ar sauso piena pulveri, sviestu, noliktavas ir pilnas, produktu nav kur likt. Produktu pārdošanas apjomi samazinājušies,” pauž Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības vadītājs Jānis Šolks.

Ja zemnieki saņem tik maz, kāpēc piena produkti veikalos joprojām dārgi? Pārstrādes uzņēmumi vaino veikalniekus, savukārt veikalnieki rāda ar pirkstu atpakaļ.

“Maxima Latvija”: “Regulāri komunicējam ar piegādātājiem un ražotājiem, lai piedāvātu pēc iespējas izdevīgākas cenas piena produktiem un rastu risinājumu kopīgiem izaicinājumiem.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Rimi: “Neesam no ražotājiem saņēmuši pazeminātas cenas piena produktiem, kaut arī aicinām tās iesniegt.”

Par pēkšņi finansiāli grūto situāciju piena lopkopjiem zina zemkopības ministrs Didzis Šmits (AS). Viņš ar paziņojumu nākšot tuvāko dienu laikā.

“Šobrīd ir situācija, ka piena lopkopim ir jāpārdod zem pašizmaksas. Tas ir nepārprotami. Tas ir pilnīgi skaidrs. Jautājums, cik ilgi to var katrs izturēt ar vai bez atbalsta. (TV3: Vai piena lopkopjiem bija pienākums sagatavoties šai krīzei laikus un veidot finanšu uzkrājumus?) Pilnīgi noteikti. Mēs par to brīdinājām piena lopkopjus laikus. Piena cena, kas ilgstoši bija 50 un pat vairāk centi par vienu litru nevarēja būt mūžīga, un vajadzēja rēķināties ar uzkrājumu veidošanu,” norāda Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības vadītājs.

Piena iepirkuma cena zem pašizmaksas varētu ilgt pusgadu. Tad tā stabilizētos nedaudz virs 40 centiem par kilogramu, bet esot maz ticams, ka atgriezīsies vēl neseno 50 un vairāk centu cenā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm