Saturs turpinās pēc reklāmas

Par 150 miljoniem eiro Bauskā plāno būvēt bioetanola rūpnīcu

Tiek meklēti risinājumi, lai mazinātu zaudējumus, kas radīsies pēc tam, kad Eiropas Komisija (EK) no 2021. gada plāno mazināt finansējumu lauksaimniecībai.

2018. gada 25. septembrī 20:20

Bauskas novadam izdevies piesaistīt Igaunijā bāzētu uzņēmumu, kas par 150 miljoniem eiro plāno būvēt bioetanola rūpnīcu un no lauksaimniekiem iepirks salmus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Parakstīt pirmos ilgtermiņa līgumus ar lauksaimniekiem, otrdien, 25. septembrī, bija ieradies uzņēmuma ”Baltic bioethanol” pārstāvis no Austrijas. Viņš LNT Ziņām norādīja, ka izvēle par labu bioetanola rūpnīcas celtniecībai Latvijā notikusi, pateicoties salmu pieejamībai Bauskas reģionā.

Karls Hornhofers
”Baltic Bioethanol” pārstāvis no Austrijas

Mēs esam kompānija, kas gadā saražo 50 tonnas bioetanola, un mēs to varam iegūt no tā, kas ir pieejams šeit Latvijā. Mēs vēlamies ražot augstvērtīgus produktus no izejmateriāliem, kurus šeit neizmanto, un mēs esam atraduši Bausku, kas ir ļoti labs partneris. Šeit ir ļoti daudz zemesgabalu, un tas ir arī galvenais iemesls, kāpēc mēs esam šeit.

Pirmo līgumu slēgšana gan nenozīmē, ka rūpnīca būvniecību varēs uzsākt jau nākamgad, kā to paredz šā brīža plāns. Lai projekts veiksmīgi turpinātos, līdz gada beigām nepieciešams noslēgt līgumus par vismaz 225 000 tonnu salmu iegādi. Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā (LIAA) norāda, ka Bauskas novadam šādi resursi esot.

Ģirts Blumers
LIAA Investīciju departamenta nodaļas vadītājs

50 kilometru rādiusā ap Bausku ir pieejami aptuveni 200 000 hektāru zemes. Lai šo projektu īstenotu, ir nepieciešams noslēgt līgumus par aptuveni 80 līdz 90 000 hektāriem, kas nozīmē, ka 50 kilometru rādiusā ap Bausku ir šī nepieciešamā kapacitāte.

Saražoto produkciju un tā blakus produktus uzņēmums sākotnēji plāno pilnā apjomā eksportēt uz ārvalstīm, bet netiek izslēgta arī iespēja nākotnē sadarboties ar vietējiem uzņēmējiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Blumers min: “Tas radīs iespēju ražot augstvērtīgus produktus – otrās paaudzes bioetanola degviela, kas 100% tiks eksportēta uz Rietumvalstīm, papildus tiks ražots lignīns, kas ir augstvērtīgs produkts ar lielu pievienoto vērtību, kas tiks eksportēts tālāk uz Āziju un tiks ražota arī tā saucamā vināze jeb minerālmēslojums, ko varēs izmantot zemnieki.”

Ja projekts attīstīsies veiksmīgi, jaunā bioetanola ražotne kļūtu par vienu no vērienīgākajiem investīciju projektiem Zemgalē pēdējo 10 gadu laikā. Bauskas novada domes vadītājs, kurš pats vairāk nekā 20 gadus nodarbojas ar graudkopību, LNT Ziņām skaidro, ka apstākļos, kad nav skaidrs, kas nākotnē būs ar Eiropas Savienības (ES) finansējumu, jāizmanto visas iespējas.

Arnolds Jātnieks
Bauskas novada domes priekšsēdētājs, Z/S “Vaidelotes” saimnieks

Zemniekiem jau nav šīs te iespējas daudz iedotas nopelnīt papildu ienākumus nākotnē. Ja mēs palaidīsim šo te iespēju garām, otras iespējas jau tādas nebūs.

Lauksaimnieki sadarbības iespēju ar ārvalstu investoriem vērtē pozitīvi, tomēr ir piesardzīgi runājot par ieguvumiem, jo līguma augļus varēs redzēt vien 2022. gadā, kad bioetanola rūpnīca uzsāks ražošanu.

Olita Spangere
Z/S ”Mežmārtiņi”

Es domāju, ka pēc pirmā sadarbības gada būs grūti spriest, kā tas ir un kā tas tiešām būs. Ļoti interesanti par to, kas būs ar to bioetanolu, ko šeit ražos, es domāju, ka mazlietiņ ir jāpiedomā. Varbūt izdodas piesaistīt vēl jaunas investīcijas, jaunus projektus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Igauņu uzņēmums neatklāj, cik lauksaimnieki varēs nopelnīt par pārdotajiem salmiem, vien norāda, cena līguma slēdzējiem ir zināma un tā esot motivējoša. Uzņēmuma pārstāvis LNT Ziņām atklāja, ka tiek apsvērta iespēja nākotnē sadarboties arī ar citiem Latvijas reģioniem.

Tomēr šis projekts neiztiek arī bez kritikas. Agronomi uzskata, ka šādā veidā lauksaimnieki izpostīs augsni jaunai ražai. Graudkopji gan noraida šādus pārmetumus.

Jātnieks min: “Agronomi uzskata, ka mēs iznesīsim ārā salmus no zemes – tas tā īsti patiesība nav, jo zemē jau paliek tāpat arī saknes, paliek vārpas, paliek pelavas un daudzas citas lietas, kas paliek, ne jau visu mēs aiznesīsim no zemes ārā.”

“Baltic Bioethanol” rūpnīca tiks būvēta Bauskas industriālā parka teritorijā, kas jau ilgstoši ir pamesta novārtā. Plānots, ka ražotne nodrošinās darbavietas vismaz 50 augsti kvalificētiem darbiniekiem, un tās pievienotā vērtība Bauskas novadam sastādīs aptuveni 30 miljonus eiro.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas