Saturs turpinās pēc reklāmas

Paaugstinātās studentu stipendijas problēmas nerisinās

Ilgi gaidītu vēsti šonedēļ saņēma daļa Latvijas studentu. Tiem, kuri saņem stipendijas, tās paaugstināsies no nepilniem 100 līdz 140 eiro mēnesī. Studenti gan uzsver, ka joprojām atbalsts ir pārāk zems un nekādi nemainīs to, ka daudziem paralēli mācībām būs jāpiestrādā, lai spētu izdzīvot. Turklāt šogad izveidojusies neierasta situācija – lai gan stipendijas celtas par 40%, šogad jaunieši savos kontos ieraudzīs pat mazāku naudas summu nekā pērn.

12. janvārī 21:25

Studentiem valsts stipendiju palielina līdz 140 eiro mēnesī. Taču, vai ar šādu summu ir gana, lai students visu savu laiku varētu veltīt tikai mācībām?

Saturs turpinās pēc reklāmas

Studentiem valsts stipendiju palielina līdz 140 eiro mēnesī. Realitātē gan tie šogad kontos saņems pat mazāk nekā pērn.

Klāvs Putenis Rīgas Stradiņa universitātē jau trešo gadu apgūst mediķa arodu. Viņš valsts stipendiju saņēmis divreiz – pirmo reizi jau uzreiz uzsākot mācības augstskolā –  nepilnus 100 eiro mēnesī, kuri gan, kā viņš atzīst, bijusi laba motivācija turēt augsto sekmju latiņu, taču tikai ar to, galus savilkt nevarētu.

Klāvs Putenis
Rīgas Stradiņa universitātes students

“Īsti jau, ja gribētu patstāvīgi dzīvot, nepietiktu. Tajā laikā es dzīvoju kopā ar vecākiem, tad tas atbalsts no vecākiem bija, tajā pašā ēdināšanā un dzīvošanā. Bet, ja es viens dzīvotu, noteikti 100 eiro būtu daudz par maz.”

Savukārt jau pērn Klāvs bijis starp tiem studentiem, kuri saņēma paaugstināto pandēmijas laika stipendiju – nu jau 200 eiro mēnesī.

Atvēlēt studentiem vairāk naudas valdība lēma, jo Covid-19 krīzes dēļ liels skaits studējošo draudēja mācības pamest. Finansiālā situācija pasliktinājās to ģimenēs, tāpat ierobežojumu dēļ studenti vairs nevarēja piepelnīties. Krīzes laika atbalsts gan beidzās ar šo gadu.

Latvijas Studentu apvienība gan aicināja valdību arī turpmāk stipendiju maksāt paaugstinātā apmērā,  atbalsts tam gūts netika.

Kristafers Zeiļuks
Latvijas Studentu apvienības prezidents

“Mūsuprāt, protams, pandēmija turpinās, un mēs to redzam. Šīs tūrisma nozares un apkalpojošais sektors atkopies joprojām nav. Taču šis ilgtermiņa palielinājums stipendijai tika rasts tikai uz šiem 140 eiro mēnesī.”

Lai gan studenti 140 eiro stipendiju sauc par pamatīgu soli, jo to apmērs nav bijis mainīts kopš tālā 2004. gada, šajā brīdī radusies situācija, ka faktiski studenti saņems mazāk nekā pērn, jo atšķirībā no pandēmijas stipendijām tagad tā ir pat mazāka.

“Šī stipendija tika paaugstināta līdz 200 eiro, samazinājums ir 60 eiro apmērā. Pandēmija joprojām nav beigusies, studentiem ir nepieciešams atbalsts. Tas noteikti nesedz studentu ikdienas faktiskās izmaksas, šie 140 nav pietiekami, un studenti patiesībā izjutīs vēl lielāku samazinājumu.

Aneta Tarasova
Studentu parlamenta prezidente

“Protams, studentiem, kuriem tas sociālais stāvoklis nav tik labs kā citiem, tad viņus šis lēciens varētu diezgan būtiski ietekmēt. Jo 60 eiro ir diezgan liela summa studentam, ņemot vērā, ka ar 200 eiro vismaz būtu iespējams iekļauties un nomaksāt dienesta viesnīcas, pieķert klāt mēneša braucienu sabiedriskajā transportā.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Līdz ar to paredzams, ka stipendijas celšana šogad spēs nosegt vien cenu pieaugumu. Taču tā joprojām atpaliks no citu valstu atbalsta apmēra. Mūsu studentiem joprojām būs jāplāno, cik laika veltīt mācībām, cik darbam, lai vispār varētu studēt.

Aneta Tarasova
Studentu parlamenta prezidente

“Jā, daļa kopmītnes varēs segt ar šiem papildu 40 eiro, taču tas nerisinās to problēmu, ka studējošais paralēli studijām strādā. Viņam ir jāturpina strādāt, lai izdzīvotu, ja nav šī atbalsta no vecākiem, no ģimenes.”

Izglītības ministrijā atzīst, ka stipendijas apmērs tiešām nav pietiekams, lai segtu visas jaunieša ikdienas vajadzības, taču atbalsts noteikti ļauj strādāt mazāk un kalpo arī kā motivācija turpināt uzrādīt labus studiju rezultātus. Ministrijā arī uzsver, lai gan studenti valsts stipendijas vēlētos lielākas, nauda ir jāsadala starp daudzām vajadzībām. Tā, piemēram, pērn panākta vienošanās, ka turpmāk ar ikmēneša 160 eiro stipendiju atbalstīs tieši studentus no daudzbērnu ģimenēm.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas