Ministrija “putrojas” ar skolotāju algu palielināšanai nepieciešamā finansējuma aprēķiniem

2022. gada 6. septembrī 21:00

Skolotāju streika iespēja kļūst arvien reālāka. Izglītības ministrija Saeimas deputātiem šodien skaidroja, ka, lai skolotāji saņemtu arodbiedrības prasīto algu līmeni, nākamgad papildus jau ieplānotajiem līdzekļiem būtu nepieciešami vēl nepilni 140 miljoni. Komisijas sēdē gāja gana karsti, un vairāku deputātu vidū raisījās sašutums, ka ziņotāji skolotāju streika priekšvakarā putrojušies ar cipariem.

Draudošā pedagogu streika gaisotnē Izglītības ministrijas ierēdņi pinās finanšu aprēķinos, raisot neizpratni Saeimas izglītības komisijas deputātos.

Lai apmierinātu Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības prasības par pietiekamu algu līmeni, 2023. gadā vajadzētu papildus 139 miljonus eiro – ar šādu informāciju Saeimas izglītības komisijas sēdē klajā nāca ministres padomnieks. Savukārt 2024. gadā būtu nepieciešams papildu 255 miljonu eiro finansējums, bet 2025. gadā – 276 miljonu eiro finansējums.

Ministrijas pārstāve gan piebilda, ka iespējams, šīs summas mainīsies, jo datus vēl nepieciešams precizēt.

Parlamentārieši pauda izbrīnu par ministrijas nespēju precīzi paskaidrot, kā tieši tiek aprēķināta arodbiedrības prasību finansiālā ietekme, un haoss atklājās arī komisijas sēdes laikā.

Dace Kalsone un Arvils Ašeradens
IZM direktora vietniece izglītības statistikas un finanšu plānošanas jomā un Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājs

Arvils Ašeradens: Cik ir profesionālajai izglītībai paredzēts?

Dace Kalsone: Profesionālā izglītība, es atvainojos, mēs redzam 8,2 miljoni.

Arvils Ašeradens: Tātad no 139 miljoniem 77 ir paredzēti vispārējai izglītībai, cik profesionālajai, cik augstākajai?

Dace Kalsone: Profesionālajai tikko nosaucu – 8,2, augstākajai 42.

Arvils Ašeradens: Jums kopā sanāk 139 miljoni tur?

Dace Kalsone: Man būtu, ja es šeit pareizi… Es atvainojos, arī ievirzes ir jārespektē. Tur ir vēl atsevišķs postenis, kur ir sporta, fakultatīvi.

Arvils Ašeradens: Skaidrs, jā!

Deputāti pieprasīja ministrijai iesūtīt komisijā precīzu skaidrojumu papildu finansējuma aprēķinam. Deputāte Šuplinska uzsvēra, ka iepriekš prasītā summa bija krietni mazāka.

Ilga Šuplinska
Saeimas deputāte

“Lūdzu, parādām, cik ir to pedagogu, ko tad mēs maksājam, kāds ir konkrētais gala rezultāts, uz kuru ejam. Kāds ir atalgojums, noslodzes sistēma. Tas nepieciešamais finansējums tam, kas no septembra bija pielemts, ir 80 miljoni – visās nozarēs, pa perimetru! Ja runājam par vispārējo izglītību, tas bija krietni mazāks, 45 miljoni.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Evija Papule
Saeimas deputāte

“Haoss ir pilnīgs, un ciparus nevar nosaukt cilvēki, kas rēķina. Tā nav bijis! Ne velti izglītības departamentā tika izveidota grupa, kas profesionāli ar to strādāja. Mani izbrīna šī situācija!”

Pedagogu arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga sēdē atzina, ka ministrijas finansiālie dati ir neskaidri, mainīgi un dažreiz aprēķinā tiek pieļautas kļūdas pat desmit miljonu eiro apmērā. Vanaga aicināja piesaistīt Finanšu ministriju, lai precīzāk un skaidrāk tiktu aprēķināta LIZDA prasību finansiālā ietekme.

Jāpiemin, ka rīt norisināsies pēdējā pedagogu streika izlīgšanas komisijas sēde – ja tā nebūs sekmīga, pedagogu streiks sāksies 19. septembrī.

Žurnālists
Medijos jau 15 gadus, interesē kā Latvijas notikumi, tā starptautiskā dienas kārtība. Veidojis daudz stāstu par migrācijas problēmām. Uzskata, ka viena no lielākajām Latvijas problēmām ir korupcija, tādēļ jūt gandarījumu, ja izdodas izgaismot noziegumus.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm