tv3.lv

EM: Pērn novembrī turpināja augt vērtība lielākajai daļai eksporta preču grupu

Pagājušā gada novembrī turpināja augt vērtība lielākajai daļai eksporta preču grupu, aģentūru LETA informēja Ekonomikas ministrijas (EM) Analītikas dienesta analītiķis Edmunds Gergelevičs.

2021. gada 11. janvārī 16:45

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 2020. gada novembrī gada griezumā preču eksporta vērtība faktiskajās cenās pieauga par 9,1%. Savukārt preču imports pieauga mērenāk – par 4,1%. EM eksperts secināja, ka tādējādi tirdzniecības deficīts bija mazāks nekā pirms gada.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Novembrī, jau trešo mēnesi pēc kārtas, pieauga lielākā daļa eksporta preču grupu vērtība. Apjomīgākie pieaugumi gada laikā bija vērojami elektroierīču un iekārtu, graudaugu un koksnes un tās izstrādājumu eksporta grupās. Tāpat ievērojami pieauga lidaparātu un to daļu, kā arī mehānismu un ierīču eksports. Savukārt gada griezumā samazinājās dzērienu un eļļas augu sēklu eksporta vērtība,” norādīja Gergelevičs.

Pēc ministrijas pārstāvja teiktā, novembrī gada griezumā pieauga preču eksporta vērtība uz Eiropas Savienības valstīm – par 7,5%. Eksports pieauga uz Lietuvu, Igauniju, Spāniju un Dāniju. Savukārt eksports samazinājās uz Zviedriju.

Savukārt nedaudz saruka eksports uz NVS valstīm – par 0,5%. Strauji pieauga eksporta vērtība uz Ukrainu, bet samazinājās uz Krieviju.

EM pārstāvis stāstīja, ka novembrī ievērojami pieauga eksports uz pārējām valstīm – par 23,5%. Strauji eksporta vērtība pieauga uz Apvienoto Karalisti, Nigēriju, Mozambiku, Maroku, Alžīriju, Ganu un Singapūru, bet samazinājās uz Saūda Arābiju.

Tāpat Gergelevičs norādīja, ka preču importa pieaugumu novembrī gada griezumā būtiski ietekmēja elektroierīču un iekārtu, mehānismu un ierīču, dzērienu un graudaugu vērtības palielinājums. Savukārt samazinājās minerālo produktu un tabakas importa vērtība.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Pateicoties ievērojamam eksporta kāpumam septembrī – novembrī, kopumā gada vienpadsmit mēnešos eksports pārsniedza pagājušā gada apjomus par 0,7%. Savukārt importēts šajā laika posmā tika par 6% mazāk preču nekā pirms gada,” pauda ministrijas pārstāvis.

Viņš atzina, ka, lai arī pēdējos mēnešos, neskatoties uz Covid-19 epidēmijas izplatības ierobežojumiem, partnervalstīs eksporta vērtība turpināja palielināties, turpmākā eksporta attīstība, līdzīgi kā kopējās ekonomikas perspektīvas joprojām ir neskaidras jaunu Covid-19 pandēmijas uzliesmojumu dēļ.

“Jācer, ka arī turpmāk ražotāji spēs pielāgoties Covid-19 pandēmijas izraisītajai situācijai un veiksmīgi pārvarēt arī vīrusa izplatības 2.vilni, turpinot audzēt eksporta apjomus arī 2021.gadā,” sacīja EM analītiķis.

Jau ziņots, ka Latvija pērn 11 mēnešos eksportēja preces 12,033 miljardu eiro vērtībā, kas ir par 0,7% jeb 88,2 miljoniem eiro vairāk nekā 2019.gada attiecīgajā periodā, bet importēja – par 13,647 miljardiem eiro, kas ir kritums par 6% jeb 870,1 miljonu eiro, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Tādējādi 2020.gada 11 mēnešos Latvijas ārējās tirdzniecības apgrozījums faktiskajās cenās veidoja 25,68 miljardus eiro, kas ir par 3% jeb 781,9 miljardiem eiro mazāk nekā 2019.gada attiecīgajā periodā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tostarp novembrī Latvija ir eksportējusi preces 1,251 miljarda eiro apmērā, kas ir par 4,6% jeb 60 miljoniem eiro mazāk nekā oktobrī, bet par 9,1% jeb 104,7 miljoniem eiro vairāk nekā 2019.gada novembrī. Savukārt importētas preces novembrī 1,328 miljardu eiro apmērā, kas ir par 4,4% jeb 60,4 miljoniem eiro mazāk nekā pirms mēneša, bet par 4,1% jeb 52,8 miljoniem eiro vairāk nekā 2019.gada novembrī.

Statistikas pārvaldē atzīmēja, ka salīdzinājumā ar 2019.gada novembri ārējās tirdzniecības bilance nedaudz uzlabojās, eksportam kopējā ārējās tirdzniecības apmērā palielinoties no 47,4% līdz 48,5%.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm