Lūko pārdot nacionālajai drošībai nozīmīgo “GASO”; valsts neplāno to iegādāties

Kritiski svarīgā Latvijas dabasgāzes infrastruktūra varētu iegūt jaunu saimnieku. Krievijas “Gazprom” daļēji piederošā “Latvijas gāze” tirgus izpētē skaidro iespējas pārdot savu meitasuzņēmumu “GASO”, kas iekļauts nacionālajai drošībai nozīmīgu komercsabiedrību sarakstā. Valdība gan neplāno to pirkt.

Kritiskās infrastruktūras uzņēmums “GASO” dibināts 2017. gadā, no “Latvijas gāzes” izdalot funkcijas, kas saistītas ar dabasgāzes sadali, proti, šī resursa fizisku piegādi līdz klientiem visā Latvijā. Kopumā aptuveni 400 000 lietotāju.

Neatkarīgi no tā, gāze vajadzīga plītiņai, apkurei vai ražošanai, šeit sava loma ir “GASO”. Šis uzņēmums arī uztur un attīsta infrastruktūru, kā arī avārijas dienesta darbību. Ņemot vērā tā lomu tautsaimniecībā, kompānija iekļauta nacionālajai drošībai nozīmīgu komercsabiedrību sarakstā. Reaģējot uz aktuālo ģeopolitisko situāciju šovasar “GASO” rīkoja enerģētiskās krīzes mācības, lai būtu gatavi iespējamam dabasgāzes piegādes pārtraukumam.

“GASO” ir meitasuzņēmums “Latvijas gāzei”, starp tās akcionāriem ir Krievijas “Gazprom” un “ITERA Latvija”, kuras īpašnieku struktūra, pēc Uzņēmumu reģistra šā gada ziņām, tālāk ved uz citu Krievijas kompāniju “Rosņeft”.

Ielūkojoties “GASO” vadības sastāvā, tur atrodami arī vairāki augsta ranga “Gazprom” darbinieki.

Pērn, jūnijā stājās spēkā grozījumi Nacionālās drošības likumā, atbilstoši kuriem Krievijas pilsoņiem vai juridiskām personām ir aizliegts iegūt būtisku līdzdalību vai izšķirošu ietekmi nacionālajai drošībai nozīmīgās komercsabiedrībās. Tātad arī “GASO”.

Uz to norāda arī Valsts drošības dienestā: “Dienests ir informēts par situāciju “GASO”, tostarp uzņēmuma īpašnieku pieņemto lēmumu iespējamo ietekmi uz dabasgāzes sadales infrastruktūras funkcionēšanu. Dienesta vērtējumā ir vēlama Krievijas Federācijas uzņēmumu klātbūtnes un no tās izrietošās ietekmes turpmāka samazināšana Latvijas nacionālajai drošībai nozīmīgu komercsabiedrību īpašnieku struktūrā.”

“Latvijas gāzes” akcionāri augustā lēma par reorganizāciju, un uzņēmuma valde strādā pie vairāku “GASO” turpmākās pārvaldības scenāriju izvērtēšanas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Latvijas gāzes” vadītājs Aigars Kalvītis šonedēļ TV3 Ziņām neņēmās prognozēt, cik ilgu laiku tas varētu prasīt: Notiek tirgus izpēte par iespējamo “GASO” pārdošanu. Process ir uzsākts. Kad tas nobeigsies, to ir grūti pateikt – vai tas būs gada vidus vai ātrāk. (TV3: Sarunas arī ar valsti notiek?) Šī ir komercinformācija, es nevaru jums televīzijā šo komentēt.”

Runājot par “GASO” iespējamo pārdošanu, jaunais klimata un enerģētikas ministrs Raimonds Čudars (JV) atzīmēja, ka jebkuras akcionāru izmaiņas varēs notikt tikai pēc valdības izvērtējuma un atļaujas: “(TV3: Varbūt valstij vajadzētu iegādāties to?) Šobrīd šis jautājums netiek apspriests. (TV3: Kāpēc nē?) Ņemot vērā, ka “GASO” ir sabiedrība, kas tiek regulēta un uzraudzīta īpaši, ir pietiekoši daudz instrumentu, lai mēs varētu kontrolēt notiekošo šajā jomā.”

Ministrs pauda cerību, ka “GASO” tik tiešām tiks pārdots, bet kādam citam, nevis valstij.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm