tv3.lv

Lauksaimnieku atbalstam plāno piešķirt 45,5 miljonu eiro. Kā kompensācijas iecerēts sadalīt?

Valdība par to gatavojas lemt otrdien, bet pirmo kompensāciju izmaksāšana gaidāma vasarā, ja apstiprināsies, ka zemnieku ieņēmumi samazinājušies vismaz par 20%.

Krīzes negatīvās sekas nav gājušas secen arī lauksaimniekiem, norāda Zemkopības ministrijā, kas sagatavojusi 45,5 miljonu eiro vērtu atbalsta programmu. No šīs summas pagaidām 2,5 miljoni eiro rezervēti lauksaimniekiem, kuri ar produktiem nodrošināja skolas, kas tagad slēgtas, un bērnudārzus, kas strādā dežūrrežīmā.

6,5 miljoni eiro atvēlēti cūkkopjiem un liellopu audzētājiem. Vēl 10 miljoni eiro, lai palīdzētu segt maksājumus par apdrošināšanu un kredītiem. Bet visvairāk – 12,5 miljoni piena lopkopjiem, lai kompensētu iepirkuma cenu kritumu, saka zemkopības ministrs Kaspars Gerhards (NA).

“Par 10 līdz 15% ir kritušās piena iepirkuma cenas. Tā ir ļoti nozīmīga summa. Un piena lopkopībā nav tāda iespēja, ka vienkārši kā darba galdam izslēdz elektrību un aiziet dīkstāvē,” norāda Gerhards.

Ministrs vērš uzmanību, ka lauksaimniekiem zaudējumus rada arī ierobežotās iespējas produktus eksportēt, problēmas ar kravu pārvadājumiem, bet galvenokārt –pieprasījuma samazināšanās.

“Ņemot vērā, ka praktiski ir slēgusies sabiedriskā ēdināšana, skolas ir slēgušās. Ļoti nozīmīgi ir kritis apgrozījums tieši sabiedriskajā ēdināšanā, kas vienmēr ir veidojis ļoti nozīmīgu procentu arī Latvijā ražotās pārtikas produkcijas noietā. Tas, protams, ir milzīgs iespaids,” skaidro Gerhards.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Sociālajos tīklos plaši spriests, vai pieprasījums pēc pārtikas tiešām tik strauji krities, ka zemniekiem jāmaksā kompensācijas. Situācija dažādās lauksaimniecības nozarēs ir atšķirīga un par vispārēju krīzi pagaidām runāt pāragri, saka graudkopis un biedrības “Zemnieku saiema” pārstāvis Edgars Putra. Tāpēc, viņaprāt, būtu individuāli jāvērtē, kam nākt palīgā.

“Runājot par 45 miljonu atbalstu, es uzskatu, ka tas ir ļoti uzmanīgi jālieto. Tiešām jāanalizē cenu izmaiņas. Šajā brīdī es domāju, ka vēl nav pamata kaut ko izmaksāt. Vēl lauksaimniecībā krīze nav iestājusies,” saka Putra.

Ministrs sola, ka kompensāciju piešķiršana notiks caurspīdīgi. Tās plānots sākt maksāt vasarā, ja ieņēmumi konkrētās saimniecībās būs samazinājušies vismaz par 20%. “Tātad ir runa, ja kritums būs aprīlis, maijs, jūnijs, tad jūlijā varētu būt šī kompensācija tikt izmaksāta,” norāda Gerhards.

Savukārt par atbalsta pasākumu ieviešanu Gerhards valdību aicinās lemt jau otrdien.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm