tv3.lv

Latvijas trīs lielākās bankas pāries pilnīgā Centrālās bankas uzraudzībā

Jau pēc pāris mēnešiem Latvijas trīs lielākās bankas pāries pilnīgā Eiropas Centrālās bankas uzraudzībā. Amatpersonas sola, ka ikdienā banku klienti to nejutīšot, tomēr uzrauga maiņa var ietekmēt šo banku kreditēšanas raksturu.

2014. gada 4. septembrī 20:17

Kopš krīzes 2008.gadā Eiropā banku glābšanā ieguldīti triljoniem eiro. Latvijā par vairāk nekā miljards eiro nodokļu maksātāju naudas glābta viena, savulaik Viktoram Krasovickim un Valērijam Karginam piederošā Parex banka. Kā atbilde krīzes radītajām sekām un līdzīgu problēmu novēršanai nākotnē, izveidots Eiropas banku vienotais uzraudzības mehānisms.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Proti, Eiropas Centrā banka no 4. Novembra savā tiešā uzraudzībā pārņems pēc aktīviem lielākās eirozonas sistēmiski nozīmīgās bankas un liks tām vairāk un detalizētāk atskaitīties. Tas palīdzēšot novērst pārmērīgu kreditēšanu un ļaus saprast, vai kāds cenšas iespiest gāzi grīdā, tādējādi laicīgi novēršot problēmas kādā no valstīm. ECB uzraudzībā nonāks trīs Latvijā strādājošās bankas – Swedbank, ‘’SEB’’ banku un ‘’ABLV Bank’’. Pārējās bankas turpinās uzraudzīt vietējie uzraugi.

Bankas atklāj, ka uzraudzības pāreja no Kungu ielas tepat Vecrīgā uz Frankfurti Vācijā sagādā daudzus jaunus izaicinājumus, procesi kļūs sarežģītāki, uzraudzība kopumā kļūs dārgāka. Tomēr banku klienti to varētu tiešā veidā nemaz nepamanīt.

No kopumā 6 000 bankām eirozonā zem ECB lupas nonāks aptuveni 120 lielākās bankas, kurām ir raksturīga starptautiska darbība. Tās tiks uzraudzītas, sadarbojoties ar vietējiem uzraugiem. Vienotā banku uzraudzība ir viens no vaļiem, kas balsta kopējo Eiropas banku savienību. No 2015.gada jūlija sāks darboties harmonizēta noguldījumu garantiju sistēma un no 2016. gada 1. janvāra vienotais noregulējuma mehānisms.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm