tv3.lv

“Latvijas autoceļu uzturētājs” aizdomīgos konkursos pārmaksā par ceļu strādnieku darba apaviem

22. maijā 20:50

Valstij piederošajam uzņēmumam “Latvijas autoceļu uzturētājs” ilgus gadus bija slikta slava. To raksturoja aizdomīgi iepirkumi, kratīšanas birojā un amatpersonu aizturēšanas.

Kopš tā laika uzņēmuma pārvalde ir reformēta, uzņēmums rūpējas par savu reputāciju.

Tomēr TV3 izpētītais liek domāt, ka joprojām ne visi konkursi notiek uzņēmuma interesēs.

Tagad izsludināts gandrīz 400 000 vērts iepirkums apavu iegādei darbiniekiem. Konkursa noteikumi ir ļoti specifiski, un pretendenti uzskata, ka tie varētu būt rakstīti jau izvēlētam piegādātājam.

Uzņēmums “Latvijas autoceļu uzturētājs” rūpējas par 20 000 kilometru ceļu kaisīšanu ziemā, tīrīšanu un greiderēšanu vasarā, bedrīšu lāpīšanu un tiltu uzkopšanu.

Firmā strādā 1200 darbinieku. Uzņēmumam savi cilvēki jāapģērbj un jāapauj atbilstoši darba drošības prasībām.

Autoceļu uzturētājs aprīļa beigās izsludinājis iepirkumu 3300 darba apavu pāru iegādei par 375 000 eiro. Līdzšinējie iepirkumi un prasības pretendentiem rada aizdomas, ka konkurss nav īsti godīgs.

Ceļu strādniekiem un būvētājiem ir nepieciešami īpaši darba apavi. Tiem jābūt izturīgiem pret caurduršanu, degvielu un eļļām. Zābakiem jābūt ”elpojošiem” un vienlaikus ūdens necaurlaidīgiem. Ērtiem un viegliem, lai strādnieks nenogurtu.

Līdz 2021. gadam firmas iepirkumi bija nelieli, ap 40 000 vērti. Pieteicās seši līdz septiņi pretendenti. Uzvarētāja cena bija ap 30 eiro par apavu pāri.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pirms gada konkursā iepirkuma summa palielinājās līdz 140 000. Un mainījās prasības apaviem.

Vilnis Vitkovskis
VAS ”Latvijas autoceļu uzturētājs” valdes priekšsēdētājs

“Mēs sākam ieviest jaunas vadības un pārvaldības metodes, kā darbinieku apmierinātībās pētījumus, kā vienkārši komunikāciju, kā saziņu ar darbiniekiem, un pēc visa tā izveidojās tāds kā problēmu 3 tops, un šajā top 3 bija arī darba apavi. Tāpēc, protams, mēs pastiprināti lūdzam tam pievērst uzmanību. Attiecīgi konsultējamies ar pašiem darbiniekiem, ko viņi vēlētos.”

Iepriekšējos gados specifikācijā bija prasīts, lai apavu virsma ir mitrumu atgrūdoša. 2021.gada konkursā prasības mitruma caurlaidībai ir noteiktas ļoti precīzi. Pēc stundas ūdenī, kurpe absorbē 5,4% līdz 5,8% mitruma, bet ūdens tajā ir 0,015 līdz 0,025 gramiem.

Arī oderei sākotnēji prasības bija vispārīgas – tai jābūt elpojošai, mitrumu uzsūcošai. Pērnā gada konkursā prasīts, lai ūdens tvaiku caurlaidība būtu 50 līdz 70 miligrami uz kvadrātcentimetru un koeficients 400 līdz 500 miligrami uz kvadrātcentimetru.

Iepirkumā pieteicās divi pretendenti. Vienu izslēdza par neatbilstošu kvalifikāciju. Par jaunajiem apaviem Autoceļu uzturētājs nu maksā četrreiz vairāk, nekā iepriekš.

Vilnis Vitkovskis
VAS ”Latvijas autoceļu uzturētājs” valdes priekšsēdētājs

“Tie saucamie vasaras apavi, tie ir ap 100 eiro, un tie plānotie ziemas apavi ir ap 120 eiro. Tas ir bez PVN.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tiesības apaut LAU darbiniekus ieguva SIA “IGJJ”. Tā pamata nodarbošanās ir moto ekipējuma, sporta preču un dronu tirdzniecība. No valsts iepirkumu datubāzes redzams, ka darba apavus tā piegādā vienīgi “Latvijas autoceļu uzturētājam”. Tam pusotra gada laikā piegādāti arī darba apģērbi. Darījumu summa pārsniedz pusmiljonu. Starp apaviem, ko var iegādāties “IGJJ” veikalā, nav atrodami izstrādājumi, kādi piegādāti Latvijas auto ceļu uzturētājam.

Ivo Ģermanis
SIA ”IGJJ” valdes loceklis

“Bija izsludināts LAU konkurss, mēs piedalījāmies, mēs esam šajā tirgū jau padsmit gadus, gan ar apģērbiem, gan ar specifiskiem apģērbiem, gan ar termoapģērbiem, gan ar kurpēm. Konkursu sastāda pats pasūtītājs, un kādi ir viņa kritēriji, kā viņi to dara, tas nav manā kompetencē.”

Nekā personīga: “Tad, jūsuprāt, konkurss bija godīgs, jūs ne ar vienu iepriekš nerunājāt?”

Ivo Ģermanis: “Viennozīmīgi, ka godīgs! Protams!”

Darba apģērbu un apavu biznesā ir liela konkurence. Zīmolus no visas pasaules piedāvā vairāk nekā 20 uzņēmumu, tie nopērkami arī būvmateriālu veikalos. Cenas darba apaviem svārstās no 15 līdz pat 200 eiro.

Tā atkarīga no materiāliem un sertifikātiem. Dārgākie ir pazīstamu zīmolu apavi. Veikalu konsultanti skaidro, ka kvalitatīvus, ceļu uzturēšanas darbiem piemērotus apavus var nopirkt jau sākot no 50 eiro.

Ar ceļu uzturēšanu nodarbojas privātā kompānija ”Clean R”. Uzņēmumā TV3 izstāstīja, ka ceļa strādnieku apavu iepirkums bija pirms pāris gadiem un kvalitatīvus zābakus firmai piegādā par 25 eiro, puszābakus par 17, bet sandales par 13 eiro. Pirms iegādes tie doti darbiniekiem testēšanai un atzīti par ērtiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Latvijas autoceļu uzturētājs” aprīlī ir izsludinājis jaunu iepirkumu. Trīs veidu apavus – ziemas zābakus, šņorzābakus un sandales – iepirks nākamajiem diviem gadiem. Par vienu apavu pāri uzņēmums gatavojas maksāt 104 eiro. Tehniskā specifikācija ir kļuvusi vēl detalizētāka. Papildu strikti definētajām prasībām par mitruma caurlaidību, pieprasīti zoles nodilumizturības rādītāji pēc īpašas formulas (p=1.22g/cm3<150), eļļas vai benzīna ietekmē zole nedrīkst uzblīst vairāk kā par 3 procentiem.

“Nekā personīga” aptaujātie darba apavu tirgotāji uz “Latvijas autoceļu uzturētāja” prasībām skatās ar aizdomām. Uzņēmēji neprasa mainīt nolikumu, jo netic, ka tas mainīs konkursa iznākumu.

SIA ”GRIF”

“Attiecībā uz apaviem vai apģērbam prasības iepirkumā vienam priekšmetam var būt desmitiem. Katra pati par sevi tā varbūt pietiekami pamatota. Problēmas, kas ierobežo konkurenci veidojas, kad šīs prasības ir arvien vairāk un arvien specifiskākas. Tas nozīmē, ka gribot vai ne pasūtītāja prasībām atbilst arvien mazāk konkrētu ražotāju modeļu līdz tam, ka prasībām atbilst tikai viens ražotāja konkrēts modelis, vai neatbilst neviens.”

“Latvijas autoceļu uzturētāja” šefs Vilnis Vitkovskis aizdomas noliedz un taisnojas, ka neviens līdz šim nav sūdzējies vai uzdevis jautājumus par konkursu.

Vilnis Vitkovskis
VAS ”Latvijas autoceļu uzturētājs” valdes priekšsēdētājs

“Latvijas autoceļu uzturētāju šā iepirkumu stratēģija ir absolūti balstīta uz konkurences veicināšanu un labāku, kvalitatīvāku par zemākām cenām preču un pakalpojumu iegādi. Mēs tikai priecātos, ja mums būtu lielāka konkurence un vairāk dalībnieku konkursā.”

Nekā personīga: “Tad, jūsuprāt, tas konkurss viss norit godīgi?”

Vilnis Vitkovskis: “Es uzskatu, ka viņš notika godīgi, jā.”

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm