Latvija vēlas kļūt par pirmo ES valsti, kas ratificē tirdzniecības nolīgumu ar Kanādu

Latvija varētu kļūt par pirmo valsti, kas ratificēs daudzviet skaļus iebildumus raisījušo Eiropas Savienības un Kanādas brīvās tirdzniecības līgumu.

2017. gada 1. februārī 21:33

Šodien par likumprojektu diskutēja atbildīgā Saeimas Ārlietu komisija. Saeimā galīgajā lasījumā to varētu pieņemt līdz februāra beigām. Daudz jautājumu deputātiem nebija; viņi cer, ka līgums biznesam pavērs jaunas sadarbības iespējas. Vienlaikus stiprināt saites ar Kanādu ir īpaši svarīgi, ņemot vērā, ka tieši šī NATO valsts ar saviem karavīriem pašlaik var teikt uzņēmusies šefību par Latvijas aizsardzību.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ekonomikas un tirdzniecības nolīgums, kas saīsinājumā tiek saukts par CETA tika parakstīts pērnā gada 30. oktobrī Briselē, tomēr, lai tas stātos spēkā, vajadzīgs gan Eiropas Parlamenta, gan valstu nacionālo likumdevēju akcepts. Eiroparlamenta balsojums plānots šomēnes, un arī Latvija ratifikāciju cer pabeigt februārī. Ārlietu ministrijas pārstāvji deputātiem šodien skaidroja nolīguma būtību un ieguvumus.

“Pirmkārt, tiek atcelti muitas tarifi, kas nozīmē, ka par mūsu preču ievešanu nebūs jāmaksā nodoklis. Tāpat tiek noņemtas birokrātiskās barjeras, ka nebūs atkārtoti jāsertificē preces,” skaidro Ārlietu ministrijas (ĀM) parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica.

Galvenie ieguvēji no līguma būšot uzņēmēji, kas varēšot startēt Kanādas iepirkumos, pavēršoties plašas arī iespējas pakalpojumu sniegšanā, tostarp informācijas tehnoloģiju jomā. Bažām, ka līgums dos zaļo gaismu ģenētiski modificētas pārtikas ienākšanai Eiropā, neesot pamata.

“Ir stingri definēti līgumā pārtikas drošības un veselības kritēriji, īpaši attiecībā uz ģenētiski modificētu orgānu klātbūtni. Tas ir stingri regulēts,” norāda ĀM pārstāve.

Deputātiem par nolīgumu bija daudz jautājumu, tostarp zaļzemnieks Valdis Kalnozols saistībā ar šo līgumu no vēlētājiem saņēmis pārmetumus. Citiem deputātiem šaubas par līguma lietderību gan neradās un, visticamāk, jau nākamnedēļ par to balsos pirmajā lasījumā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ļoti tuvu līguma ratificēšanai esot arī Čehija. Tikmēr Austrijā aptuveni pusmiljons cilvēku parakstījuši petīciju, lūdzot parlamentu šo līgumu neatbalstīt.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm