tv3.lv

Kruīzu kuģi sankciju dēļ šovasar Pēterburgas vietā izvēlas Rīgu; ceļotāji vēl piesardzīgi

Šovasar Rīgas centrā jau pa gabalu ostā atkal varēsim redzēt peldošos milžus, jo, kā ”tv3.lv” pastāstīja Rīgas brīvostas pārvaldē, šajā sezonā paredzētas 109 kruīza kuģu vizītes. Kruīzu kompānijas šovasar ierastos maršrutus pārplānojušas, jo Rietumi noteikuši sankcijas Krievijai, tāpēc ceļotāji izvairās no Sanktpēterburgas. Tomēr tūrisma eksperts Ēriks Lingebērziņš brīdina, ka nozare par šīs vasaras prognozēm ir ļoti piesardzīga.

Minētais kruīza kuģu vizīšu skaits Rīgā būs rekords, turklāt divpadsmit kuģi Rīgas ostu šosezon plāno apmeklēt pirmo reizi, tostarp arī lielākais no pieteiktajiem – kruīzu kompānijas ”Royal Caribbean International” 15 klāju kuģis ”Voyager of the Seas”. Tā garums – 311,1 metrs un uz kuģa vienlaikus var pārvadāt vairāk nekā 3600 pasažieru.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pirmais kruīza kuģis Rīgas ostā šosezon piestāja jau 13. aprīlī. Tas bija salīdzinoši nelielais vācu kruīza kompānijas ”Plantours Kreuzfahrten” jūras laineris ”Hamburg” ar 324 pasažieriem uz klāja. Jau rakstījām, ka 19. maijā Rīgā ienāca arī jūras milzenis “MSC Poesia”. Bet pašlaik paredzēts, ka kruīzu sezona Rīgā noslēgsies 3. oktobrī.

Pozitīvi vērtējams, ka vairāk kuģu nekā citos gados šogad Rīgā plāno uzturēties ilgāk – divas dienas ierasto sešu līdz desmit stundu vietā. Visvairāk pieteikto vizīšu ir no ASV un Vācijas kruīza kuģu kompānijām, informē osta.

Liene Ozola, Rīgas brīvostas pārvaldes pārstāve

Rekordliels pieteikto kruīza kuģu vizīšu skaits Rīgas ostā ir lielā mērā saistīts ar ģeopolitisko situāciju, proti, Pēterburgas izslēgšanu no visiem kruīzu maršrutiem.

Jāsaka gan, ka ģeopolitiskā situācija Krievijas un Ukrainas kara dēļ, kā arī Covid-19 sekas uz kruīzu segmentu un tūrisma nozari kopuma atstājusi nelāgu ietekmi, un arī tūrismā strādājošie atzīst, ka šovasar tūristu Rīgā būs mazāk nekā pirms pandēmijas. Arī kruīza kuģi, kas iebrauc ostā, nav pārpildīti.

To ”tv3.lv” atzīst arī tūrisma eksperts, biznesa augstskolas ”Turība” Tūrisma un viesmīlības fakultātes dekāns Ēriks Lingebērziņš. ”Kruīzu kuģu piesaistē mūsu galvenie konkurenti ir Tallina un Helsinki, agrāk bija arī Sanktpēterburga. Taisnība, ka šobrīd liela daļa kruīza kuģu savus maršrutus ir pārplānojošas, paredzot arī Rīgu. Kopumā vērtējot, tendence protams ir laba, jo, raugoties uz Tallinas piemēru, nereti tie, kuri ir ieradušies ar kruīza kuģi pēc tam izvēlas atgriezties garākā ceļojumā, apceļojot visu valsti, vai reģionu,” uzsver eksperts.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lingebērziņš gan uzreiz arī piebilst, ka pārliekam optimismam nav pamata, jo ir jāizpilda ”mājasdarbi” un kruīzi, lai arī atved lielu skaitu tūristu, paši par sevi lielu finansiālu labumu tūrisma nozarē strādājošajiem nenes.

Ēriks Lingebērziņš

Raugoties no ekonomiskā pienesuma perspektīvas, lielāks kruīza kuģu skaits Rīgā diemžēl nevar atrisināt tūrisma nozares sarežģīto situāciju ar izmitināšanas sektoru Rīgā, ēdināšanas uzņēmumu darbības atjaunošanas iespējas un tūrisma attīstību kopumā.

“Noteikti ir aktuāls arī jautājums ne tikai par pašu [kruīza kuģu] ienācienu skaitu, bet to, cik pasažieru būs reisos. Diemžēl redzam, ka ārvalstu tūristi kopumā ir piesardzīgi, izvēloties ceļojumus uz mūsu reģionu, drošības uztveres dēļ. Tomēr protams jebkura veida tūrisms šobrīd ir ļoti nepieciešams un, iespējams, kruīzi var būt kā asinsrite tūrisma sistēmām.

Vienlaikus gan gribētos Rīgas pilsētas aktīvāku iesaisti pieguļošās infrastruktūras sakārtošanā un attīstībā, jo šobrīd izskatās, ka dažādām tūrisma attīstībā iesaistītajām pusēm ir atšķirīgs redzējums par šī tūrisma veida attīstību un uzdevumiem tuvākā un tālākā nākotnē. Diemžēl pēdējo gadu laikā no Rīgas tūrisma infrastruktūras pilsētas centrā faktiski tiek izslēgtas autobusu stāvvietas un diemžēl ne visi tūristi, kuri ieradīsies Rīgas ostā ar kruīza kuģi, varēs ar kājām aizstaigāt līdz Jūgendstila rajonam, tad Vecrīgai un atpakaļ uz ostu,” aktuālos jautājumus iezīmē Ēriks Lingebērziņš.

Tāpat jāatgādina, ka arī šovasar, lai arī iepriekš izziņots, neatgriezīsies prāmju operators ”Tallink”, kura kuģim ”Isabelle” 6. aprīlī bija plānots atsākt reisus maršrutā Rīga-Stokholma.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm