tv3.lv

Korupcijas uztveres indekss 2021: Latvijas rezultāts uzlabojas, bet temps par lēnu

25. janvārī 7:50

Starptautiskā pretkorupcijas organizācija Transparency International (TI) publicējusi korupcijas uztveres indeksa (KUI) 2021. gada rezultātus, kurā Latvijas rādītājs salīdzinājumā ar 2020. gadu ir pieaudzis par diviem punktiem, sasniedzot 59 punktus no 100. Tādējādi secināms, ka cīņa ar korupciju Latvijā kļūst efektīvāka, bet temps joprojām ir par lēnu.

KUI ņemti vērā 13 dažādu avotu dati, – pētījumi, ekspertu viedokļi, uzņēmēju aptaujas. Latvijas kontekstā ņemti vērā desmit avoti, no kuriem piefiksēts jautājums, kas attiecas uz korupciju. Viedokli izteica eksperti un uzņēmēji, norāda Sabiedrības par atklātību “Delna” direktore Inese Tauriņa.

Tauriņa saka, ka šogad pieejami KUI dati par 2021. gadu un Latvijas punktu skaits ir audzis par diviem punktiem, sasniedzot 59. Tādējādi Latvijas KUI rādītājs starp 27 ES valstīm ierindojas 15.vietā, kas ir kāpums par divām vietām, salīdzinot ar 2020.gadu. Tomēr ES valstu vidējais KUI rādītājs ir augstāks – 64 punkti.

Savukārt starp 37 OECD valstīm Latvijas KUI rādītājs ierindojas 26.vietā, kas arī ir kāpums par divām vietām kopš 2020.gada. OECD valstu vidējais KUI rādītājs ir 67 punkti.

Pasaulē Latvija ar savu KUI rādītāju ir 36. vietā kopā ar Izraēlu un salu grupu Karību jūrā – Sentvinsentu un Grenadīnām. 2020. gadā Latvijas KUI ierindojās 42.vietā pasaulē.

Tauriņa norāda, – secināms, ka Latvijas punktu skaits lēnām pieaug, arī desmit gadu laika nogrieznī, bet temps, kādā notiek kāpums, ir par lēnu, vajadzētu būt apņēmīgiem īstenot pārmaiņas arī turpmāk. Latvijas rādītājs ilgstoši atpaliek no citām ES un OECD valstīm, turklāt šis pieaugums nerada pārliecību, ka izdosies sasniegt Nacionālajā attīstības plānā 2021.-2027. gadam (NAP) noteikto mērķi – 64 punktus 2024. gadā un 67 punktus 2027. gadā

Kopumā starptautiskie KUI rādītāji ir neiepriecinoši, jo 120 valstī rādītāji būtiski krituši vai nav palielinājušies. Latvijā šajā kontekstā situācija ir labāka, lai gan mūsu valsts rādītājs ir sliktāks nekā kaimiņvalstīs – no Igaunijas atpaliekam par desmit punktiem, bet Lietuva par 1-2 punktiem apsteidz Latviju. ES vidējais rādītājs ir 64 punkti, kas ir sasniegts vairāku gadu darba rezultātā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Latvija savu rādītāju var uzlabot, strādājot trīs virzienos: politiskā godprātības virzienā, publiskās naudas izšķērdēšanas mazināšanas virzienā, kas Latvijā ir problēma. Tāpat arī privātajam sektoram arvien vairāk ir jāiesaistās korupcijas mazināšanā.

KUI ņem vērā investori un uzņēmēji Latvijā, citu valstu valdības, izvērtējot sadarbības iespējas, kā arī starptautiskās organizācijas, donori vai citi, NVO, kas meklē partnerus citās valstīs.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm