tv3.lv

Jaunieši arvien biežāk iekrīt krāpnieku nagos, kļūstot par “naudas mūļiem”

26. janvārī 8:40

Atsaucoties uz vieglas peļņas piedāvājumiem, arvien vairāk jauniešu mūsdienās iekrīt krāpnieku nagos un kļūst par “naudas mūļiem”, tādējādi palīdzot krāpniekiem legalizēt un pārvietot nelikumīgi iegūtus naudas līdzekļus, informē bankā “Swedbank”.

Naudas mūlis ir persona, kura nodod (elektroniski vai skaidrā naudā) no trešās personas saņemtu naudu citai personai, saņemot par to komisijas maksu. Piekrītot pārskaitīt svešu naudu no sava bankas konta, persona pārkāpj likumu.

Visbiežāk gan šķietami vilinošie piedāvājumi paredz ne vien nelielu atlīdzību par paveikto, bet arī “naudas mūļu” nonākšanu policijas redzeslokā, būtiski ietekmējot jaunieša dzīvi nākotnē. Šāda darbība draud ar brīvības atņemšanu, naudas sodu vai piespiedu darbu. Pagājušā gada laikā Valsts policija fiksējusi ne vienu vien šāda veida pārkāpumu, taču tiek lēsts, ka patiesais krāpnieku upuru un vieglas peļņas tīkotāju skaits ir krietni lielāks.

Dmitrijs Homenko
Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieka vietnieks

“Noziedzīgi iegūtu līdzekļu apkarošana ir viena no Valsts policijas prioritātēm, un tam tiek veltīti lieli policijas resursi. Pēdējā laikā redzam, ka vietējie jaunieši, kuri vieglā ceļā vēlas nopelnīt naudu, tiek iesaistīti starptautiskās krāpšanas shēmās, kļūstot par noziedzīgi iegūtās naudas kurjeriem, un dažkārt pat neapzinās smagās krimināltiesiskās un citas sekas šādai šķietami vieglai peļņas gūšanai.”

Līdzās sodāmībai un nokļūšanai redzeslokā “naudas mūļu” funkcijas izpilde var nest līdzi arī vēl citas sekas, piemēram, banka var slēgt kontu bez iespējām atvērt jaunu. Tas nozīmē, ka vēlme ātri nopelnīt, iesaistoties krimināli sodāmā aktivitātē, būtiski var ietekmēt arī karjeras iespējas, jo darba devējs var nevēlēties sadarboties ar personu, kura iepriekš pastrādājusi noziegumu un kurai nav iespējas  pārskaitīt algu uz bankas kontu Latvijā. Konta neesamība var radīt arī grūtības saņemt dažādus pabalstus.

Kā liecina pašu “naudas mūļu” teiktais policijā, lielākā daļa jauniešu nav informēti nedz par to, ka svešas naudas pārskaitīšana caur savu bankas kontu ir krimināli sodāma, nedz par to, kā šāda rīcība ietekmēs viņu dzīvi nākotnē.

Reinis Jansons
“Swedbank” Finanšu institūta vadītājs

“Viens no būtiskiem finanšu pratības stūrakmeņiem ir ne tikai spēja tālredzīgi un gudri plānot savus ienākumus un izdevumus, bet arī kritiski izvērtēt iespējas, kā papildināt sava maciņa saturu. Diemžēl daudziem Latvijas iedzīvotājiem, turklāt ne tikai jauniešiem, nerodas ne mazākie jautājumi vai šaubas, ieraugot kārtējo, vilinošo peļņas sludinājumu, kurā tiek solīts, ka tev tiks maksāts teju par neko. Ir jāsaprot, ka aiz katra šāda piedāvājuma ir āķis, un vienīgais ieguvējs no tavas dalības būs krāpnieks. Vēl vairāk – šāds peļņas avots tev nesīs tikai nepatikšanas. Atsaucoties šādiem sludinājumiem, realitātē tu svešu cilvēku dēļ riskē ar visu savu turpmāko dzīvi un nākotnes plāniem.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lai pievērstu jauniešu uzmanību un pārrunātu sekas, kas iestājas par iesaistīšanos nelegālās darbībās ar naudu, “Swedbank” skolu programmas “Dzīvei gatavs” ietvaros 26. janvārī plkst. 10.00 rīko tiešsaistes stundu “Neesi naudas mūlis” “Facebook”, kurai aicināti pieslēgties gan jaunieši, gan vecāki un skolotāji ar klasēm.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm