Jaunā valdība tomēr nespēj izpildīt visus vecās dotos solījumus – skolotāju algas šogad vēl nepieaugs

Šā gada budžets vairākām nozarēm sagādājis pamatīgu vilšanos. Piemēram, skolotājiem šogad bija paredzēts atalgojuma pieaugums par 40 eiro – to viņi nesaņems. Pedagogu arodbiedrība norāda, ka skolotāji ir vīlušies un jau pieraduši, ka politiķi nepilda likumā rakstīto.

2019. gada 8. februārī 20:26

Krišjāņa Kariņa (“Jaunā Vienotība”) valdība nav atradusi līdzekļus, lai īstenotu iepriekšējā premjera Māra Kučinska valdības apstiprināto grafiku, kas paredzēja celt zemākās skolotāju atalgojuma likmes. Līdz ar to pedagogi uz algu pieaugumu var cerēt vien no 2020. gada.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Zemāko mēneša darba algas likmi no pašreizējiem 710 eiro šā gada septembrī bija plānots celt līdz 750 eiro. Arī tālākais grafiks paredzēja, ka skolotāju algas ik gadu kāps pa 40 eiro. Lai to īstenotu, šogad būtu nepieciešami aptuveni 27 miljoni eiro, taču nu iecere jāatliek. Izglītības ministre Ilga Šuplinska (JKP) norāda, ka pie vainas esot aizejošā valdība, kas finansējumu izdāļājusi sporta būvēm reģionos.

“Šeit papildu finansējumā, kas gada beigās tiek piešķirts, nu tikai kaut kādi 8,5 miljoni aiziet šādai pozīcijai. Ņemot vērā, ka iepriekšējā valdība jau ir apstiprinājusi grafiku un zina, ka budžetā nav iekļauta nauda, kas būtu vajadzīga 2019. gadā algu palielinājumam,” norāda Šuplinska.

Premjers un finanšu ministrs skolotājiem par radušos situāciju, ka solītais algu pielikums tomēr nebūs, atvainoties negrasās, taču sola, ka jāpaciešas tikai gads un nauda būs.

“Mēs divām nedēļās nevaram atrisināt visus valstī sasāpējušus jautājumus, mēs nekavējoties jau aprīlī uzsāksim darbu pie 2020. gada budžeta, izvērtējot, iespējams, kā mēs varam turpināt uzlabot situāciju valstī, protams, tajā skaitā to, kas skar pedagogu atalgojumu,” skaidroja Kariņš.

Tikmēr Pedagogu arodbiedrība par šādu pavērsienu ir sašutusi un sola mēģināt pārliecināt pašvaldības, lai tās vismaz paceļ algas pirmsskolu skolotājiem, ņemot vērā, ka šo pedagogu atlīdzību finansē no vietvaru budžetiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Nav patīkami uzsākt sadarbību tādā veidā ar jauno valdību, bet mēs kā arodbiedrība turpināsim strādāt, lai panāktu, ka likums tiek pildīts un arī apstiprinātais grafiks tiek pildīts,” pauda LIZDA vadītāja Inga Vanaga.

Viņa arī norāda, ka, tikai slēdzot un reorganizējot skolu tīklu, algu palielināšanas grafikam nepieciešamo naudu valdība tāpat nevarēs iegūt: “2018. gads pierādīja, ka, slēdzot un reorganizējot 64 izglītības iestādes, fiskāli mēs ieguvām 1,4 miljonus eiro. Te apstiprinās tas, ko mēs kā arodbiedrība teicām, ka grafikam nepieciešamo naudu algu celšanai skolu tīkla optimizācija nedos. Ir vajadzīgi 27 miljoni 2019. gadā, tad cik skolas mums ir jāizslēdz, lai grafiku nodrošinātu no skolu tīkla kārtošanas?”

Jāpiebilst, ka skolotājiem Igaunijā minimālā algas likme šogad pieauga līdz 1250 eiro mēnesī, kas ir gandrīz uz pusi vairāk nekā pašmājās, kur pedagogiem zemākā likme ir 710 eiro.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm