Izdevēji prasa samazinātu PVN likmi grāmatām

Grāmatu izdevēji vēlas mazākus nodokļus, – lai gan jau šobrīd grāmatām tiek piemērota pievienotās vērtības nodokļa (PVN) pazeminātā likme, tā tomēr esot augstāka nekā citās valstīs, un tas liek šķēršļus izdevēju iespējām attīstīties.

Latvijā izdoto grāmatu tirāžas arvien krīt, Finanšu ministrija gan skeptiska, vai izdevējiem nodokļus varētu vēl vairāk samazināt.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Latvijas grāmatu tirgus šobrīd ir stabils, bet uz nākotni izdevēji raugās ar piesardzību. Lai situāciju uzlabotu, izdevēji uzskata, ka šā brīža PVN grāmatām, kas ir 12%, būtu nepieciešams samazināt vismaz līdz 5%.

Grāmatām samazināts PVN 5% apmērā bija iepriekš. To izdevēji sauc par labāko laiku grāmatniecībai pēc neatkarības atgūšanas. PVN gan lēma paaugstināt krīzes laikā. Toreiz valsts ar grāmatniekiem atrada kompromisu un vienojās par 12% likmi.  Taču ar šādu nodokli grāmatnieki šobrīd nespēj attīstīties.

“Joprojām 12% ir būtībā augstākā likme visā Eiropas Savienībā, valstīs, kurās vispār grāmatām tiek piemērota pazeminātā likme. Un mūsu situācijā mēs esam svēti pārliecināti, – ja šī likme būtu tāda, kādu mēs iesakām, tad mums būtu arī lielākas iespējas,” norāda Latvijas grāmatizdevēju asociācijas vadītāja Renāte Punka.

Arī Latvijas Rakstnieku savienības vadītājs Arno Jundze uzskata, ka mazāka likme būtu nepieciešama. Tas būtu svarīgi arī rakstniekiem. Šobrīd tieši autori lielajā ķēdē, ko veido izdevniecības, poligrāfijas un grāmatnīcas, ir pašā apakšā.

“Tā situācija ir tāda, ka visi paņem tik, cik viņiem vajag, ir nodokļi, darbinieki, utt., bet tas autors saņem to, kas paliek pāri. Ja mēs gribam normālu situāciju, kur autors ir labi pārticis, rada darbus un neprasa kaut kādus pabalstus valstij, tad es domāju, ka PVN samazināšana ir viens no elementiem, kas to varētu tuvināt,” pauž Jundze.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tas arī  ļautu samazināt grāmatu cenas. Tāpat svarīgi apzināties, ka grāmatu rakstīšanā ir iesaistīti daudzi cilvēki un visiem maksā algu, kas arī ienes nodokļus. Finanšu ministrija gan pauž, ka jau šobrīd grāmatniecība ir viena no nozarēm, kuru ministrija atbalsta, piešķirot zemākus nodokļus. Par vēl zemāku likmi var runāt tikai pēc padziļinātas nozares izpētes.

“Vienmēr tiek vērtēts, kāda ir situācija nozarē, un – vai šis pasākums būs tieši efektīvākais, kas palīdzēs konkrētās nozares problēmām. Tas, ko mēs esam konstatējuši, ka valsts budžeta ietekme varētu būt apmēram trīs miljoni eiro. Un, ņemot vērā, ka šis pasākums rada ietekmi uz budžetu, vienmēr tiks vērtēts budžeta kontekstā šis jautājums,” skaidro Finanšu ministrijas PVN nodaļas vadītāja Sintija Ozola.

Tāpēc Finanšu ministrija cer, ka vispirms šo jautājumu izdiskutēs pati nozare. Izdevēji tikmēr cer arī sagaidīt pazemināto PVN likmi elektroniskajiem izdevumiem. Atšķirībā no drukātajiem, tiem šobrīd piemēro pilno PVN likmi – 21%.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm