tv3.lv

Inflācijas dēļ dārgāka paliks pasākumu un koncertu apmeklēšana

Tikai nupat kā atguvusies no pandēmijas izaicinājumiem, arī pasākumu nozare izjūt cenu kāpumu. Organizatori saka, ka atsevišķās jomās cenas kāpušas pat par 50% un vairāk. Tas nozīmē, ka jau drīzumā koncertu un citu pasākumu apmeklēšana kļūs dārgāka.

Pasākumu organizatori, tāpat kā visas citas nozares, pamatīgi izjūt inflācijas kāpumu. Iedzīvotājiem jārēķinās, ka tādēļ varētu pieaugt arī biļešu cenas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šovasar, kad Covid-19 pandēmija mūs ir jau faktiski pametusi, kultūras un izklaides pasākumu nozare savu darbu atsākusi uz pilnu jaudu. Tirgus šobrīd ir piesātināts, jo visi cenšas atgūt pandēmijas laikā iekavēto. Vienlaikus cerībām, ka pasākumu nozare varētu beidzot atkal nostāties uz kājām, treknu punktu varētu pielikt inflācijas kāpums.

Guntis Ērglis-Lācis
Latvijas Pasākumu producentu asociācijas vadītājs

“Tās ir milzīgās kompānijas, kur ir noliktavas, īres, apkures, viss šis, elektrība, loģistika, tāpat ēdināšana, kur būsim atklāti, kaut kā pēc Covid-19 ir sarucis šis pelēkais nosacīti sektors un cilvēkiem tiešām maksā oficiālas darba algas, līdz ar to tas arī ir milzīgs lēciens. Ja mēs runājam par peļņu, tad tas mums šobrīd nav tas aktuālākais, es domāju, ka neiebraukt mīnusos, tas būtu precīzāk.”

Cenu pieaugums šobrīd atsevišķos segmentos ir par 30, bet citur pat par 50 procentiem un vairāk.

Un pasākumu organizatori neslēpj, ka cenu kāpumu nozarē izjutīs arī izklaides un kultūras pasākumu mīļi. Biļešu cenas tie būs spiesti celt visiem pasākumiem, kas ieplānoti sākot ar vasaras otro pusi.

Turklāt asociācijā atzīst, ka jau tagad ir jūtāms, ka iedzīvotāji sāk domāt par naudas taupīšanu. Tādēļ tiem ir bažas, ka izklaides norišu retāka apmeklēšana varētu būt viens no veidiem, kā cilvēki arī turpmāk centīsies ietaupīt.

Guntis Ērglis-Lācis
Latvijas Pasākumu producentu asociācijas vadītājs

“To pilnīgi var just, ja atkal avīzēs vai presē aiziet stāsts par to, ka maizes cenas augs, tā uzreiz biļešu tirdzniecības ienākumi krītās, visi uzreiz sāk sastingt.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Turklāt biļešu cenas uz augšu varētu dzīt ne vien pasākumu organizēšanas izmaksu kāpums, bet arī norišu vietu uzturēšanas sadārdzināšanās. Kā norāda “Arēna Rīga” direktors un Pasākumu norišu vietu asociācijas pārstāvis Ģirts Krastiņš, tam visam klāt šobrīd nāk ar darba roku trūkumu, jo pandēmijas laikā daudzi nozari ir pametuši.

Ģirts Krastiņš
“Arēna Rīga” vadītājs, Pasākumu norišu vietu asociācijas pārstāvis

“Šī darbaspēka trūkums savukārt nozīmē, ka atkal aug izmaksas un tur pat pieaugums tiek rēķināts uz kādiem 30%. Un gan elektroenerģija, gan šis darba spēka trūkums, tas dzen nomas maksas uz augšu. Tā kā nomas cenas maksā rīkotājs, tad rīkotājs šo summu mēģinās kompensēt uz biļešu cenu rēķina, attiecīgi arī biļešu cenas aug uz pasākumiem.”

Par cik dārgāka kļūs pasākumu organizēšana, šobrīd neviens vēl pateikt nevarot, jo pie šī brīža konkurences to darīt esot grūti. Tāpat neziņa nozarē esot arī par rudeni un ziemu – tur bažas ir ne vien par cenu kāpumu, bet arī potenciālu Covid-19 atgriešanos, kas atkal darbu var iepauzēt.

Ģirts Krastiņš
“Arēna Rīga” vadītājs, Pasākumu norišu vietu asociācijas pārstāvis

“Taisīt finanšu aprēķinu ziemai šobrīd ir gandrīz nereāli, jo mēs nezinām vai tā inflācija būs. Tie var būt 12%, bet tikpat labi, kā uz atsevišķiem celtniecības materiāliem, var būt 100%. Līdz ar to šobrīd visi strādā uz vasaru, šobrīd tiešām vasara būs pārslogota un pēc tam, kāds būs rudens, neviens nezina.”

Tikmēr situācija valsts sektorā neesot tik smaga, šonedēļ norādīja Kultūras ministrs. Puntulis neuzskata, ka inflācija varētu radīt būtisku triecienu kultūras pasākumu nozarei.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Nauris Puntulis
kultūras ministrs, NA

“Līdz šim mēs esam ar šo veiksmīgi tikuši galā. Mūs kapitālsabiedrības mums nedod signālus, ka nevarētu iekļauties esošajā budžetā. Ir sarežģītāk varbūt kultūras nozares privātajam sektoram, mēs tiekamies un diskutējam par to.”

Puntulis gan atzina, vispārējais cenu pieaugums skars nākamgad plānotos Dziesmu un Deju svētkus – kultūras minitrijai nākšoties vērsties valdībā, lai lūgtu to rīkošanai piešķirt papildu finansējumu. Cik papildu naudas varētu būt nepieciešams, Puntulis gan vēl neatklāj.

Orientējas izglītības jautājumos un labprāt dodas atspoguļot notiekošo reģionos, jo ir pārliecināts, ka stāstīt par dzīvi ārpus Rīgas ir būtiski.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm