Saturs turpinās pēc reklāmas

Inflācija gada laikā palielinājusies par 7,9%

Dzīves dārdzība pieaug rekordtempā. Energoresursu un pārtikas cenu kāpums decembrī radījis 7,9% inflāciju, kas ir augstākais rādītājs 12 gadu laikā. Ekonomisti prognozē, ka arī turpmākajos mēnešos turpināsies cenu kāpums, kas varētu pierimt vien gada otrajā pusē.

11. janvārī 21:40

Līdzīgi kā novembrī arī decembrī vislielākā ietekme uz inflāciju bijusi ar mājokli saistītajām precēm un pakalpojumiem. To cenas gada laikā pieaugušas par 16%, ar transportu saistītie izdevumi auguši par gandrīz 15%, bet pārtika sadārdzinājusies par aptuveni 7%.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie dati par decembri liecina, ka gada laikā visaugstākais cenu kāpums bijis dabasgāzei – par vairāk nekā 50% – auto gāzei, kartupeļiem, griķiem un skaidu briketēm.

Aija Žīgure
Centrālās statistikas pārvaldes priekšniece

“2021. gads raksturojas ar strauju cenu kāpumu daudzās preču un pakalpojumu grupās. Šādas tendences tiek novērotas arī citu valstu ekonomikās. Un, protams, tas rada bažas par to, cik ilgi tas turpināsies. Šī situācija, kā uzņēmēji un iedzīvotāji spēs veikt maksājumus un pirkumus augstas inflācijas apstākļos.”

Latvijas Bankā pieļauj, ka inflācijas dēļ šogad varētu pieaugt iedzīvotāju ekonomiskā nevienlīdzība.

Uldis Rutkaste
Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes vadītājs

“Inflāciju lielā mērā kāpina energoresursu komponentes, kas veido ļoti lielu rēķinu daļu, iedzīvotājiem maksājot par mājokli, par siltumu, par elektroenerģiju un citus rēķinus. Protams, ka šie maksājumi mazturīgo iedzīvotāju budžetos sastāda daudz lielāku daļu nekā iedzīvotājiem, kuru rocība ir lielāka. Tā kā visnotaļ tas var būtiski saasināt šo, teiksim, nabadzības un nevienlīdzības situāciju.”

Gada sākumā inflācijas kāpums turpināsies, sasniedzot divciparu skaitli, tā prognozē ekonomists Pēteris Strautiņš, jo palielinās gāzes cena un vēl dārgāka kļūs pārtika.

Pēteris Strautiņš
bankas “Luminor” ekonomists

“Pagaidām pārtikas inflācija vēl ir drusku zemāka nekā kopējā inflācija, bet pārtikas cenās pilnībā vēl nav izpaudies tas, kas notiek ar enerģiju un arī to, kas rudenī notika pārtikas biržās, kur bija ievērojams cenu kāpums. Tātad inflācija Latvijā ir ļoti augsta un ir gaidāms, ka tā diemžēl vēl paātrināsies.”

Ekonomisti uzskata, ka cenu stabilizēšanās varētu sākties otrajā pusgadā. Latvijas Bankā prognozē, ka gada beigās inflācija varētu samazināties līdz apmēram trīs procentiem.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas