Iedzīvotāji pērk malku bez čekiem; VID neplāno pārbaudes pie tirgotājiem

2022. gada 1. decembrī 20:05

Šonedēļ jau vēstīts par iedzīvotāju milzum daudzajiem pieteikumiem saņemt kompensācijas par malkas iegādi bez čeka. No kompensāciju pieteikumu apjoma izriet, ka malku bez čeka iegādājušās vairāk nekā divsimt tūkstoši mājsaimniecību. Un tas, protams, liek aizdomāties par ēnu ekonomikas patieso apmēru malkas biznesā.

Daudzi Latvijas iedzīvotāji jau laikus parūpējušies, lai ziemā nebūtu jāsalst. Te šķūnīši pilni un krājumi pat noslēpti ārā, zem brezenta pārvalka. Atklāts gan jautājums, cik legāli malka tiek tirgota Latvijā.

Internetā atrodami daudzi malkas tirgotāji, tie pat samaksājuši, lai “Google” meklējumu rezultātos parādītos pirmie. Taču, izdzirdot, ka zvana no televīzijas un vēlas sarunāt interviju, visi atsaka. Daži aizbildinās ar laika trūkumu, citi godīgi atzīst, ka negrib runāt, vienā uzņēmumā saka – priekšnieks uz Norvēģiju aizbraucis, nav, kas runā.

Malku par ļoti atšķirīgām cenām var atrast arī sludinājumu portālos – amplitūda no 2,50 eiro par maisu, līdz 56 eiro berkubikmetru. Šī savdabīgā mērvienība nozīmē, ka telpas kubikmetrs ir nevis kārtīgi aizkrāmēts ar malku, bet sabērts. Tātad iespēja spekulācijām. Dažos sludinājumos uzsvērts, ka izraksta čekus un kvītis, citi steidzina pircējus iegādāties, uzsverot, ka liels pieprasījums, un par čekiem neko nemin. Malkas tirdzniecības nozare ir bez jebkādas jumta organizācijas, kas uzraudzītu tirgu, noteikumus. Katrs darbojas pa savam.

“Cik man zināms, nav neviena malkas tirgotāja kādā no asociācijām, kas ir saistītas ar koksni. Viņi arī nav aktīvi, neinteresējās. Vēsturiski izveidojies tā, ka tas malkas bizness ir mazais bizness – uzņēmumi, kas ražo, pārsvarā ir mazi uzņēmumi, pa reģioniem. Nopietna, centralizēta ražošana ir ļoti reti sastopama,” saka Latvijas Biomasas asociācijas valdes priekšsēdētājs Didzis Palejs.

Valsts ieņēmumu dienestā uzsver, ka malkas tirdzniecība lielākajā daļā ir tikai neliels papildu bizness kādā citai nozarē strādājošiem uzņēmumiem. Turklāt “uz papīra” pat tāda amata kā malkas tirgotājs nemaz nav!

“Latvijā nav noteikta kā atsevišķa profesija malkas tirgotājs, tā dēvētā NACE koda ar šādu nosaukumu nav! Ar malkas tirdzniecību tikpat labi var nodarboties meža īpašnieki, kokapstrādes uzņēmumi, dažādi tirgotāji, kā zināms – degvielas tirdzniecības firmas, tā tālāk. Vai ir konstatēta nelikumīga malkas tirdzniecība? Es pieļauju, ka jā, bet statistikā šādi dati neparādās, jo, kā es teicu – šādas profesijas kā malkas tirgotājs nav,” vērš uzmanību Valsts ieņēmumu dienesta pārstāvis Andrejs Vaivars.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jāpiemin, ka vienreizējam 60 eiro maksājumam par malkas iegādi bez čeka pieteikušās vairāk nekā 200 000 mājsaimniecības. VID negrasās veikt reidus malkas tirdzniecības vietās: “Ja jautājat, vai mēs plānojam akciju pārbaudīt malkas tirgotājus – nē, tas netiek darīts! Tiek prasīti pabalsti, neuzrādot pirkuma dokumentus – tas ir savulaik pieņemts politisks lēmums, kas šādas darbības ļauj darīt, šī nauda tek pielīdzināta pabalstiem, to nekontrolē nodokļu administrācija.”

Lielā iedzīvotāju aktivitāte kompensācijas pieprasīšanai bez čeka skaidrojama arī ar to, šādai iespējai bija noteikts termiņš, kas vakar, 30. novembrī, noslēdzās. Kompensācijas par granulu un brikešu iegādi, taču nu jau ar pirkumu apliecinošu dokumentu, var pieteikt līdz pavasarim.

Runājot par granulām, Latvijas Biomasas asociācijā norāda uz izmaiņām tirgus situācijā – granulu pieprasījums krītas visur Eiropā, arī Latvijā paredz pamatīgu cenu atkusni: “Visi, kam vajadzēja, ir nopirkuši. Diemžēl par ļoti lielām cenām. Veidojas nebijusi situācija, sezonas pašā sākumā vai vidū interese par granulām strauji samazinās, visticamāk, arī cenas varētu diezgan strauji sākt iet uz leju.”

Eiropas valstīs līdzšinējais cenu kritums granulām kopš pīķa vērojams pat vairāk nekā 20% robežās – iespējams, tas pats gaidāms arī Latvijas tirgū.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm