Gatavo atbalsta programmu, ko rudenī iedarbināt energokrīzes gadījumā

Jau tuvākajās nedēļas uz valdības darba galda varētu parādīties jauna valsts atbalsta programma iedzīvotājiem, ko nepieciešamības gadījumā liktu lietā nākamajā ziemas sezonā. Pie palīdzības tiktu tās mājsaimniecības, kas elektrībai un apkurei tērē apmēram trešdaļu savu ienākumu, vēsta TV3 Ziņas.

Pašreizējos vasarīgajos laika apstākļos kādam varbūt jau aizmirsies, cik smaga ziema aizvadīta. Pat ar vērienīgo valsts atbalstu, palīdzot segt komunālos rēķinus, daudziem ikmēneša izmaksas par mājokli būtiski kāpa. Līdz ar apkures sezonas izskaņu un pozitīvākām tendencēm pasaules enerģijas tirgos no maija vērienīgā valsts palīdzības programma beidzās.

Pēdējā laikā saņemam arvien vairāk ziņu par to, ka dažādās vietās Latvijā sarūk vai tikai vēl saruks siltumenerģijas tarifi, un iemesls tam ir gaužām vienkāršs – lētāks kurināmais. Un šeit, piemēram, var redzēt, kas noticis ar Nīderlandes biržas dabasgāzes cenu, tā ir tā sauktā dienas cena, kas tiešā veidā uzreiz nav saistīta ar mūsu rēķiniem, bet atspoguļo tendences tirgū, varam redzēt, ka pērnā gada augustā, kad bija lielākais pīķis, cenas sasniedza pat 340 eiro par megavatstundu, savukārt patlaban nokritušās un jau kādu laiciņu svārstās ap 30 eiro par megavatstundu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Iemesli šim dramatiskajam kritumam vairāki – pirmkārt, jau siltā ziema, kas nozīmē, ka fiziski nevajadzētu tik daudz gāzes, tas mazināja pieprasījumu un attiecīgi arī cenu. Arī Eiropas ekonomika samērā nīkuļo, jo sevišķi Vācijā, kur ir liels industrijas pieprasījums pēc šā resursa, vienlaikus pašas krātuves Vecajā kontinentā pildās labi. Savukārt Āzijā smagsvars Ķīna – joprojām lēnām atkopjas no Covid-19 un arī tur pieprasījums vēl nav atguvies. Tirgus analītiķi gan prognozē, ka tik zemas cenas nesaglabāsies uz ilgu laiku un jau tuvākajos mēnešos tas varētu sākt ceļu augšup.

Lai arī situācija ir nostabilizējusies, tomēr vēl dažus gadus sašķidrinātās gāzes eksporta jaudas būs ierobežotas. Jārēķinās, ka pie specifiskiem apstākļiem, piemēram, aukstas ziemas vai piegādes pārrāvumiem, kāpumi ir gaidāmi, taču diez vai tik spēji, cik pērn vasarā.

Mārtiņš Āboliņš
bankas “Citadele” ekonomists

“Kaut kādi riski, protams, ir iespējami. Vai tas nozīmē, ka mums varētu būt kādi pieaugumi? Redzam, ka tiem gāzes piegādes līgumiem, kas tagad tiek noslēgti, ir nedaudz augstāka kā šā brīža tirgus cena. Ja nākamajā ziemā kaut kāds cenu kāpums ir, visticamāk, tas tūlītēji uz mūsu siltumenerģijas tarifiem neatsauksies.”

Nākamās sezonas gaidās Klimata un enerģētikas ministrijai uzdots sagatavot jaunu atbalsta programmu, ko nepieciešamības gadījumā varētu iedarbināt. Plānā cits piegājiens, un palīdzība vairs nebūtu tik plaša, cik iepriekš. Proti, automatizēta un mērķēta sistēma, tai kvalificētos mājsaimniecības, kas vairāk par 30% savu ienākumu tērē apkurei un elektroenerģijai.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Ja mēs runājam par pagājušo apkures sezonu, mēs bijām spiesti piemērot pēc būtības “helikoptera naudu”. Cenu griesti jebkurai no energoresursu kategorijām. Šeit ir svarīgi, lai mēs sniegtu atbalstu tieši tām mājsaimniecībām, kurās tas ir visvairāk nepieciešams,” neslēpa klimata un enerģētikas ministrs Raimonds Čudars (“Jaunā Vienotība”).

Lai tas būtu iespējams, pirmo reizi valsts pārvaldē būtu sistēma, kas sasaistītu kopā datus par deklarēto dzīvesvietu un mājsaimniecību ienākumiem no dažādiem valsts reģistriem. Skeptisks par šādu iespējamību gan ir bankas “Citadele” ekonomists.

“Grūti pateikt, kura mājsaimniecība, cik daudz pelna. Tur gan ēnu ekonomikas problēmas, uzskaites un dažāda veida reģistru apvienošana un tad, teiksim, pateikt, kurā kur, kur mājsaimniecība, cik tērē vai nē elektrībai, gāzei – nu ārkārtīgi grūti. Tas varbūt ir iespējams, ja runa ir tikai par maznodrošinātām personām,” atzina bankas “Citadele” ekonomists.

Klimata un ministrija tuvākajās nedēļas savu piedāvājumu virzīs uz valdību.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm