Saturs turpinās pēc reklāmas

Uzņēmēji netiek galā ar monētu tūkstošiem – Latvijas Banka būtiski mainījusi monētu apmaiņas nosacījumus

Uzņēmējiem eiro centu monētu apstrāde kļuvusi daudz neizdevīgāka – Latvijas Banka šogad būtiski mainījusi apmaiņas noteikumus, ziņo ”LNT ziņas”.

2019. gada 1. februārī 20:03

Vēl pagājušā gadā gan uzņēmumi, gan privātpersonas Latvijas Bankā bez maksas mēneša laikā varēja samainīt vairāk nekā 20 000 monētu jeb katru dienu tūkstoš monētu. Savukārt no šā gada bez maksas var apmainīt teju četras reizes mazāk – mēneša laikā piecas kastītes, kurās atkarībā no nomināla ietilpst līdz 7 tūkstoši monētu. Jaunie nosacījumi apmierinot privātpersonas, kurām nav tik bieži jānāk uz banku, bet tie kļuvuši neizdevīgāki tirgotājiem, kuriem ir liels monētu apjoms.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Piemēram, 16 pārtikas veikalu ”Lats” tīklā pircēji ik nedēļu sanes ap 5 tūkstoši monētu. Līdz šim izmaksu taupīšanas nolūkos uzņēmuma pārstāvji paši gājuši monētas mainīt uz Latvijas Banku, bet tagad jāmeklē citi varianti un jārēķinās ar papildu izmaksām.

”Šis ir kārtējais papildu lielais slogs, kas prasīs no uzņēmējiem ieguldīt līdzekļus, tīri mainot sīknaudu pret lielākiem nomināliem,” – ”LNT ziņām,” sašutis stāsta SIA “KL Retail” īpašnieks Kristaps Lūsis. Viņš norāda, ka veikalu daudzi pircēji, sevišķi reģionos izmanto kā iespēju samainīt sīknaudu, nevis iet uz komercbanku, kur tas ir par maksu. Tāpēc uzņēmējs secina, ka problēma ir globālāka un, viņaprāt, monētu skaits apgrozībā esot pārāk liels.

Lielais monētu apjoms nav sveša problēma arī Latvijas Bankai, kas jau vairākus gadus seko līdzi iedzīvotāju attieksmei pret 1 un 2 centu monētu izņemšanu no apgrozības, par ko šobrīd ir aktuāla diskusija arī eirozonā. Tā kā te lielākās bažas saistītas ar to, vai pēc mazo nominālu izņemšanas, apaļojot cenas, tiks veicināta cenu celšanās, Latvijas Banka šobrīd sākusi aptaujāt tirgotāju vēlmes un gatavību, kā arī veikt konsultācijas ar citām institūcijām, tai skaitā Ekonomikas ministriju.

”Tas nebūs sasteigts lēmums, bet laicīgi izziņots, ļoti pārdomāts lēmums, kas nekaitētu patērētāju interesēm. Lai tiešām, ja kaut kas tāds tiktu nolemts, būtu garantijas, ka cenas netiks apaļotas uz augšu,” tā ”LNT ziņām” uzsvēra Latvijas Bankas pārstāvis Jānis Silakalns. Lēmums par sīknaudas apjomu mazināšanu nebūšot šī, bet tuvāko gadu jautājums.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas