tv3.lv

Smiltenes novadā pamestajām lauku mājām meklē jaunus saimniekus

2019. gada 17. augustā 20:01

Risinot dzīvojamā fonda trūkuma problēmu, Smiltenes novada dome vēlas atdzīvināt lauku teritorijas ar pamestiem lauku īpašumiem. Cilvēkiem, kuri meklē iespējas pārcelties uz Smiltenes novadu, tiek piedāvāts izmantot pašvaldības izveidoto sludinājumu vietni ar apkopotu tukšo lauku māju sarakstu. No otras puses, bankas piesardzīgi kreditē lauku īpašumu iegādi.

Īpašnieki pārcēlušies uz pilsētām, emigrējuši vai dzīvo pansionātos. Pamestas lauku viensētas, pamestas lauku mājas ir tipiska ainava daudzviet Latvijā. Taču risinājumu radusi Smiltenes novada dome, savā mājas lapā izveidojot interaktīvu karti ar sludinājumiem, kuros ciemos un pagastos šie pamestie īpašumi ir nopērkami.

Lauku māju piedāvājums pašvaldības izveidotajā sludinājumu vietnē rodas pēc saziņas ar privātīpašniekiem. Proti, Smiltenes novada pagasta pārvalžu vadītājiem ir dots uzdevums adrešu reģistrā iekļautos visus īpašumus apsekot klātienē, un tie, kuri šķiet neapdzīvoti, sazināties ar īpašniekiem. Viņiem tiek jautāts – vai plāno pārdot māju, jo ir cilvēki, kuri vēlas nopirkt.

“Tas risinās lauku pamestības problēmu. Laukos atgriežas cilvēki, viņi tiešām grib atgriezties. Reizi mēnesī man kāds piezvana ar dedzīgu sirdi, kas ļoti, ļoti vēlētos dzīvot Grundzālē, un jautā, vai man ir ko piedāvāt,” norāda Smiltenes novada Grundzāles pagasta pārvaldes pārstāve Alda Zvejniece.

Salīdzinot ar citiem novadiem Vidzemē, tieši Smiltenē ir vislielākais no jauna radīto darbavietu skaits. Varētu kāpināt vēl, taču nav īsti kur potenciālajiem darbiniekiem dzīvot. Smiltenē ir akūts mājokļu trūkums. Lai arī pašvaldība vēl nesen uzcēla jaunu daudzdzīvokļu īres namu, taču ar to nepietiek. Tagad pašvaldība ķērusies klāt pamestajām lauku viensētām un lauku mājām.

Tiek veiktas pārrunas arī ar lielajiem zemniekiem, kuri iepriekš uzpirkuši īpašumus tikai lauksaimniecības zemes dēļ, bet dzīvojamās mājas viņiem nav vajadzīgs. Pašvaldība aicina zemniekus tās pārdot.

“Smiltenes novada teritorijā uzņēmējdarbība attīstās ne tikai pilsētā, bet attīstās arī pagastos. Jaunradītās darbavietas ir mūsu pagastu centros, pagastu teritorijās. Mēs vēlamies ar šo viensētu stāstu spert soli tuvāk dzīvojamai telpai, lai šī dzīvojamā telpa būtu arī pieejama cilvēkiem līdzās darbavietām,” pauž Smiltenes novada domes priekšsēdētājs Gints Kukainis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ja pat tagad Smiltenes novadā ir radīts kaut neliels lauku māju piedāvājums, taču liela daļa potenciālo pircēju nekur uz priekšu netiekot. “Saskaramies arī ar problēmām, ka ir ierobežotas iespējas jauniem cilvēkiem kredītiestādēs, komercbankās saņemt kredītus šo māju iegādei vai rekonstrukcijai,” atzīst Smiltenes novada domes priekšsēdētājs.

“Swedbank” Hipotekārās kreditēšanas jomas vadītājs Normunds Dūcis skaidro – lauku māju hipotekārā kreditēšana tiek atteikta, ja iegādes un remontos ieguldāmā kopējā summa ir lielāka nekā prognozētā nākotnes tirgus vērtība, bet pircējiem nav uzkrājumu šīs starpības segšanai. “Tas, ko grib kreditētājs, lai, izsniedzot naudu pret nodrošinājumu, lai tas nodrošinājums neietu postā, tā vērtība nekrītas,” viņš saka.

Bankas nedod iespēju kreditēt tikai lauku māju atsevišķi, bet pieprasa, lai divu gadu laikā tiktu mainīts jumts, ielikti jauni logi, ierīkots apkures katls un kanalizācija un veikti iekšdarbi. Summa savācas tik liela, ka kredīta pieteikums jāatsaka.

“Ir skaidrs, ja tas ir attālāk no Rīgas, ieguldot 10 000 eiro, nākotnes vērtība nepieaugs par 10 000 eiro. Pieaugs labākajā gadījumā par 3000 vai 4000 eiro. Ar to jārēķinās – ja mēs finansējam pret nākotnes vērtību, tai nākotnes vērtībai ir jābūt ar nelielu buferi, lai mēs to finansējumu remontam varētu iedot,” saka ”Swedbank” Hipotekārās kreditēšanas jomas vadītājs.

Lauku īpašumu hipotekārā kredīta tipiskākā summa “Swedbank” esot robežās no 20 000 līdz 30 000 eiro. Tā kā tajā ir jāiekļauj līdzekļi arī remontam, tad, lai nepārsniegtu nākotnes tirgus vērtības summu, īpašuma pārdošanas cena esot līdz 10 000 eiro. “Swedbank” novērojusi, ka tad cilvēki lauku māju iegādei drīzāk ņemot patēriņa kredītus summā līdz 15 000 eiro. Lai arī procentu likme krietni augstāka, tomēr tad nav vajadzīgs nekustamā īpašuma vērtējums.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm