tv3.lv

Reģionos turpmākajās nedēļās prognozē pieprasījuma kāpumu pēc mājokļa pabalsta

Pieaugot komunālajiem maksājumiem par elektrību, siltumu un citiem pakalpojumiem, daudzviet Latvijā pieaudzis arī cilvēku skaits, kuri vēršas pašvaldībā pēc mājokļa pabalsta, vēsta TV3 Ziņas.

Mājokļa pabalsta mērķis ir palīdzēt segt dažāda veida komunālos maksājumus un situācija TV3 uzrunātajās vietvarās atšķiras. Piemēram, Rīgā pēdējos trīs mēnešos mājokļa pabalstu saņēmušas gandrīz 4000 mājsaimniecību, taču par spīti lielajam cenu lēcienam, dažādiem komunālajiem maksājumiem, pieprasījums nav būtiski audzis.

Guna Eglīte
Rīgas Sociālā dienesta vadītāja

“Es nevarētu teikt, ka būtu šobrīd klientu pieaugums Rīgas sociālajā dienestā, bet tas, ko esam novērojuši – mājokļa pabalsta izmaksātā summa gan palielinās tām ģimenēm, kuras ir bijušas mūsu redzeslokā.”

Citviet reģionos situācija atšķiras. Vietvaras vērš uzmanību, ka daudzi mājokļa pabalsta saņēmēji palika “aiz strīpas” jau jūlijā, kad valsts noteica vienotus kritērijus tā piešķiršanai. Pirms tam pašvaldības kritērijus noteica individuāli.

Una Lapskalna
Ventspils Sociālā dienesta vadītāja

“Mēs secinājām, ka liela daļa pabalstu saņēmēju vairs nekvalificēsies pabalsta saņemšanai, vai arī saņems mazāk, nekā bija iepriekšējā periodā saņēmuši.”

Uz pieciem mēnešiem valsts kritērijus atvieglojusi un pabalstam varēs kvalificēties vairāk cilvēku, līdz ar ko vietvaras pieprasījuma kāpumu prognozē turpmākajos mēnešos. Vienlaikus, jau tagad lūgumu pēc palīdzības ir vairāk nekā ierasts.

Una Lapskalna
Ventspils Sociālā dienesta vadītāja

“Mēs varam teikt, ka decembrī bija ļoti liels iedzīvotāju skaits, kas vērsās sociālajā dienestā un šobrīd janvārī ir pirmā nedēļa pagājusi, un arī aktivitāte ir ļoti liela. Piemēram, ja mums novembrī vērsās pēc mājokļa pabalsta 50 mājsaimniecības, tad decembrī tās bija 139.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Liepājā rēķinu kāpums gaidāms turpmākajos mēnešos, jo paaugstinātie tarifi stājās spēkā tikai janvārī.

Linda Krasovska
Liepājas Sociālā dienesta vadītāja

“Mēs klientus pierakstām uz konsultāciju katram atvēlot zināmu laiku un uz janvāri konsultācijas ir piepildījušās, un tie ir 170 cilvēki. Kāda būs tā situācija, redzēsim tikai tad, kad cilvēks atnāk. Pilnīgi skaidrs ir tas, ka ienākumu sadaļā, gan attiecībā uz apkuri, uz elektroenerģiju, būs lielākai daļai pieauguši.”

Pašvaldībās gan neslēpj, ka pabalsta aprēķināšanas kārtība ir sarežģīta. Tajā ņem vērā ģimenē esošo cilvēku skaitu, izdevumu apmēru un citas lietas.

Linda Krasovska
Liepājas Sociālā dienesta vadītāja

“Piemēram, kādam pie 300 eiro pensijas var sanākt pabalsts, ja viņam ir lieli šie izdevumi un, kādam varbūt nesanāks pie 250, ja viņam būs mazi izdevumi. Tas nav tā viennozīmīgi pasakāms.”

Atbildīgās ministrijas lēsušas, ka mājokļa pabalstam varēs kvalificēties nedaudz vairāk kā 30 000 mājsaimniecību. Tas gan ir mazāk nekā 5% no kopējā mājsaimniecību skaita valstī.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm