tv3.lv

Pagājušā gada laikā VID dzēsis nodokļus parādus 500 miljonu eiro apjomā

Valsts ieņēmumu dienestam (VID) grūta cīņa ar nodokļu parādiem – ik gadu tas uzņēmumiem un privātpersonām uzrēķina milzīgas summas, bet tad lielu daļu no tām spiests dzēst kā ne-atgūstamas. Pērn šādi norakstīts pusmiljards eiro, tomēr parādu apjoms joprojām ir milzīgs.

2017. gada 24. jūnijā 22:53

Pāris dienu jauni vai septiņu un pat 20 gadu veci nodokļu parādi uzkrājušies kopējā 1,4 miljardu eiro apjomā. Šis parāds visstraujāk audzis krīzes laikos, kad miljonu parādnieku rindās stājās arī privātpersonas, nespējot maksāt nodokļus no darījumiem ar nekustamo īpašumu. No tiem laikiem sarakstā atrodami vien daži, un līdere ar 2 miljoniem eiro parādu ir Rita Romašenko. Tāpat kā viņa, arī vairāki citi parādnieki izvēlējās maksātnespējas procesu, kura laikā valsts atguva daļu parāda, bet pārējo bija spiesta nodzēst.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vēl daļai uzņēmumu radās grūtības ar nodokļu nomaksu Krievijas sankciju dēļ, bet, pārtrūkstot Eiropas Savienības fondu naudas straumei, lejupslīde sākās būvniecības nozarē. Visus gadus vienlaikus ļoti strauji auga arī nodokļu shēmošanā pieķertajiem uzņēmumiem uzrēķinātie nodokļi. Un šie – pārsvarā pievienotās vērtības nodokļa parādi, ir vislielākie un ar vismazāko iespēju tos piedzīt. Piemēram, jūnijā pirmajā vietā ar 59 miljoniem eiro ir uzņēmums, kas it kā nodarbojies ar telefonu vairumtirdzniecību.

Šos parādus dienests atzinis kā nepiedzenamus un tos plāno norakstīt. Tomēr tas varētu notikt nākamo gadu laikā, kad tos no reģistriem būs izslēdzis Uzņēmumu reģistrs.

Nodokļu nemaksātāju lietu turpina izmeklēt tiesībsargājošās iestādes. Prokuratūra pērn pabeigusi 74 kriminālprocesus par izvairīšanos no nodokļu nomaksas un tas ir lielākais skaits pēdējos 10 gados. Bet tomēr cietumā par šiem noziegumiem cēž retais. Pērn par šo noziegumu notiesātas 65 personas, no tām brīvība uz gadu atņemta 10 cilvēkiem, bet pārsvarā nosacīt, reāls cietumsods piespriests vienam cilvēkam. Arī iepriekšējos piecos gados, kad ik gadu notiesāti 47 līdz 66 personas, reāli cietumsodi ir retajam. Populārākais sods ir naudas sods un piespiedu darbi.

Nespējot piedzīt parādus, VID pērn tos dzēsa 500 miljonu eiro apjomā un iepriekšējos trīs gados – vairāk kā miljardu, vienlaikus veicot jaunus uzrēķinus. Nodokļu parādu mazināšanai dienests aktīvāk sadarbojas ar grūtībās nonākušiem godprātīgiem nodokļu maksātājiem, un šādi izdevies atgūt pat 100 miljonus eiro.

Uzņēmumus pārstāvošās Tirdzniecības un rūpniecības kameras vadītājs uzskata, ka nodokļu parādiem būtu jāmazinās straujāk. To var sekmēt nodokļu reformā paredzētā nulles likme reinvestētai peļņai, kas ļautu uzņēmumu rīcībā atstāt vairāk naudas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

No apjomīgā nodokļu parāda šobrīd ieņēmumu dienests kā reāli piedzenamu aplēsis nodokļus 157 miljonu eiro apjomā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm