tv3.lv

Oficiāli: līdz marta beigām par katru bērnu ģimenē piešķirs vienreizēju 500 eiro pabalstu

Saeima šodien pieņēma grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, kas paredz ģimenēm par katru bērnu izmaksāt 500 eiro lielu vienreizēju atbalstu.

2021. gada 18. februārī 20:00

Covid-19 krīzes atbalsts ģimenēm 500 eiro apmērā par katru bērnu tiks izmaksāts par kopumā 364 097 bērniem, un šim mērķim būs nepieciešami 182 miljoni eiro.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šo likumprojektu šodien nodeva izskatīšanai Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā, kas pēc pāris stundām lūdza Saeimas Prezidiju piešķirt tam steidzamību un jau šodien to izskatīt abos lasījumos, starp tiem atvēlot 15 minūtes priekšlikumu iesniegšanai.

Aģentūrai LETA labklājības ministres padomnieks komunikācijas jautājumos Jānis Zariņš pavēstīja, ka šo vienreizējo finansiālo atbalstu plānots segt no budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”.

Uz otro lasījumu tika saņemti 12 priekšlikumi. Deputāts Gatis Eglītis (JKP) rosināja noteikt, ka līdz 2021. gada 6. aprīlim, līdzšinējā 1. marta vietā, kreditoriem aizliegts iesniegt juridiskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu, ja pastāv kāda no juridiskās personas maksātnespējas procesa pazīmēm. Parlaments šo ieceri atbalstīja.

Tāpat Saeima atbalstīja Eglīša priekšlikumu, kas paredz, ka līdz 2021. gada 1. jūlijam, nevis 1. martam, parādniekam nav pienākuma iesniegt juridiskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu, ja pastāv kāda juridiskās personas maksātnespējas procesa pazīme, izņemot gadījumu, kad parādnieks nav pilnībā izmaksājis darbiniekam darba samaksu, kaitējuma atlīdzību sakarā ar nelaimes gadījumu darbā vai arodslimību vai nav veicis valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas divu mēnešu laikā no darba samaksas izmaksai noteiktās dienas.

Vienlaikus deputāts Igors Pimenovs (S) rosināja minēto pabalstu noteikt par ikmēneša vienreizēja pabalsta vietā, līdz valdība atcels ierobežojumus sakarā ar Covid-19 infekcijas izplatīšanās draudiem. Deputāti viņa priekšlikumu neatbalstīja.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Deputāte Jūlija Stepaņenko iesniedza priekšlikumu, ka par bērnu ar invaliditāti ģimenēm jāpiešķir vienreizēju pabalstu 1000 eiro apmērā, taču arī šo priekšlikumu deputāti norādīja.

Saeima šodien lēma, ka atbalsts nav pakļauts ieturējumu veikšanai un parādu piedziņai, kā arī pašvaldības sociālais dienests, novērtējot mājsaimniecības materiālos resursus sociālās palīdzības piešķiršanai, neņem vērā personai izmaksāto atbalstu.

Deputāts Vjačeslavs Dombrovskis izteica priekšlikumu ēdienu piegādei sabiedriskajā ēdināšanā līdz ar Covid-19 izplatību izsludinātās ārkārtējās situācijas beigām piemērot pievienotās vērtības nodokļa nulles procentu likmi. Tāpat viņš aicināja parlamentu lemt par pievienotās vērtības nodokļa nulles procentu likmes piemērošanu izmitināšanas pakalpojumiem tūristu mītnēs.

Parlamentāriete Evija Papule minēja, ka pedagogiem, piešķirot piemaksas par darbu Covid-19 laikā, no tām vēl tika “novilkti” nodokļi, realitātē dažam skolotājam saņemot 10 eiro. Viņa aicināja atbalstīt Dombrovska priekšlikumu, lai novērstu šādu situāciju atkārtošanos.

Vienlaikus Dombrovskis vēlāk debatēs “apelēja pie politiķu sirdsapziņas”, uzsverot, ka deputātiem nav samazinājušies ienākumi un viņi aizvien izmanto transporta kompensācijas, kaut liela daļa strādā no mājām, kamēr sabiedrībai aizvien jāmaksā par visiem tēriņiem, rēķiniem, un daļai šis laiks ir izaicinošs. “Jūs tagad vēlaties pateikt ar savu “reironomiku”, ka viņiem jābūt tādam pat nodokļu slogam? [..] Jums nebūs bail iet uz kafejnīcām un restorāniem, kad šis beigsies?” akcentēja Dombrovskis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Savukārt Pimenovs minēja, ka šis ir racionāls priekšlikums, jo pērn ekonomisti brīdināja, ka restorāniem un viesnīcām ir sliktākais stāvoklis, jo viņiem pat “miera laikos” neveidojas lieli uzkrājumi, bet krīzē situācija esot pavisam bēdīga. “Jādara viss, lai paturētu nozares “virs ūdens”, tāpēc uzskatu, ka šis priekšlikums ir vietā, lai pasniegtu roku un uzturētu viņu esamību Latvijas ekonomikā”, teica deputāts.

Tomēr abus Dombrovska priekšlikumus parlaments noraidīja.

Kā aģentūru LETA informēja Labklājības ministrijas pārstāvis Egils Zariņš, šāds atbalsts pienāksies personai, kurai ir tiesības uz bērna kopšanas pabalstu par bērnu līdz viena gada vecumam, ģimenes valsts pabalstu vai piemaksu pie ģimenes valsts pabalsta par bērnu ar invaliditāti vai kurai sakarā ar bērna dzimšanu ir tiesības saņemt maternitātes pabalstu un bērns dzimis līdz ārkārtējās situācijas beigām.

Vienreizējo atbalstu par katru bērnu saņems arī tie, kuriem tiesības saņemt bērna kopšanas pabalstu līdz viena gada vecumam vai ģimenes valsts pabalstu ārkārtējās situācijas laikā.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) par bērniem, kuriem piešķirts ģimenes valsts pabalsts, piemaksa pie ģimenes valsts pabalsta par bērnu ar invaliditāti, bērna kopšanas pabalsts līdz viena gada vecumam, atbalstu izmaksās bez iesnieguma līdz 2021. gada 31. martam.

Tiem, kuriem no 2021. gada 1. marta līdz ārkārtējās situācijas beigām radīsies tiesības saņemt minēto atbalstu, VSAA izmaksās bez iesnieguma 30 dienu laikā no dienas, kad piešķirts bērna kopšanas pabalsts līdz viena gada vecumam vai ģimenes valsts pabalsts.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm