Mediķi vīlušies veselības nozarei piešķirtajā finansējumā. Vai gaidāms ārstu streiks?

Mediķu organizācijas vīlušās 23. novembrī pieņemtajā valsts budžetā. Piemēram, ārstu algu palielināšanai nākamgad neatradās pat puse no iepriekš solītajiem 75 miljoniem. Mediķi uzskata, ka tas ir kārtējais gads, ka solītais viņu maciņos neiekritīs, vēsta TV3 Ziņas.

Lai gan veselībai nākamā gada budžetā rasts lielākais finansējuma pieaugums salīdzinājumā ar pārējām nozarēm – nedaudz virs 130 miljoniem eiro – tas ir tālu no tā, ko mediķiem solīja iepriekš. Piemēram, lai celtu ārstu algas un ieviestu jauno darba samaksas modeli, kas paredz pakāpenisku un skaidru atalgojuma pieaugumu turpmākos gadus, šogad bija nepieciešami 75 miljoni eiro. Tikmēr budžetā rasti vien 35.

Valdis Keris
Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības vadītājs

“Runājot par nākamā gada budžetu, veselības aprūpe nekādā gadījumā nav prioritāte. Jo tas papildu līdzekļu piešķīrums, kas ir redzams, diemžēl ir tikai drupačas no lielā budžeta pīrāga.”

Kritiska arī Jauno ārstu asociācija. Tajā vērš uzmanību, ka šis ir nu jau kārtējais gads, kad pilnā apmērā solītais finansējums izpaliek.

Artūrs Šilovs
Latvijas Jauno ārstu asociācijas vadītājs

“Šis gads atkal nozīmē, ka mums vajadzētu iet protestos, lai cīnītos par algu pieaugumu. Un jāsaka, ka stāsts nav tikai par šo gadu. Arī turpmākos gadus finansējums nozarei netiek gaidīts pietiekami, plānā nav domāts pielikt klāt vairāk naudas.”

Līdz ar to jau tagad varot paredzēt, ka mediķu algu robi radīsies arī turpmākos gadus. Jaunie ārsti arī uzskata, ka ilgstošā medicīnas nozares turēšana “badā”, vēl vairāk nākotnē varētu ietekmēt arī pacientu aprūpi.

Artūrs Šilovs
Latvijas Jauno ārstu asociācijas vadītājs

“Sabiedrībai šī joprojām neeksistējošā ilgtermiņa domāšana nozīmē, ka politiķi sabiedrībai saka – “neko labāku attiecībā uz jūsu veselību negaidīt”. Un viņi dara visu, lai sabiedrības veselība neuzlabotos.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tikmēr veselības ministrs skaidro, mediķu atalgojuma celšana ir un būs ministrijas prioritāte. Taču jau šogad mediķu algu palielināšanai tika atvēlēti vairāk nekā 180 miljoni, lai samaksu celtu par piektdaļu un pēdējos gados tieši medicīnā, salīdzinot ar citām valsts finansētājām nozarēm, algas kāpušas visstraujāk.

Daniels Pavļuts
veselības ministrs, “Attīstībai/Par!”

“Jā, daļa nozares organizāciju ir neapmierinātas, ka visas vēlmes un ieceres attiecībā uz turpmāko atalgojuma kāpumu nav izdevies realizēt. Un vienlaikus šie miljoni eiro ir lielākais no visiem piešķīrumiem. Veselība ir absolūta prioritāte no valdības un Saeimas viedokļa.”

Vienlaikus Pavļuts akcentē, ka budžeta veidošanas procesā nemaz neesot bijis iespējams, ka visus atvēlētos papildu līdzekļus virza tikai algu problēmas risināšanai.

Daniels Pavļuts
veselības ministrs, “Attīstībai/Par!”

“No tā pacienti tiešā veidā neiegūst. Mediķi tiek atalgoti labāk, viņi var mazāk strādāt papildu slodzes, bet no pacientu ieguvuma viedokļa, tāpēc ir vajadzīga arī papildu nauda pakalpojumiem.”

Tai pat laikā par to, ka jāceļ tieši mediķu algas, uzstāj ārstus pārstāvošā arodbiedrība. Ja finansējums netiks rasts – tā ir pat gatava streikot.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Valdis Keris
Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības vadītājs

“Pie bāzes, pie šī garantētā minimuma 10% būtu tas pats mazākais, ko valdība un Saeima varētu mediķu labā darīt. Diemžēl šoreiz mums atkal iespļāva sejā.”

Mediķu arodbiedrība par tālākajiem soļiem varētu lemt 21. decembrī. Vai streiku atbalstītu arī citas mediķu organizācijas, Keris skaidru atbildi sniegt nevarēja, tomēr akcentēja, ka viņa arodbiedrībā esot vairāk nekā 7000 biedru.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm