tv3.lv

FKTK reformēšana: opozīcijai aizdomas, ka izmaiņu patiesais mērķis ir atlaist tās vadītāju Putniņu

2019. gada 2. maijā 22:53

Šoruden gaidāmas Finanšu un kapitāla kapitāla tirgus komisijas (FKTK) vadības pirmstermiņa vēlēšanas. To paredz Saeimā konceptuāli, pirmajā lasījumā atbalstītās likuma izmaiņas, kuru mērķis ir pastiprināt cīņu pret naudas atmazgāšanu. Taču jaunais regulējums tiek vērtēts pretrunīgi. Bažas par banku uzrauga iecerēto reformēšanu ir ne vien opozīcijai, bet arī vairākiem koalīcijas politiķiem.

Valdības aicināta Saeima maina likumu, lai paplašinātu FKTK funkcijas naudas atmazgāšanas novēršanā. Izmaiņas arī paredz mainīt kārtību, kā tiek izraudzīta komisijas padome. Plānots, ka Saeima turpmāk ievēlēs visu tās sastāvu, nevis tikai padomes priekšsēdētāju un vietnieku kā līdz šim. Un jau līdz oktobrim plānots sarīkot padomes ārkārtas vēlēšanas.

Par bīstamām šīs izmaiņas sauc bijušais valdības vadītājs, tagad opozīcijas deputāts Māris Kučinskis (ZZS): “Mēs ļoti straujiem soļiem un ļoti bīstami ejam uz politiski ieliktiem cilvēkiem.”

Opozīcijas deputāti arī pauž aizdomas, ka izmaiņu patiesais mērķis ir atlaist no amata FKTK vadītāju Pēteru Putniņu, kurš apstiprināja “ABLV” bankas pašlikvidēšanos, neļaujot tai nonākt maksātnespējas administratoru rokās.

“Izskatās, ka tieši šo lēmumu viņam nepiedos. Godātie kolēģi, uzdodiet sev jautājumu – vai nevarētu būt tā, ka, atbalstot šo grozījumu virzīšanu, jūs palīdzēsiet izrēķināties ar principiālu FKTK vadītāju, kas ir nostājies pret politbiznesa interesēm?” jautā deputāts Vjačeslavs Dombrovskis (S).

“Mēs pēc būtības rādām, ka jebkura neatkarīgā institūcija Latvijā, ja nestrādās atbilstoši mūsu vēlmēm, mēs pamainīsim likumu un nomainīsim vadību bez nekādas argumentācijas, politiski. Es domāju, tas ir ļoti slikts signāls starptautiskajām institūcijām,” norāda deputāte Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

Valdības piedāvājumu par nepārliecinošu turklāt uzskata arī vairāki koalīcijas deputāti no Jaunās konservatīvās partijas (JKP) un Nacionālās apvienības (NA).

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Ja mums jāsaka godīgi, tad tieši šī komisija ir vienīgā, kas ir strādājusi visnormālāk. Mēs tagad sakām: būs savādāk, kaut ko mainīsim, ja. Bet īsti neredzu pamatojumu,” pauž deputāts Aleksandrs Kiršteins (NA).

Tikmēr Budžeta komisijas vadītājs Mārtiņš Bondars (AP) Saeimu aicina netorpedēt izmaiņu pieņemšanu, kas ir daļa reformas, lai censtos novērst, ka Latvija tiek iekļauta to valstu sarakstā, kuras netiek galā ar naudas atmazgāšanu: “Ja viss ir tik labi, tad kāpēc viss ir tik slikti? Kāpēc Latvija šodien karājas aizas malā finanšu jomā? Ne jau tāpēc, ka viss ir vienkārši “štokos”, kā mēs teiktu. Ja Latvija neko nemainīs, tad, tautas valodā runājot, “būs auzas”.”

Budžeta komisijas vadītājs vienlaikus sola uzklausīt iebildumus. Tāpēc Saeima, iespējams, vēl ieviesīs savas izmaiņas pagaidām konceptuāli atbalstītajā valdības piedāvājumā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm