tv3.lv

Federācija: Lielajiem pārtikas ražotājiem elektroenerģijas rēķini pieauguši vairākas reizes un ir jau mērāmi simtos tūkstošu

Pārtikas ražotājiem nekavējoties vajag atbalsta mehānismus enerģētikas cenu trieciena mazināšanai, jo elektroenerģijas izmaksu pieaugums ir dramatisks – elektroenerģijas rēķini pieauguši vairākas reizes, un cenas turpina augt, norāda nozari pārstāvošajā Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijā (LPUF).

2021. gada 27. decembrī 16:00
Ināra Šure
Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas padomes priekšsēdētāja

”Arī pārtikas ražotāji ir saņēmuši jaunākos elektrības rēķinus, un tie ir šokējoši. Lielajiem pārtikas nozares ražotājiem, kam elektroenerģijas rēķini iepriekš bija mērāmi desmitos tūkstošu eiro, tagad tie pieauguši vairākas reizes un ir jau mērāmi simtos tūkstošu. Tās ir satraucošas ziņas Latvijas tautsaimniecībai, jo tas būs papildu trieciens pa pārtikas cenām un patērētāju maciņiem.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Viņa pauda, ka LPUF novērtē, ka valdība ir atbalstījusi elektrības sadales tarifu samazinājumu par 50%, bet ar to būs par maz, jo elektroenerģijas izmaksu pieaugums ir dramatisks, un cenas aug ne vien par dienām, bet pat stundām. “Šāds atbalsts būs par mazu, tas dos 5-7% rēķina samazinājumu, kad pieaugums ir simtos tūkstošu. Ir jāņem vērā, ka izmaksas ir augšā arī pārējās pozīcijās – izejvielu cenas ir kāpušas, darbaspēkam ir jāmaksā vairāk, loģistika līdz ar energoresursiem, degvielas cenām arī kļūst tikai dārgāka. Ir skaidrs, ka tas viss atsauksies pārtikas cenu kāpumā. Ja septembra sākumā optimistiski cerējām, ka ražotāji spēs straujo elektrības cenu kāpumu paņemt uz sevi, tad mēnesi pēc mēneša situācija tikai pasliktinās,” norāda Šure.

Pārtikas ražotāji atgādina, ka “Latvenergo” un “Sadales tīkls” ir valstī lielākie elektroenerģijas un gāzes apgādes uzņēmumi pēc apgrozījuma, turklāt “Latvenergo” pērn strādājis ar ļoti augstu rentabilitāti, kas pārsniedz 40%. Līdz ar to nozares priekšlikums ir pilnībā apturēt obligātās iepirkuma komponentes maksājuma daļu elektrības rēķinos līdz 1. maijam un sniegt šo atbalstu visiem ražotājiem un eksportētājiem.

LPUF atgādina – kā uzsvērusi Ekonomikas ministrija, caur mehānismu, kāds izvēlēts elektrības sadales tarifu samazinājumam par 50%, AS “Sadales tīkls” nekādas negatīvās ietekmes nav, tādēļ augstajā izmaksu pieauguma rēķinos situācijā, būtu tikai loģiska lielāko valsts uzņēmumu jostu savilkšana un palīdzība ražojošiem un eksportējošiem uzņēmumiem.

Ināra Šure
Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas padomes priekšsēdētāja

“Šajā ārkārtas situācijā lielāks atbalsts ir nepieciešams visiem uzņēmējiem. Uztaisām “lokdaunu” uz dažiem mēnešiem “Latvenergo” un “Sadales tīklam”, viņi tāpat izdzīvos, un tad mēs visi būsim kopā vienā bedrē un kopā arī varēsim no tās rāpties laukā. Mums kopā ir jāpārdzīvo šī ziema, jāsagaida, kad cenas beidzot pierims. Un svarīgākais no valsts viedokļa, ka šis atbalsts atmaksāsies līdz ar mūsu ražotāju konkurētspēju un eksportu.”

LPUF padomes priekšsēdētāja piebilst, ka arī gāzes cenas ir šaušalīgas, un tās visvairāk tricina maizniekus, kā arī mazos un vidējos ražotājus, tādēļ jāmeklē risinājumi arī gāzes cenu kāpuma ietekmes mazināšanai.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

LPUF ir Latvijas pārtikas pārstrādes daudznozaru nevalstiskā organizācija, kas apvieno pārtikas uzņēmumus un profesionālās asociācijas, pārstāv ražotājus valsts un nevalstiskajās organizācijās, aizstāv biedru intereses starptautisko normatīvu izstrādē, kā arī sniedz biedriem informatīvu atbalstu. Federācijā ir apvienojušies uzņēmumi, kas aizņem vairāk nekā 60% no visa Latvijas pārtikas ražošanas tirgus. Tajā ir pārstāvētas gan nozaru asociācijas, gan vairāki desmiti lielu, vidēju un mazu uzņēmumu.

Lasi vēl:

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm