tv3.lv

Ekonomists: Elektroenerģijas cenas varētu saglabāties paaugstinātas vēl apmēram kādu pusgadu

2021. gada 6. septembrī 9:30

Spiediens uz dabasgāzes cenu ir tiešām nozīmīgs un tā korelācijā arī elektroenerģijas cenas varētu saglabāties paaugstinātas vēl apmēram kādu pusgadu, intervijā TV3 ziņu raidījumā “900 sekundes” sacīja “SEB bankas” ekonomists Dainis Gašpuitis.

Kā ziņots, no jūlija dabasgāzes tarifi mājsaimniecībām no jūlija pieaugs robežās no 25% līdz 43%.

Dainis Gašpuitis, “SEB bankas” ekonomists

“Šobrīd spiediens uz cenu ir tiešām nozīmīgs, jo sākums cenu kāpumam veidojās tamdēļ, ka bija diezgan auksta ziema, tāpat arī redzam, ka ir pastiprināts spiediens karstās vasaras dēļ, jo ziemā mēs sildāmies, bet vasarā dzesējamies – varbūt ne Latvijā, bet ir reģioni, kuriem šī enerģija ir nepieciešama, lai atdzesētu vidi, līdz ar to spiediens ir bijis. Tāpat pasaule virzās zaļajā virzienā, samazinās fosilo energoresursu izmantošana, tāpēc ir spiediens uz dabasgāzes cenu, jautājums, cik ilgi. Tas veido kopējo bildi visā energoresursu cenu kopainā, līdz ar to kopumā cenu kāpums varētu saglabāties kādu laiku.”

Viņš piebilda, ka dabasgāzes cenu kāpums ietekmēs arī elektroenerģijas cenas, ka elektroenerģijas cenas varētu saglabāties paaugstinātas vēl apmēram kādu pusgadu atkarībā no cita starpā laika apstākļiem.

Gašpuitis teica, ka ikvienam cilvēkam ir savs patēriņa grozs – ziemas periodā būs diezgan būtiski būs kāpušas mājokļa cenas, transporta pakalpojumi, degvielas cenas. Jārēķinās, ka arī patēriņš ietekmē gala maksu. Ja ziema būs siltāka, tad par elektroenerģiju maksāsim mazāk. Piemēram, rīdziniekiem siltumenerģija palielināsies par apmēram 30%.

Vienlaikus viņš piebilda, ka Latvijā arvien vidējā alga aug straujāk nekā inflācija, līdz ar to pirktspēja uzlabojas. Taču sociāli mazāk aizsargātās grupas atrodas zem pastiprināta spiediena mājokļu izmaksu un pārtikas cenu pieauguma dēļ.

Viņš teica, ka inflācijas kāpums ir pārējošs, taču ekonomikas atgūšanās risks ir Covid-19, bet aizvien lielāks risks – politikas maiņa.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm