tv3.lv

Daudzi Latvijas iedzīvotāji cietuši no Polijā izveidotas finanšu piramīdas

Cilvēki gadu no gada kāpj uz viena un tā paša grābekļa – vieglas, apšaubāmas peļņas gūšanas vārdā kļūst par finanšu krāpnieku upuriem. Valsts policijas un Finanšu un kapitāla tirgus komisijas atklātais liecina, – šogad krāpnieku shēmās daudz cietušo.

2017. gada 13. augustā 20:06

Šis gads finanšu krāpniecības jomā sit augstu vilni. Šobrīd Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē policisti šķetina pavisam jaunu kriminālprocesu par Polijā izveidotu finanšu piramīdu, kuras daļa naudas nobēdzināta Latvijā. Kompānija “Recyclix” pārliecinājusi cilvēkus, ka investētā nauda tiks novirzīta atkritumu pārstrādes rūpnīcas būvniecībai un pēc kāda laika no darījuma tiktu saņemtas dividendes. Piramīda nesen sašķobījusies, un tagad policijā piesakās apkrāptie ieguldītāji.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Šobrīd saņemam ap 20 iesniegumus dienā. Kam ir 1000 eiro, kam ir mazāk, kam ir vairāk. Tādas ļoti lielas summas es neesmu redzējusi,” stāsta ENAP priekšnieka vietniece Ilze Sokolovska.

Iesniegumu saturs atklāj, ka ieguldītie līdzekļi tika virzīti uz citu firmu kontiem, tādējādi legalizējot iegūtos finanšu līdzekļus. Un daļa – 1 miljons eiro novirzīti uz firmas “EcoRevolution” kontu. Kopumā policijas grāmatvedībā ir četri vecāki un jaunāki kriminālprocesi par finanšu piramīdām. Policija uzsver, – šīs kompānijas nenodarbojas ar reālu uzņēmējdarbību.

“Tie ir cilvēki, kuri mēģina piesaistīt jaunus cilvēkus, lai pelnītu tieši uz šo piesaisti. Sākotnēji šī nauda tiek izmaksāta, kā vienmēr, beigās pēdējie klienti neko nesaņem,” saka ENAP priekšnieka vietniece.

Arī Finanšu un kapitāla tirgus komisiju šogad pavasarī pārpludinājuši cietušo zvani par, iespējams, izkrāptu naudu. Sūdzības bijušas par Karību jūras salas valstī reģistrētu valūtas tirdzniecības platformu “Atiora”. Tā nav licencēta, netiek uzraudzīta un tai nav tiesību sniegt ieguldījumu pakalpojumus, tostarp uzturēt atvasināto finanšu instrumentu tirdzniecības platformu.

“Cilvēks ir pārskaitījis, teiksim, 2000 eiro, viņš savā virtuālajā kontā redz, ka viņš jau ir nopelnījis vēl 1000, tad viņu uzrunā, ka ir ļoti labi rādītāji, lai viņš iegulda vēl, jo tad varēs nopelnīt vēl vairāk, un rezultātā viņš to izdara, un tad, kad jau peļņa pietiekoši liela, ka viņš būtu gatavs viņu izņemt, pasaka, ka nevar vai, lai izņemtu jāveic vēl kaut kādi maksājumi,” skaidro FKTK Finanšu instrumentu tirgus daļas vadītājs Sandis Anderšmits.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Par šādām un līdzīgām neatļautām shēmām FKTK brīdinājumu saraksts pārsteidz ar skaitu, kādā savairojušies lielās peļņas solītāji. Šā gada pirmajā pusē jau septiņi paziņojumi – tik pat, cik pērn kopumā. To vidū ir arī Krievijas uzņēmēja Anatolija Junicka nākotnes transporta projekts “SkyWay”, kura realizācijai finanšu līdzekļus piesaista “SkyWay Capital”. Šī kompānija sola 1000% peļņu. Sarakstē ar LNT kompānijas pārstāvji atklāj, ka projektam naudu esot uzticējuši jau 300 000 cilvēku no visas pasaules, tajā skaitā Latvijas.

Piedāvājumiem investēt apšaubāmos projektos ir kopīgas vairākas īpašības – tie garantē lielus peļņas procentus, daži rīko “webinārus” internetā, bet daži – seminārus viesnīcās ar bagātīgi klātiem galdiem. Pēdējos gados finanšu piramīdas kā aizsegu izmanto apgalvojumu, ka cilvēki naudu investēs konkrētos projektos vai lietās. Tomēr FKTK iesaka investēt licencētos produktos, jo to darbības principi krasi atšķiras no krāpniekiem, kuri, piemēram, nenorāda, vai norāda minimālu informāciju par riskiem.

“Tas ir viens no priekšnosacījumiem, kas jādara licencētiem tirgus dalībniekiem… tai skaitā jānovērtē klient zināšanas un pieredzei vai viņš ko tādu saprot,” teic FKTK pārstāvis.

Pagaidām policija nav sākusi kriminālprocesus par kādu no šiem komisijas minētajiem darboņiem. Bet policijas pašas redzes lokā nonākusi vēl kāda jauna tendence – tirdzniecība ar investīciju zeltu. Shēma vienkārša un līdzīga finanšu piramīdai: klients interneta veikalā nopērk zeltu, ko parasti atstāj glabāšanā. Vienlaikus klientam piedāvā piesaistīt jaunus klientus, par ko saņems bonusus. Kas ir šī kompānija, policija pagaidām neatklāj.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm