EURIBOR celšana vēl nav radījusi problēmas spējā apmaksāt kredītus

2022. gada 25. novembrī 20:00

Finanšu tirgi gatavojas, ka Eiropas Centrālā banka varētu palielināt EURIBOR procentu bāzes likmi līdz 3%. Tas hipotekārā kredīta atmaksas ikmēneša summu daudziem var palielināt pat par 200 eiro. EURIBOR, kas nemainīgi zems, tuvu nullei, bijis gadiem ilgi, nu tiek celts, lai mazinātu augsto inflāciju, vēsta TV3 Ziņas.

Dzīvokļa iegādei jaunajā projektā vidējā hipotekārā kredīta summa, piemēram, “Swedbank” ir 105 000 uz 19 gadiem. Pirms Eiropas Centrālā banka pacēla EURIBOR procentu likmi, ikmēneša maksājums bija 460 eiro, taču tagad par 125 eiro vairāk. Ja kredīts ņemts uz 24 gadiem, EURIBOR pieaugums atmaksas nastu padarījis par 165 eiro mēnesī lielāku.

Savukārt, ja kredīta summa otrreizējā tirgus dzīvoklim bijusi 65 000 eiro ar ikmēneša maksājumu 345 eiro, tad nu ir par 75 eiro lielāka. Atsevišķi “Swedbank” klienti gan esot zvanījuši un interesējušies, kā potenciālo atmaksas problēmu gadījumā banka varētu nākt pretī.

Normunds Dūcis
“Swedbank” Hipotekārās kreditēšanas jomas vadītājs

“Bet tā, ka būtu jau reālas situācijas, kurās mums vajadzētu iesaistīties palīdzēt, patlaban nav. EURIBOR kāpums ir diezgan straujš, kam iepriekš iedzīvotāji nebija gatavojušies, bet tādu satraukumu šobrīd mēs nejūtam.”

Arī bankā “Citadele” neizjūt hipotekāro kredītu ņēmēju ne grūtības segt saistības, pat ne satraukumu par EURIBOR procentu kāpumu. Pagaidām.

Jānis Mūrnieks
bankas “Citadele” privātpersonu apkalpošanas direkcijas vadītājs

“Tas varbūt ir efekts no Covid-19 laika uzkrājumiem, kas papildu veidojušies. Noteikti palīdz arī valdības atbalsts energoresursu cenu kāpuma kompensēšanai. Tāpat ļoti daudzi maksājumu palielinājumi par mājokli vēl nav iestājušies.”

Latvijas Bankā saka – jo ātrāk un pārliecinošāk parādīsies signāli, ka inflācija krīt, EURIBOR procentu likmes kāpums būs mērenāks. Finanšu tirgi gan gatavojas, ka Eiropas Centrālā banka likmi jau tuvākajā laikā palielinās līdz 3%.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kārlis Vilerts
Latvijas Bankas ekonomists, pētniecības daļas vadītājs

“Kredītsaistības koncentrējas sabiedrības turīgākajā daļā. Un arī bankas, izsniedzot kredītu, ņem un ņēma vērā, ka negatīvas procentu likmes tuvu pie nulles nebūt nav vēsturiskā norma. Izsniedzot kredītus, protams, tika modulēts, ka procentu likmes varētu augt un ko tas nozīmēs katrai mājsaimniecībai, katram kredītņēmējam.”

“Uz 100 000 kredītu tas kopējais pieaugums, salīdzinot ar situāciju pirms gada un tajā momentā, kad sasniegs 3% likmi, tie varētu būt starp 200 un 240 eiro mēnesī. Tas pozitīvākais, ka lielākas summas kredīti ir energoefektīvās mājās un viņu uzturēšanas izmaksas tik būtiski nepieaug kā mājokļos, kas nav energoefektīvi,” skaidro bankas “Citadele” privātpersonu apkalpošanas direkcijas vadītājs Jānis Mūrnieks.

“Swedbank” un “Citadelē” novērots – kopš septembra nedaudz mazinājusies cilvēku interese par hipotekāro kredītu. Bankās gan atzīst, – tagad izvirzītas krietni augstākas prasības kredītņēmēju maksātspējai, tajā ietverot spēju segt ne vien potenciāli vēl lielāku EURIBOR likmi, bet arī algas samazinājumu. Citiem vārdiem, lielāka iespēja saņemt atteikumu kredītam.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm