EP direktīva liek celt minimālo algu – cik straujš būs kāpums Latvijā un kad?

2022. gada 16. septembrī 19:45

Latvijā strauji kāps minimālā alga, un, iespējams, tas notiks jau no 1. janvāra. Eiropas Parlaments apstiprinājis direktīvu par minimālās algas celšanu, apzinoties, ka zemāko algu saņēmējiem šīs ir sevišķi grūts laiks, vēsta TV3 Ziņas.

Eiropas Parlamenta direktīva paredz minimālo algu celt proporcionāli katras dalībvalsts vidējai algai, 50% apmērā no tās. Un pēc formulas sanāk – minimālai algai Latvijā jābūt 640 eiro. EP aicina to ieviest jau pēc dažiem mēnešiem, no 1. janvāra, lai gan oficiāli dots divu gadu pārejas periods. Tā kā izvairīties no Eiropas Savienības direktīvas nevarēs, arī Labklājības ministrija aicina valdību jau tuvākajā sēdē ieviest minimālās algas jauno aprēķina veidu.

Imants Lipskis
Labklājības ministrijas Darba tirgus politikas departamenta direktors

“Rādītāju, pie kā piesaistīt minimālo algu, lai turpmāk tad regulāri katru gadu pārskatītu un palielinātu. Īpaši jāuzsver, ka direktīva ir jau pie durvīm. Jāsāk pierast, ka būs jāiet uz piesaisti pie vidējās algas tautsaimniecībā, kas ir objektīvs, pamatots. Ja to izsaka procentos, tad tā arī ir – nākamgad vajag būt diapazonam no 620 līdz 640.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Izmaiņas sajutīs 149 000 cilvēku jeb 19% no visiem strādājošajiem Latvijā – tieši tik daudzi Latvijā šobrīd saņem minimālo algu. Tās straujais kāpums no 500 uz 640 eiro uzlabos cilvēku dzīves līmeni, – uzsver arodbiedrībās un aicina valdību neizmantot divu gadu pārejas periodu, bet gan algas.

Irēna Liepiņa
Latvijas Sakaru darbinieku arodbiedrības vadītāja

“Tas arī ir direktīvas viens no vadmotīviem – tieši zemāk apmaksātās darbinieku kategorijas ir pasargātas, lai minimālā alga nav pārāk minimāla, nav pārāk pieticīga, ka tai ir kāds uzstādījums. 640 eiro varētu būt tā minimālā alga Latvijā. Tas aizver algu robu starp Rietumeiropu un Austrumeiropu, Centrāleiropu.”

Uzņēmējus pārstāvošā Latvijas Darba devēju konfederācijā sagaida, ka Eiropas Parlamenta direktīvas ieviešana par minimālās algu pacelšanu ies roku rokā ar izmaiņām darbaspēka nodokļu sistēmā – lai uzņēmējiem valdība samazina par darbinieku maksājamo nodokļu apmēru. Citādi minimālās algas mehāniska pacelšana var radīt grūtības reģionos un mazajiem uzņēmumiem.

Līga Menģelsone
Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore

“Ja Latvijā darba spēku nodokļu nemazinās, tostarp arī sarežģītību, piemēram, progresivitāti, izņēmumus, tas vēl vairāk novedīs pie situācijas – kad investors skatās, kurā no Baltijas valstīm būvēt ražotni, tad diemžēl Latvija nav tā izvēle, kur to darīt.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Eiropas Parlamenta direktīva par visās dalībvalstīs vienotu minimālās algas aprēķina formulu esot uzskatāma par lielu panākumu, jo arodbiedrības Eiropā par to cīnījušās 20 gadus.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm