tv3.lv

EM: saņemt gāzi no valsts rezervēm par pirmskrīzes cenām nav iespējams

2021. gada 28. decembrī 21:00

Ne Finanšu ministrija, ne Ekonomikas ministrija joprojām nav saņēmušas no Daugavpils domes oficiālu lūgumu palīdzēt. Pašvaldība vakar izsludināja enerģētisko krīzi siltumapgāde lielo izmaksu dēļ, bet ministrijas par to uzzināja vien no medijiem. Daugavpils nav vienīgā pašvaldība, kuras iedzīvotāji saņem lielus rēķinus par apkuri.

Izsludinot vietējā līmeņa enerģētisko krīzi siltumapgādē, Daugavpils dome lūdz valdību iespēju iegādāties dabasgāzi par pirmskrīzes cenām pirms lielā kāpuma no Inčukalna pazemes gāzes krātuvē esošā valstij rezervētā apjoma. Ekonomikas ministrijā skaidro, – šāda iespēja nepastāv, jo rezerves nav domātas zemākas cenas nodrošināšanai.

Edijs Šaicāns
Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks

“Iespēja piekļūt pie rezervēm, kas glabājas Inčukalnā, valstij ir, bet šī nav tā situācija. Dabasgāzes apgādes sistēmā krīzes patlaban nav. Visas šīs rezerves izmanto tikai tajos brīžos, kad tirgus nespēj patstāvīgi atrisināt šo problēmu, vai ir resursu iztrūkums, dabasgāzes nav, vai sistēma nespēj funkcionēt. Tie ir visi tie krīzes režīmi, kas varētu ieslēgt rezerves visas valsts līmenī.”

Risinājums visiem skartajiem īsti nav arī mājokļa pabalsts. Tam kvalificējas 34 000. Un tas ir pēc tagad paplašinātā saņēmēju loka ar vientuļajiem pensionāriem, vientuļajiem invalīdiem. Elektrības un apkures rēķina apmaksai pabalstu joprojām nevar saņemt strādājošie pat ar minimālo algu.

Ilze Skrodole-Dubrovska
LM metodiskās vadības un kontroles departamenta direktore

“Tiešām vērsts uz zema ienākuma mājsaimniecībām, bet darbspējīgajiem, kuri nodarbināti zemi apmaksātos darbos, man ir grūti pateikt, ko viņiem tieši darīt.”

“Ja apstiprinās šis fakts, ka pabalsta apmērs un tvērums nav pietiekošs, neietver visas grupas, tad atkal jāaktualizē diskusija, kā tiem, kas nespēj samaksāt, palīdzēt segt šos rēķinus,” pauda Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Edijs Šaicāns.

Latvijas pašvaldību savienībā saka – ja cilvēki, kuri saņēmuši milzu rēķinus par apkuri, lūgs sociālo dienestu iesaisti ar kādu vienreizēju “piešprici”, visas pašvaldības nespēs šo slogu panest un ne visiem tas arī palīdzēs. Piemēram, Ropažu novadā tagad var saņemt 50 eiro pabalstu, bet cilvēki ziņo, ka par divistabu dzīvokli līdzšinējo 90 eiro vietā nu apkures rēķins ir virs 250 eiro.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Andris Akermanis
Latvijas Pašvaldību savienības padomnieks enerģētikas jautājumos

“Var runāt par to, ka atliktu maksājumus par siltumu, nomaksāt varbūt vasarā. Tas nav risinājums. Diemžēl Ropažu gadījumā es nezinu, ko īsti. Tātad tie daudzi simti kādā veidā būs jāmaksā. Tur neko nepadarīsi. Jautājums, vai uzreiz momentā, vai paņemam kādus kredītus, atliekam maksājumus.”

Šajā situācijā cilvēki nebūtu nonākuši, ja valdība būtu jau septembrī ieklausījusies Latvijas Pašvaldību savienības piedāvājumā par PVN energoresursiem. Nekas vēl neesot nokavēts. Tas būtu tūlītējs risinājums.

“Pastāvētu uz Pašvaldību savienības viedokli, ka ir jāsamazina PVN šajā krīzes situācijā uz apkures sezona laiku. Mēs jau neprasām PVN samazinājumu uz mūžīgiem laikiem. Par PVN klusums. Finanšu ministrija iebilst PVN samazināšanai,” norāda Latvijas Pašvaldību savienības padomnieks enerģētikas jautājumos Andris Akermanis.

Savukārt Ekonomikas ministrijai ir piedāvājums ilgtermiņa risinājumam. Latvijā būtu jānosaka vienots apkures tarifs, ja kurināmais resurss ir dabasgāze.

Edijs Šaicāns
Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks

“Balstoties uz pēdējo piecu gadu vidējo siltumenerģijas tarifu Latvijā, kas aptver 80%  pašvaldību, nosaka tarifu vidējo līmeni. Ja šis tarifs pārsniedz mediānu, tad valsts kopā ar pašvaldību var nākt talkā un visiem šiem iedzīvotājiem kompensēt kaut kādu pārsniegumu.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Siltuma rēķinu mazākais pieaugums pašvaldībās, kuru apkures sistēma balstās uz šķeldas izmantošanu. Tikmēr attiecībā uz elektrības rēķinu samazināšanu spēkā jau ir stājušās elektroenerģijas sadales tīkla tarifa subsīdijas. Janvārī par decembri cilvēki saņems šo atlaidi 50% apmērā no sistēmas pakalpojuma tarifa.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm