tv3.lv

EM: Apstrādes rūpniecības izaugsmi turpinās ierobežot ārējais pieprasījums

Apstrādes rūpniecības izaugsmi turpinās ierobežot ārējais pieprasījums, aģentūrai LETA atzina Ekonomikas ministrijas (EM) Analītikas dienesta analītiķis Edmunds Gergelevičs.

2020. gada 5. oktobrī 16:30

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem apstrādes rūpniecības izlaides apjomi šā gada augustā pēc neizlīdzinātajiem datiem bija par 4,1% mazāki nekā pirms gada. Pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem apstrādes rūpniecības izlaide samazinājās mērenāk – par 1,5%.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

EM eksperts atzina, ka, lai arī pēc Covid-19 izraisītās krīzes augustā gada laikā vairākām nozarēm bija vērojamas pozitīvas tendences, taču kopumā izlaides apjomi saruka.

“Būtiski samazinājumi rūpniecības izaugsmē bija vērojami automobiļu un piekabju ražošanā – par 29% un gatavo metālizstrādājumu ražošanā – 10,6%. Saruka arī nemetālisko minerālu un pārtikas produktu ražošanas apjomi. Nelieli samazinājumi bija vērojami arī citās apstrādes rūpniecības apakšnozarēs,” secināja Gergelevičs.

Savukārt negatīvās tendences apstrādes rūpniecībā augustā gada griezumā daļēji kompensēja pieaugumi kokapstrādē – pieaugums par 4,1%, un poligrāfijā – par 3,8%.

Kopumā gada astoņos mēnešos apstrādes rūpniecības produkcijas apjomi bija par 3,5% mazāki nekā pirms gada.

“Augustā par 2,5% samazinājās arī apstrādes rūpniecības apgrozījums faktiskajās cenās. Lielāks kritums bija vērojams vietējā tirgū realizētās produkcijas apjomiem, savukārt mēreni samazinājās eksportā realizētās produkcijas apjomi, attiecīgi -5,3% un -1%,” norādīja ministrijas pārstāvis.

Viņš klāstīja, ka apstrādes rūpniecības attīstībā joprojām ir jūtama koronavīrusa Covid-19 negatīvā ekonomiskā ietekme.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Līdzīgi kā kopējā ekonomikā, arī apstrādes rūpniecības perspektīvas ir neskaidras. Epidēmija būtiski ietekmē pasaules un Latvijas ekonomikas, bet tās ietekmes amplitūda joprojām ir grūti nosakāma. Lai arī turpmākajos mēnešos arvien vairāk nozarēs atgriezīsies izaugsme, tomēr apstrādes rūpniecības izaugsmi turpinās ierobežot ārējais pieprasījums,” prognozēja EM analītiķis.

Jau vēstīts, ka Latvijā rūpniecības produkcijas izlaide šogad astoņos mēnešos, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem, salīdzināmās cenās samazinājusies par 3,2% salīdzinājumā ar 2019. gada attiecīgo periodu, tostarp apstrādes rūpniecībā bijis kritums par 3,3%.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm