Eiropas Komisija nedaudz uzlabojusi Latvijas IKP pieauguma prognozes šim gadam

2021. gada 7. jūlijā 21:10

Eiropas Komisija (EK) Latvijas iekšzemes kopprodukta (IKP) pieaugumu šim gadam prognozē 3,8% apmērā, lai gan pavasarī IKP pieaugums tika prognozēts 3,5% apmērā, vēsta TV3 Ziņas.

Koronavīrusa pandēmija atnesa vēsturiska mēroga satricinājumu Eiropas ekonomikai. Pērn bloka kopējā ekonomika saruka par 6,1%. Visā Eiropas Savienībā (ES) tā visvairāk skāra pakalpojumu nozari, visu, kas saistīts ar cilvēku apkalpošanu klātienē. Šā gada sākumā joprojām augstie Covid-19 saslimstības rādītāji un to dēļ ieviestie ierobežojumi turpināja bremzēt ekonomikas atgūšanos. Pavasara prognozes bija piesardzīgas. Šīs dienas publiskotie ekonomiskās izaugsmes rādītāji ir iepriecinoši. Iemesls – lēni, bet augošs vakcinācijas līmenis un ierobežojumu mazināšana.

Valdis Dombrovskis, Eiropas Komisijas viceprezidents

“Redzams, ka ekonomika turpina strauji atkopties. Kopumā tiek prognozēta ekonomiskā izaugsme šogad un 4,5% nākamgad. Latvijas gadījumā arī izaugsmes prognoze ir paaugstināta no 3,5 uz 3,8 šogad un uz 6% nākamgad.”

Izaugsmes virzītājspēks būs privātais patēriņš, ieguldījumi un augošais pieprasījums pēc ES eksporta, pateicoties spēcīgākai pasaules ekonomikai. Papildu stimulu dos investīciju kāpums. Latvijai EK vērtējumā straujāku tautsaimniecības atgūšanos veicinās lielās savienības investīcijas.

“Tas, kas tiek ievērtēts arī Latvijas gadījumā, būs pieejami ES daudzgadu budžeta līdzekļi atjaunošanas fonda līdzekļi, Latvijā sagaidāms Eiropas investīciju pieplūdums, kas veicinās ekonomikas izaugsmi,” tā Dombrovskis.

Eiroparlamentārieši uzsver, lai ekonomika atkoptos straujāk un efektīvāk  – ir svarīgi, lai Latvija  pārdomāti izmantotu pieejamos Eiropas ekonomikas atjaunošanas plāna līdzekļus.

“No pandēmijas mēs iziesim, neskatoties uz plānu ar dažādām iespējām, tas ir tas apdraudējums, tas kutelīgais jautājums, šo naudu var investēt māsu apmācībās, bet ir liegts naudu lietot atalgojuma palielināšanai. Diemžēl EK ir šādas prasības – pret Latviju nav -, līdz ar to mēs nezinām, kur investēs, vienlaikus atalgojums nepieaugs, un mēs pazaudēsim šos te labi apmācītos cilvēkus,” bažas pauda EP deputāts Roberts Zīle (“Eiropas konservatīvo un reformistu grupa”).

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jau tagad skaidrs, ka dalībvalstis no šīs krīzes izies dažādā ātrumā. Vienlaikus gan esot  prognozējams, ka nākamā gada beigās valstu ekonomikas būs vismaz pirmspandēmijas līmenī.

Latvijas situācija epidemioloģiski nav bijusi pārāk traģiska, bet mums bāze vēsturiski bijusi zema, šogad mums ir plānota zemāka izaugsme nekā igauņiem, Lietuvā viss līdzeni, bet kopumā mēs plānojam atgriezties pie normālas izaugsmes nākamajā gadā,” pauda EP deputāts Ivars Ījabs (“Renew Europa”).

Raugoties uz vasaras prognozēm, uzmanīgas Eiropas amatpersonas dara inflācijas rādītāji – pavasaris liecināja, ka inflācija ES 2021. gadā būs 1,9% – šodienas dati liecina, ka šis rādītājs palielinājies līdz 2,2%

“Faktors, kas būtu jāvērtē, ir inflācija, redzam, ka pieaug, un šogad 2,6%, Latvijā – 2%, tas ir jautājums, kam ir pietiekami cieši jāseko līdzi, lai nepieļautu nekontrolētu cenu pieaugumu,” uzsvēra EK viceprezidents.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm