Dzīves dārdzība: ekonomisti uzskata, ka esam tuvu augstākajam punktam, vai pat to jau sasnieguši

2022. gada 8. decembrī 19:45

Dzīves dārdzība Latvijā turpina pieaugt, un publiskotie jaunākie inflācijas dati rāda, ka šis rādītājs jau atkal pārsniedz 20% atzīmi. Ekonomisti vērtē, ka nākamā gada pirmajā pusē inflācija sāks mazināties.

Joprojām drūmi, bet bez lieliem pārsteigumiem. Tā varētu raksturot jaunākos patēriņa cenu izmaiņu datus, ko ceturtdien publiskoja Centrālā statistikas pārvalde (CSP). Gada inflācija Latvijā joprojām pārsniedz 20%, savukārt mēneša laikā – novembrī salīdzinājumā ar oktobri – 1,1%.

“Mēneša ietvaros mēs redzam, ka arvien būtiskāka ietekme pārtikas produktiem. Mēneša ietvaros pārtikas produkti pieauguši par 1,5% un tie ir atstājuši tiešām būtiski ietekmi uz inflācijas rādītāju,” saka CSP Makroekonomiskās statistikas departamenta direktors Intars Abražuns.

Tieši pārtika kopā mājokli, proti, komunālajiem maksājumiem un transportu jeb degvielu ir pamata pozīcijas, kas sadārdzinās un diktē arī gada inflācijas apmēru.

Aplūkojot cenu izmaiņas Latvijā ilgākā termiņā, no 2020. gada sākuma redzams, ka Covid-19 krīzes sākumā pie mums bija pat deflācija. Tālāk jau ekonomikai strauji atgūstoties un ejot ārā no pandēmijas, parādījās arī manāms spiediens uz cenām. Nepatīkamo energocenu dinamiku sākām redzēt jau pērnā gada rudenī, tajā laikā Rietumvalstis pārmeta Krievijas “Gazprom”, ka tas manipulē tirgu un mākslīgi dzen šīs cenas augušu. Taču lielākais inflācijas lēciens, protams, pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā februāri, kas nesusi līdzi milzīgas problēmas daudzās jomās – pārtikā, loģistikā, un tajā pašā enerģētikā. Tagad jau pēdējos piecos mēnešus inflācija Latvijā pārsniedz 20% robežu.

“Šobrīd mēs esam ļoti tuvu inflācijas virsotnei. Varbūt jau esam sasnieguši to,” pauž Latvijas Bankas ekonomists Oļegs Krasnopjorovs.

Latvijas Bankas ekonomists norāda – uz strauju lūzumu inflācijas dinamikā nav pamata cerēt, taču, visticamāk, arī būtisks kāpums vairs nav gaidāms. “Globālās cenas energoresrusiem un pārtikas produktu izejvielām jau neaug. Pat samazinās. Šobrīd samazinās gan naftas cena, gan kviešu cena pasaules biržās tagad samazinājās līdz 2022. gada sākuma līmenim,” saka Krasnopjorovs.

Ekonomisti prognozē, ka inflācija pakāpeniski sāks mazināties nākamā gada pirmajā pusē.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm