tv3.lv

Dombrovskis: Latvijai vēl diezgan daudz darāmā Atveseļošanas plāna sagatavošanai iesniegšanai EK

Latvijai vēl ir diezgan daudz darāmā, lai Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma (ANM) līdzekļu saņemšanai izstrādāto plānu varētu formāli iesniegt Eiropas Komisijai, atzinis Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks Valdis Dombrovskis (JV).

2021. gada 4. martā 9:42

“Pašlaik ir sākušās sarunas starp Latvijas pārstāvjiem un atbildīgajiem Eiropas Komisijas dienestiem. Pirmie vērojumi ir, ka plāns kopumā atbilst tiem uzstādījumiem, kas ir noteikti ANM instrumentā, bet tajā pašā laikā ir vēl diezgan daudz darāmā, gan domājot par konkrētiem investīciju projektiem, gan par reformām kontekstā ar specifiskajām rekomendācijām Latvijas valstij, gan arī attiecībā uz formālo ANM regulas prasību izpildi, piemēram, attiecībā uz kontroles sistēmām, uz konkrētiem atskaites punktiem, kurus sasniedzot, tiktu veikti maksājumi. Ir arī citi risināmie jautājumi,” pauda Dombrovskis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jautāts, vai var piekrist Latvijā izskanējušajai kritikai, ka sagatavotais plāns ir pārāk sadrumstalots un nav pietiekams uzsvars tieši uz svarīgām strukturālām reformām, Dombrovskis sacīja, ka strukturālās reformas ir tieši viens no jautājumiem, kuru vērtē Eiropas Komisijā. “Proti, cik lielā mērā ar ANM plānu tiek risināti šie jautājumi un reformas, kuras ir iezīmētas specifiskajās rekomendācijās Latvijai. Tas tiešām ir viens no sarunu virzieniem,” atzina Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks.

Vienlaikus Dombrovskis norādīja, ka pašlaik notiek sarunas ar ļoti daudzām dalībvalstīm un nevienai plāns nav tādā stadijā, ka to jau varētu formāli iesniegt un sagaidīt pozitīvu Eiropas Komisijas novērtējumu.

“Praktiski visām valstīm vēl ir virkne jautājumu, kuri ir jārisina, un pašlaik sarunas par plānu projektiem notiek ļoti intensīvi,” stāstīja Dombrovskis.

Pašlaik paredzēts, ka vairums ES dalībvalstu plānu sagatavošanu pabeigs līdz aprīļa beigām.

“Tad varētu sagaidīt, ka jau jūlijā dalībvalstis varētu saņemt priekšfinansējumu, kas ir 13% no kopējā plāna apjoma. Arī no Eiropas Komisijas puses mēs sarunas virzām uz to, lai aprīļa beigās dalībvalstis būtu gatavas un plānus varētu iesniegt. Tajā pašā laikā tā nav strikta prasība. Turklāt vairākas dalībvalstis jau ir paziņojušas, ka savus plānus gatavojas iesniegt vēlāk. [..] Tas ir jautājums tikai par to, ka šos plānus ir svarīgi savlaicīgi pabeigt, lai varētu sākt saņemt finansējumu un nauda sāktu ieplūst dalībvalstu ekonomikās un palīdzētu tām atjaunoties. No šī viedokļa kavēties nevajadzētu,” atgādināja Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks.

Vienlaikus viņš uzsvēra, ka līdz aprīļa beigām ir gandrīz divi mēneši un vēl ir pietiekami daudz laika sarunām ar Eiropas Komisiju un problemātisko jautājumu koriģēšanai.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

ANM dalībvalstīm nodrošinās 312,5 miljardus eiro dotāciju veidā un līdz 360 miljardiem eiro aizdevumu veidā.

LETA jau vēstīja, ka no ES Atveseļošanas fonda Latvijai līdz 2026.gadam grantu veidā būs pieejams finansējums līdz diviem miljardiem eiro. Februāra sākumā Latvija nosūtīja saskaņošanai EK pieteikumu par ES Atveseļošanas fondā pieejamo finansējuma garantēto daļu 1,65 miljardu eiro apmērā.

Tāpat Latvijai pastāv iespēja pieteikties ES finansējuma mainīgajai daļai, kas patlaban aplēsta aptuveni 300 miljonu eiro apmērā, bet konkrēta summa būs zināma 2022.gadā un tā tiks noteikta, ņemot vērā Latvijas ekonomikas rādītājus. Papildus tam Latvijai būs pieejami aizdevumi indikatīvi 2,5 miljardu eiro apmērā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm